8 praktycznych rad na długą podróż z dzieckiem | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

8 praktycznych rad na długą podróż z dzieckiem

2 kwietnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wybierasz się w długą podróż z dzieckiem? Zanim przystąpisz do pakowania niezbędnych rzeczy, upewnij się, że fotelik samochodowy, który posiadasz, jest bezpieczny i prawidło przypięty.

FOTELIK

Długa podróż z dzieckiem powinna być zaplanowana w najdrobniejszym szczególe, to pozwoli ograniczyć ilość nieplanowanych postojów. Jednak najważniejsze powinno być bezpieczeństwo dziecka w podróży. Okres świąteczny czy wakacyjny to wzrost kolizji i wypadków na drogach, bezpieczny i prawidłowo zamontowany fotelik samochodowy powinien być priorytetem dla rodziców.

Jak przygotować auto i fotelik do długiej podróży z dzieckiem?

  1. Sprawdź, czy dziecko nie wyrosło z fotelika dla dzieci. Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego przed długą podróżą sprawdź, czy twoje dziecko nadal mieści się w grupie wagowej, dla której jest dedykowany dany fotelik dziecięcy. Kolejna kwestia to wzrost, często zdarza się, że dzieci, które mieszczą się w grupie wagowej swojego fotela, nie mieszczą się w siedzisku. Jeśli głowa dziecka wystaje nad zagłówek to znak, że pora na wymianę gdyż fotelik dla niemowlaka powinien być większy. Trzeba zwrócić uwagę również jeśli pasy bezpieczeństwa są zbyt ciasne i nie da się ich zapiąć. W przypadku starszych dzieci, należy sprawdzić, czy górna krawędź fotelika 9-18, 9-25kg, 9-36kg znajduje się powyżej linii wzroku dziecka. Jak to zrobić, wyobraź sobie, że rysujesz prostą linię od oczu dziecka w kierunku górnej krawędzi fotelika.
  2. Zagłówek fotelika samochodowego ma za zadanie chronić głowę dziecka, więc cała głowa powinna znajdować się w zagłębieniu zagłówka. Jeśli głowa dziecka wystaje, to znak, że fotel należy wymienić na większy. W przypadku modeli, obejmujących kilka grup wagowych np.0-18, 0-25, 9-36, 0-36 kg, należy dopasować fotelik dziecięcy do wzrostu dziecka zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Pasy lub uprząż bezpieczeństwa to bardzo ważny element fotelika samochodowego. Jednak pasy chronią dziecko tylko wówczas gdy znajdują się na właściwej pozycji. Regulując pasy bezpieczeństwa w foteliku samochodowym, ustaw je tak, żeby pas barkowy spoczywał na ramieniu dziecka (nie może się zsuwać), a następnie powinien przebiegać przez środek klatki piersiowej. Pas biodrowy powinien znajdować się na wysokości kości miednicowej. .
  4. Jeśli fotelik samochodowy   jest już dopasowany do wzrostu i wagi dziecka, należy zadbać o prawidłowy, stabilny montaż fotela w samochodzie. Najbezpieczniejszym i rekomendowanym sposobem montażu jest system ISOFIX, czyli montaż na specjalnych zaczepach, które znajdują się w większości pojazdów. .
  5. Pasy bezpieczeństwa, w które zapinasz dziecko, nie powinny być luźne (wykonaj test szczypnięcia, jeśli uda Ci się chwycić dwoma palcami pas, jest za luźny). Skręcone pasy nie utrzymają dziecka.
  6. Nigdy nie należy zapinać pasów na kurtkę, uprząż bezpieczeństwa podobnie jak pasy samochodowe powinna przylegać do ciała, dlatego mogą nie zadziałać prawidłowo, kiedy będą zapięte na grubej kurtce.
  7. Podróżując z niemowlęciem, ustaw fotelik 0-13kg w pozycji leżącej, która jest bardziej komfortowa dla dziecka. Dziecko w nosidełku podróżuje w pozycji, która jest wygodna przez krótki czas. Jeśli zatem planujesz wielogodzinną podróż ustaw fotelik dla niemowląt w pozycji leżącej, która nie będzie obciążała kręgosłupa dziecka i ułatwi maluchowi oddychanie.
  8. Montaż fotelika dziecięcego z tyłu. Nawet jeśli dziecko na krótkich trasach podróżuje na przednim siedzeniu, warto na długą podróż zamontować fotel na tylnej kanapie.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz