5 zasad efektywnej nauki angielskiego

22 listopada 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Język angielski nie jest już dla większości z nas językiem obcym. W XXI wieku jest umiejętnością bardzo ważną .Często umieszczamy tą informację w CV w przypadku poszukiwania nowej pracy. To bardzo przydatna umiejętność przy wyjazdach za granicę, przy posługiwaniu się komputerem w tym Internetem. Ułatwia również komunikację z mieszkańcami innych krajów. To język ojczysty dla ponad 300 mln ludzi. W takich państwach jak Wielka Brytania , USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Irlandia a także w wielu państwach afrykańskich takich jak Kenia, RPA, Nigeria, Rwanda to język urzędowy . To także jeden z języków oficjalnych ONZ, NATO, Unii Europejskiej. Język angielski jest niezbędny w handlu , biznesie. Większość dokumentów opracowywanych jest też w języku angielskim.

5

Nauka języków obcych to inwestycja w przyszłość dla nas i dla naszych dzieci. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę ale nie zawsze umiemy to zastosować w praktyce. Język angielski to jeden z najbardziej popularnych języków świata. Posługiwanie się językiem angielskim umożliwia nam zdobycie lepszej pracy, poszerza horyzonty, ułatwia podróżowanie po świecie, pozwala na poznawanie ludzi z odmiennych kultur, mieszkających pod różnymi szerokościami geograficznymi. Nauka języków jest powszechna już od szkoły podstawowej a czasami już od przedszkola. Różne przyczyny powodują, że nie zawsze czas poświęcony nauce daje wystarczające efekty. Sięgamy więc po różne dodatkowe sposoby pogłębienia znajomości języka .Wybranie odpowiedniej metody oraz  podporządkowanie się odpowiednim zasadom gwarantuje sukces. Trzeba na pewno nastawić się na tzw żywy język. Jest on bardzo potrzebny w codziennym życiu. Słuchanie obcych wyrażeń i słów jest bardzo ważne na początkowym etapie. Niemowlęta i małe dzieci nie zaczynają od nauki gramatyki ale od słuchania, obserwowania i naśladowania.

6

My również możemy zacząć np. od słuchania obcojęzycznych stacji radiowych lub oglądania programów telewizyjnych i filmów. Początkowo zrozumienie będzie na poziomie zerowym ale po krótkim czasie zaczniemy zwracać uwagę na niektóre zwroty .Powtarzając słowa i zwroty powinniśmy starać się je zapamiętywać. Taki sposób nauki jest bardzo efektywny .Nie męczy nas, nie nudzi. Szybko zauważamy, że udaje się nam wychwytywać znajome słowa ze słyszanego tekstu.

7

Bardzo przyjemnym sposobem nauki jest też oglądanie obcojęzycznych filmów w języku angielskim (jezykowaoaza.pl/2014/05/ogladanie-filmow-z-napisami-czy-bez/). Możemy włączyć napisy tym języku. Słuchając oraz widząc jednocześnie napisy w języku obcym nauczymy się szybko poprawnej wymowy i pisowni. Oglądanie filmów z lektorem lub z dubbingiem na pewno nam nie pomoże w nauce języka. Pozytywne efekty dają natomiast: oglądanie filmu z napisami w oryginale , z napisami w języku polskim, w oryginale bez napisów. Marzeniem nas wszystkich jest na pewno oglądanie filmu w oryginale i zrozumienie wszystkich dialogów. Nie jest to wcale takie proste. Aktorzy często mówią językiem potocznym, używając slangu. Mówią także szybko i z regionalnymi akcentami. W początkowym okresie nauki zrozumienie tekstu będzie więc dosyć trudne i denerwujące. Nie rozumiemy czasami tekstów w języku polskim a co dopiero mamy powiedzieć o tekstach w języku angielskim. Bardzo trudno jest rozumieć tekst np. oglądając komedie gdzie często aktorzy wprowadzają gagi używając gry słów. Próbujemy zrozumieć z kontekstu ale to jest też bardzo trudne.

Takie słuchanie ma jednak dużo korzyści. Zwracamy uwagę na mimikę, intonację oraz akcent w języku angielskim. Dobrym sposobem jest też obejrzenie danego filmu po polsku a później po angielsku bez napisów. Znamy już sens i łatwiej nam wtedy kojarzyć  poszczególne słowa. Nie jesteśmy wtedy zdenerwowani gdyż rozumiemy o czym mówią bohaterowie filmu.

Zupełnie inaczej oglądamy filmy z napisami w obcym języku. Jest to duże ułatwienie – czytanie bowiem przychodzi nam znacznie łatwiej niż mówienie. Nawet gdy aktorzy mówią bardzo szybko i napisy również nam szybko uciekają to i tak wyłapiemy słowa znajome z tekstu pisanego. Na tej podstawie możemy się domyśleć o czym jest mowa. Oglądając w taki sposób mamy szansę dużo się nauczyć. Dużym minusem takiego oglądania jest fakt, że zaczniemy za bardzo skupiać się na czytaniu a nie słuchaniu. Skupić się wtedy trzeba na dźwięku i tylko od czasu do czasu zerkać na napisy.

9

Oglądanie filmów z napisami polskimi. Niektórzy uważają, że dzięki takiemu sposobowi Skandynawowie tak dobrze znają język angielski. Inni podważają ten sposób przytaczając fakt, że w Grecji w ten sposób ogląda się filmy zagraniczne (z napisami w języku narodowym) a Grecy bardzo słabo znają języki obce. Przyczyną dobrej znajomości języka w Skandynawii jest więc zupełnie coś innego np. duży nacisk na naukę języka obcego w szkole podstawowej i średniej, pokrewieństwo między ich językami a językiem angielskim. We wszystkich tych przypadkach trzeba trochę powalczyć z naszym mózgiem i zmusić się do słuchania a po napisy sięgać tylko w ostateczności. Ważne jest też aby każdą wolną chwilę poświęcać nauce języka. Możemy sobie przypominać słówka stojąc w kolejce, jadąc autobusem, podczas przerwy w pracy i szkole.

1-copy-1

Najważniejszą zasadą jest systematyczność w nauce bez względu na metodę nauczania.

Dobre rezultaty przynosi także czytanie ulubionej książki w języku angielskim. Nie należy szybko się załamywać. Wiara w swoje umiejętności to bardzo ważny czynnik. Należy sobie urozmaicać naukę (np. poprzez zajęcia online- https://preply.com/pl/angielski-online). Nikt przecież nie lubi wkuwania słówek i zwrotów. Często przypominają się nam tradycyjne metody ze szkoły podstawowej dalekie od wzorów obowiązujących w XXI wieku. Obecnie uczymy się języków nie tylko dlatego, że wymaga tego szkoła ale głównie dla siebie.

 

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...