5 prostych kroków do złagodzenia nadwrażliwości zębów

28 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Sięgasz po swoje ulubione lody waniliowe, ale nie możesz cieszyć się ich smakiem, bo kontakt z zimnym powoduje przeszywający ból? Kiedy szczotkujesz zęby, świadomie pomijasz niektóre okolice, bo przesuwanie po nich szczoteczką jest bardzo bolesne i nieprzyjemne? To klasyczne objawy nadwrażliwości zębów. Na szczęście dziś, dzięki nowoczesnym produktom do higieny jamy ustnej, możesz zregenerować i wzmocnić szkliwo. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Sięgasz po swoje ulubione lody waniliowe, ale nie możesz cieszyć się ich smakiem, bo kontakt z zimnym powoduje przeszywający ból? Kiedy szczotkujesz zęby, świadomie pomijasz niektóre okolice, bo przesuwanie po nich szczoteczką jest bardzo bolesne i nieprzyjemne? To klasyczne objawy nadwrażliwości zębów. Na szczęście dziś, dzięki nowoczesnym produktom do higieny jamy ustnej, możesz zregenerować i wzmocnić szkliwo. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Krótko o mechanizmie powstawania nadwrażliwości

Zęby mają budowę warstwową. Od zewnątrz pokryte są twardym szkliwem (w części korzeniowej jego rolę pełni cement), pod szkliwem znajduje się zębina, a pod nią bogato unerwiona i unaczyniona miazga zęba. Zębina jest bardzo wrażliwa na różne bodźce, na przykład zimno, ciepło lub dotyk, dlatego powinna być przed nimi chroniona przez szkliwo i cement. Czasami jednak dochodzi do jej odsłonięcia, co skutkuje nadwrażliwością zębów. Dzieje się tak na drodze odsunięcia dziąsła, czyli recesji, zaś drugim możliwym powodem jest utrata szkliwa. Dojść może do niej na przykład na drodze urazu mechanicznego, wybielania zębów bądź na skutek działania kwasów. Kwasy te mogą być natomiast zewnątrzpochodne (pochodzących od wina, cydru, jabłek, napojów gazowanych, soków owocowych) lub wewnątrzpochodne (wymioty, regurgitacje u osób z chorobą refleksową). Warto wspomnieć, że nadwrażliwości sprzyja obecność płytki nazębnej.(1)

Jak złagodzić nadwrażliwość i zapobiec jej w przyszłości? 5 prostych kroków

Nadwrażliwość jest objawem, którego na pewno nie powinno się ignorować. Gryzienie i żucie pokarmu tylko po jednej stronie naraża bowiem stawy skroniowo-żuchwowe na przeciążenie, natomiast pomijanie bolesnych okolic w trakcie mycia sprzyja ubytkom. Na szczęście złagodzenie nadwrażliwości nie jest trudne. Wystarczy, że wykorzystasz tych 5 wskazówek:

1. Sięgnij po specjalistyczną pastę na nadwrażliwość zębów, taką jak Splat INNOVA, której skład został starannie skomponowany po to, aby wzmocnić i zregenerować szkliwo, delikatnie je rozjaśnić i jednocześnie zapobiegać próchnicy. Pasty dostępne są w wersji z fluorem lub bez fluoru, jeśli z różnych powodów nie możesz stosować past fluorowych. Pasty INNOVA zapobiegają także tworzeniu się kamienia nazębnego, który nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również osłabia zęby i sprzyja paradontozie. Kolejną zaletą past jest fakt, że nie zawierają parabenów, nadtlenków, SLS/SLES, chlorheksydyny, soli potasu, sacharyny oraz agresywnych materiałów ściernych, czyli składników, od których lepiej trzymać się z daleka.

2. Stosuj zawiesinę do płukania jamy ustnej, czyli produkt, o którym tak często zapominamy. Najlepiej wybierz płyn przeznaczony dla osób o nadwrażliwych zębach, na przykład innowacyjny produkt INNOVA Płynne szkliwo. Podobnie, jak pasty wchodzące w skład tej serii, zawiesina zawiera opatentowany system wybielający WhiTanine, a także hydroksyapatyt wapnia (składnik występujący naturalnie w ludzkim organizmie, a co za tym idzie – biozgodny i bezpieczny) oraz Calcis – wapń pozyskiwany ze skorupek jaj. To dalej nie wszystko, bo w kompozycji znajdziemy ekstrakt z pestek czerwonych winogron, witaminę E, enzym Tannase, wyciąg z eukaliptusa, tymolu i anyżu, które działają odkażająco, antyseptycznie i odświeżająco. Po płyn możesz sięgać zarówno po myciu zębów, jak i w celu odświeżenia jamy ustnej między szczotkowaniami. Dobrym pomysłem jest przepłukanie jamy ustnej po spożyciu produktu bogatego w kwasy, na przykład wina, jabłka. Pamiętaj, że po wypłukaniu zębów płynem nie należy płukać ust wodą oraz jeść i pić przez pół godziny.

3. Szczotkuj zęby delikatnie, „wymiatając” z nich resztki pokarmu oraz osady. To dużo skuteczniejsza technika, niż szybkie i mocne operowanie szczoteczką w różnych kierunkach. W ten sposób nie naruszysz szkliwa zębów ani nie będziesz kaleczyć delikatnych dziąseł.

4. Wymień szczoteczkę na taką o bardzo miękkich włóknach. Na przykład specjalistyczna szczoteczka Splat INNOVA pomoże ci optymalnie oczyścić powierzchnię zębów, jest bardzo delikatna dla zębów i dziąseł, a dzięki jonom srebra nie namnażają się na niej bakterie, wirusy i grzyby, więc nie musisz się obawiać, że wprowadzasz je do jamy ustnej.

5. Oczyść zęby u dentysty – jeżeli twoich na zębach narosły złogi płytki i kamienia, które trudno jest usunąć szczotkowaniem, koniecznie zgłoś się do dentysty na bardziej zaawansowany zabieg, na przykład piaskowanie. Dokładnie oczyszczone zęby to mniejsze ryzyko nadwrażliwości, a także groźnej paradontozy. Dzięki regularnemu używaniu pasty Splat możesz natomiast ograniczyć ponowne gromadzenie się płytki.

Nadwrażliwość zębów to bardzo nieprzyjemny objaw, dlatego środki zaradcze warto wdrożyć jak najszybciej. Dzięki temu zjedzenie słodkiego deseru, napicie się kawy mrożonej albo umycie i przepłukanie zębów nie będzie już wiązało się z okropnym bólem, a to poprawi twój ogólny komfort.

Bibliografia:

1. Tomaszewska I.M. Nadwrażliwość zębów. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow Data dostępu: 19.08.2020.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wysoka wrażliwość u dzieci.
Wysoka wrażliwość u dzieci objawia się nie tylko szybkim wyczuwaniem subtelnych zapachów czy dźwięków,...
Polisa AC w 2024 roku.
O ile więcej trzeba dać za polisę w 2024 roku? W niektórych województwach...
Polska-więcej zgonów niż urodzeń!…
W tych częściach kraju wymieramy najczęściej. Sytuacja jest gorsza w miastach, gdzie zanotowano...
Narząd najszybciej się starzejący.…
Przełom w leczeniu wielu chorób? Który narząd najszybciej się starzeje? Wyjątkowo szybkie starzenie...