5 porad, jak dbać o psa zimą

19 grudnia 2014, dodał: Doctor Dog
Artykuł zewnętrzny

Zima to trudny okres dla naszych pupili. Niezależnie od tego, czy pies na stałe przebywa w domu, czy też jest jego stróżem na zewnątrz, powinniśmy w tym czasie otoczyć go szczególną troską. Podpowiadamy, co zrobić, by ułatwić czworonogom przetrwanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

12

Zadbajmy o zbilansowaną dietę

Zimowy posiłek naszego psa musi być nieco większy i bardziej kaloryczny niż ten podawany w okresie wiosenno-letnim. „W czasie zimy psia dieta powinna zostać wzbogacona o dodatkową porcję witaminy A, D i E. Dzięki odpowiednio zbilansowanym posiłkom, nasz pupil będzie mógł zbudować odpowiednią warstwą tkanki tłuszczowej, która uchroni go przed nadmiernym wychłodzeniem” – radzi Milena Wysocka, ekspert marki Doctor Dog. Pamiętajmy jednak, aby zwiększając posiłki, dostosować je do rasy, wieku, wielkości i aktywności psa.

Zapewnijmy ciepłe schronienie

Jeśli nasz czworonóg na co dzień mieszka w domu, zwróćmy uwagę, aby nie przegrzewać pomieszczeń utrzymując temperaturę wewnątrz na poziomie około 20 °C, a legowisko psa umieścić z dala od grzejnika. Jeżeli natomiast nasz pupil jest stróżem domu i przebywa na zewnątrz, zadbajmy o odpowiednie podłoże jego posłania. Zrezygnujmy z tkanin i kocy na rzecz słomy, która jest doskonałym izolatorem ciepła. W sytuacji, gdy na zewnątrz występują ekstremalnie niskie temperatury, zabierzmy czworonoga do ogrzewanego pomieszczenia, choćby do przedsionka domu.

Dostosujmy długość spacerów, uważajmy na sól

Zimą zwróćmy szczególną uwagę na długość spacerów z psem. Spróbujmy dostosować je do możliwości czworonoga, jego samopoczucia oraz panujących warunków atmosferycznych. Jak mówi Milena Wysocka, ekspert marki Doctor Dog, niezależnie od rasy, warto zamienić jeden czy dwa godzinne spacery na trzy krótsze, maksymalnie półgodzinne. „Dodatkowo, po każdym zimowym spacerze z czworonogiem, dokładnie wytrzyjmy jego łapy. Sól, która jest wysypywana na chodnikach, podrażnia bowiem opuszki łap, co może przyczynić się do powstawania zranień i uszkodzeń, a nawet stanów zapalnych” – dodaje Milena Wysocka.

Zamieńmy metalową obrożę

W czasie mrozów zrezygnujmy z używania metalowych akcesoriów. Zamieńmy je na skórzane lub wykonane z wytrzymałych materiałów. Metal przyjmuje bowiem temperaturę otoczenia, w związku z czym zima obroża może uszkodzić skórę psa, spowodować odmrożenie, a nawet doprowadzić do choroby gardła.

Pielęgnujmy sierść psa

Jak radzi Milena Wysocka, zimą starajmy się jak najrzadziej kąpać psa ponieważ używanie kosmetyków do pielęgnacji niszczy warstwę lipidową skóry przyczyniając się do czasowego obniżenia odporności  narażając  psa na infekcje. Po każdej kąpieli pamiętajmy również o dokładnym osuszeniu czworonoga. Zimą zadbajmy również o to, aby częściej czesać psa, szczególnie jeśli jego sierść jest długa gdyż przylepia się do niej śnieg tworząc trudne do usunięcia kołtuny.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do 5 porad, jak dbać o psa zimą

  1. avatar nogawkuchni pisze:

    Bardzo fajny artykuł,jak dla mnie właścicielki psa wiele cennych i pożytecznych rad i wiadomości.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Korektor tuszujący siwe włosy Mytou…
Ja tego używam tylko w podbramkowych sytuacjach...
Balsam do golenia?
Gilette to jednak taka klasyka dla większości facetów.
Wynajmowanie mieszkania czy kredyt …
Jak się jest nastawionym bardziej na karierę niż przesiadywanie w jednym miejscu to raczej...
Manicure w Poznaniu
Używam zwykłych lakierów, więc zmiana koloru to nie problem, kiedy tylko sobie zamarzę...