5 rzeczy, które musisz wiedzieć o pielęgnacji swojego psa!

25 stycznia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Każdy właściciel pieska bez wątpienia kocha swojego czworonoga. Nie zawsze jednak wie, jak powinien go pielęgnować. To bardzo ważne, by odpowiednio dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie, bowiem błędy w pielęgnacji prowadzą często do niepotrzebnego cierpienia psiaka.

dog-puppy-tumblr-puppylove

Z myślą o Waszych pupilach, przy współpracy z Studia Psiaka w psim fryzjerem z Bydgoszczy przygotowaliśmy zestawienie pięciu najważniejszych zagadnień, z którymi musicie się zapoznać, by odpowiednio opiekować się psem.

1. Przygotowanie do wizyty u psiego fryzjera

Zwierzę, dla którego psi fryzjer jest kimś nieznanym, może przeżywać duży stres podczas strzyżenia. Dlatego też najlepiej jest przyzwyczajać pupila do takich wizyt od pierwszych miesięcy jego życia. Jeśli jako szczeniak zrozumie, że strzyżenie to nic strasznego, jako dorosły pies nie będzie się już u groomera niczego obawiał. Warto postarać się również, by pies zaprzyjaźnił się z osobą, która będzie go strzyc. Dzięki temu o wiele chętniej podda się pielęgnacji. Jeśli zaś chodzi o przyziemne kwestie, związane z przygotowaniem psa do wizyty u fryzjera, należy przede wszystkim wykąpać pieska, wyprowadzić go na długi spacer i nie dokarmiać bezpośrednio przed wizytą.

2. Częstotliwość wizyt u psiego fryzjera

Kwestia tego, jak często powinniśmy odwiedzać fryzjera dla psów, zależy od wielu czynników, z których część dotyczy indywidualnych upodobań właściciela oraz tempa, w jakim psu rosną włosy. Przyjmuje się, że powinno się to odbywać raz na 2-3 miesiące. W przypadku dużych psów, z usług pielęgnacyjnych można korzystać nieco rzadziej. Przede wszystkim, powinniśmy obserwować naszego pupila i przyglądać się jego sierści. Jeśli widzimy, że zachodzi mu na oczy i zaczyna wprawiać go w dyskomfort – to znak, że trzeba udać się do specjalisty. Kiedy już zabieramy pieska na strzyżenie, warto rozważyć pełen pakiet usług – z kąpielą i czesaniem – by odświeżyć jego wygląd i sprawić mu trochę przyjemności.

3. Częstotliwość kąpieli

To, podobnie jak w przypadku wizyt u fryzjera, indywidualna kwestia każdego psa. Istotne jest to, jakiej rasy jest nasz pupil, jak często go wyprowadzamy i jak bardzo lubi się brudzić. Zasada jest prosta – kąpiemy psa tak często, jak jest to konieczne. W czystej wodzie kąpać można go nawet codziennie – jeśli to lubi, a my mamy na to czas i ochotę. Trzeba jednak zawsze zwracać uwagę, by woda nie dostała się do uszu i nosa zwierzęcia. Jeśli zaś chodzi o minimum – kąpiel przy użyciu mydła i detergentów powinna odbywać się przynajmniej 2-3 razy w roku.

4. Czesanie psa

Czesanie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, szczególnie kiedy włosy psa są długie. Najlepiej byłoby rozczesywać jego sierść codziennie, by uniknąć filcowania się włosów i powstawania kołtunów. Nie zawsze jednak mamy na to czas, a nie każdy pies jest zwolennikiem wyczesywania. W tym celu warto raz na jakiś czas udać się do psiego fryzjera, który delikatnie i profesjonalnie wyczesze naszego pupila, a tym samym pomoże mu uniknąć przykrych konsekwencji poplątanych i skołtunionych włosów.

5. Kosmetyki pielęgnacyjne

Na rynku można obecnie znaleźć wiele różnych kosmetyków służących do pielęgnacji psich włosów i sierści. To jedyne detergenty, które powinniśmy stosować do mycia czworonogów. W żadnym wypadku nie powinno się ich myć kosmetykami przeznaczonymi dla ludzi. Bowiem tylko specjalne odżywki i szampony nie szkodzą pieskom, nie podrażniają ich skóry i są w pełni bezpieczne, a do tego zawierają składniki umożliwiające zmywanie brudu z sierści, przy jednoczesnym zapewnieniu jej zdrowego i pięknego wyglądu.

Pielęgnacja psów nie należy do najłatwiejszych zagadnień. Jest również bardzo czasochłonna, czasem też kosztowna. Niektóre zabiegi, takie jak kąpiel czy czesanie, jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, jednak już strzyżenie koniecznie trzeba powierzyć specjaliście. Powinniśmy o tym pamiętać, decydując się na zakup czworonoga – by przyjmując go do swojego domu, sprawić mu radość, a nie cierpienie wynikające z zaniedbania.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...