7 sygnałów świadczących o tym, że cierpisz na niedobór żelaza

dodał: katarzyna.15
Żelazo jest tak cennym składnikiem dla funkcjonowanie naszego organizmu, że można go porównać do złota. Między innymi jest składnikiem hemoglobiny, która transportuje tlen. Jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz do regeneracji tkanek. Żelazo wspomaga walkę organizmu z wolnymi rodnikami,wzmacnia odporność i niweluje uczucie zmęczenia.
7 sygnałów świadczących o niedoborze żelaza w organizmie:
-
Zmęczenie, wyczerpanie
Jest to najczęstszy objaw. Jednak jest to często bagatelizowany przez nas objaw. Jeżeli w organizmie występują niedobory żelaza, oznacza to, że otrzymuje on mniej tlenu i z tego powodu jesteśmy ospali, zmęczeni, pozbawieni energii, drażliwi, mamy trudności w koncentracji. Najgroźniejsze jest to w przypadku, gdy na niedobór żelaza cierpią kobiety, zwłaszcza te w ciąży, ponieważ minerał ten warunkuje prawidłowy rozwój płodu i zapobiega anemii. Jednak jest to groźne dla wszystkich kobiet, ponieważ są one przyzwyczajone do szybkiego trybu życia, łączenia roli żony, matki, kobiety spełniającej się zawodowo i jeszcze wielu innych. Taki tryb życia skutkuje zmęczeniem, ale jest to często pomijany objaw.
2. Zadyszka
Skąd wiedzieć, że możesz cierpieć na niedobór żelaza? Co z twoją kondycją? Jeżeli ostatnio masz zadyszkę już po przejściu kilku schodów, albo podbiegnięcie nawet kilku metrów sprawia Ci problem, a wcześniej to było najprostszą czynnością jaką wykonywałeś – to właśnie jeden z symptomów, które świadczą o niedoborze żelaza w organizmie. Jeśli w organizmie jest za mało żelaza, krew nie transportuje tlenu do komórek ciała, przez co masz zadyszkę i nie ma znaczenia jak głęboki oddech weźmiesz. Szczególnie narażone są tutaj osoby, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną i to one najszybciej mogą zauważyć spadek formy nawet bez zmiany intensywności ćwiczeń.
3. Bladość
Czerwone krwinki, wraz z zawartą w nich hemoglobiną (której składnikiem jest żelazo), nadają krwi czerwony kolor. Tak więc w przypadku niedoboru tego minerału nasza skóra staję się blada, co oznaczać może, że krew nie krąży właściwie i nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu.
4. Zespół niespokojnych nóg
Im mniej żelaza w organizmie, tym silniejsze objawy. Więc jeśli nie możesz przestać ruszać nogami, zwłaszcza wieczorem powinieneś przyjmować więcej żelaza.
5. Mocne bicie serca, kołatanie
Niedotleniony organizm domaga się sporej ilości tlenu, a serce nie nadąża w pompowaniu krwi. Ten problem serce objawia nieregularnym biciem, kołataniem, przyspieszoną akcją, szmerami, czego konsekwencją może być nawet niewydolność serca. Jednak nie wpadaj w panikę bo taki stan nie tworzy się z dnia na dzień.
6. Ból mięśni
Żelazo jest składnikiem mioglobiny, która odpowiedzialna jest za magazynowanie tlenu w mięśniach poprzecznie prążkowanych, czyli tych, których praca zależy od woli człowieka. Tak więc jeśli odczuwamy bóle mięśni, wydłużenie niezbędnego czasu regeneracji oraz ich gorsza sprawność mogą świadczyć o niedoborze żelaza.
7. Wypadanie włosów
Wypadanie włosów nie jest objawem, który następuje od razu gdy brakuje żelaza w organizmie, a jest już przyczyną niedokrwistości. Jednak zachowajmy umiar, ponieważ wypadanie 50-100 włosów dziennie to jeszcze nic nadzwyczajnego.
Czy wiesz, że nasz organizm przyswaja zaleswie od 5 do 10% żelaza, które wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu.
W jakich produktach znajduje się żelazo?
-
sok z buraka
czerwone chude mięso -
orzechy
-
rośliny strączkowe (fasola “Jaś”, fasola mung itd.)
-
drób
-
zielone warzywa (brokuł, szpinak)
-
żółtka jaj
-
wątróbka
suszone owoce (żurawina, śliwki, morele, rodzynki) -
Vivio.pl to miejsce, w którym znajdziesz zdrową żywność oraz informacje na temat prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia.Znamy sekret, dzięki któremu możesz przedłużyć swoje życie i sprawić, że będzie ono lepsze.