5 atrakcji, których nie można ominąć będąc w Karpaczu | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

5 atrakcji, których nie można ominąć będąc w Karpaczu

26 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

U stóp Karkonoszy leży malownicza miejscowość o nazwie Karpacz, która przyciąga do siebie tysiące turystów o każdej porze roku. Bardzo wielu z nich przyjeżdża tu, aby zdobywać górskie szlaki i cieszyć się piękną panoramą okolicy. Karpacz pełen jest jednak różnych atrakcji, z czego nie wszystkie nawiązują do stromych szlaków.

karpacz

Karkonosze i najwyższy szczyt Śnieżka

Ze względu na górskie położenie Karpacza, miejscowość ta przyciąga do siebie wielu amatorów wspinaczek i niesamowitych widoków. Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli pasma górskiego Sudetów. Mieści się on na granicy polsko-czeskiej – od polskiej strony można na niego wejść o własnych siłach, od czeskiej natomiast wjechać na wyciągu.

Z Karpacza biegnie wiele górskich szlaków w różnych kierunkach. Niektóre z nich są poszerzone i niezbyt strome, przez co nadają się nawet na wycieczki z małymi dziećmi, inne prowadzą w wysokie góry, dlatego wymagają odpowiedniego przygotowania.

Kościół Wang sprowadzony z Norwegii

Kościół Wang to najstarszy drewniany kościół w Polsce, który został przeniesiony do Karpacza z miejscowości Vang w Norwegii. W XIX wieku świątynia była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich wiernych mieszkających w Vang. Aby zebrać środki na budowę nowego kościoła, poprzedni został rozebrany i sprzedany do Berlina. Tam natomiast hrabina polskiego pochodzenia przekonała pruskiego króla do wysłania Kościoła do śląskiej gminy, w której brakowało dotychczas takiej budowli.

Kościół Wang stoi w Karpaczu od 1844 roku. Jego architektura zachwyca tak samo z zewnątrz, jak i wewnątrz świątyni. Na miejscu spotkać można przewodników, którzy chętnie opowiedzą o historii tego niezwykłego miejsca.

Anomalia grawitacyjna na ul. Strażackiej

Na ulicy Strażackiej w Karpaczu od lat obserwuje się dość nietypowe zjawisko – przedmioty same z siebie poruszają się w kierunku, który wydaje się przeczyć podstawowym zasadom grawitacji. Żeby tego doświadczyć, wystarczy ustawić w samochodzie jałowy bieg i obserwować, jak sam jedzie on pod górkę. Tablice znajdujące się przy jezdni informują, że grawitacja jest tu o 4% mniejsza niż w innych miejscach świata.

Górka, po której przedmioty same się wspinają, jest w rzeczywistości złudzeniem optycznym. Tak naprawdę jest to obniżenie, które sprawia wrażenie górki. Mimo tego anomalia grawitacyjna w Karpaczu przyciąga regularnie bardzo wielu przejezdnych.

Browar i Restauracja Sowiduch z historią zapisaną na ścianach

Restauracja Sowiduch zwraca na siebie uwagę już z zewnątrz przez wyjątkową architekturę budynku. Ten lokal mieszczący się w samym centrum miasta może zaproponować nie tylko pyszny i pożywny posiłek dla całej rodziny. Jego wystrój przedstawia historię Karpacza, a na ścianach znaleźć można liczne drewniane płaskorzeźby. Staropolski klimat i tradycyjna kuchnia uzupełniona artystyczną podróżą w czasie – więcej o tym miejscu przeczytać można na stronie https://www.sowiduch.pl/.

W restauracji Sowiduch znajduje się jedyny w okolicy regionalny browar. Ponieważ instalacja do warzenia piwa mieści się na sali dostępnej dla gości, każdy może poznać ten fascynujący proces, obserwując pracę fachowca.

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego oraz bogata historia gier wideo

W Karpaczu mieści się prywatne muzeum, w którym każdy wielbiciel klocków lego, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Wśród wielu tematycznych pomieszczeń zobaczyć można motywy z tak popularnych produkcji jak Star Wars, Harry Potter, Piraci z Karaibów, czy Batman. Wyjątkowa dbałość o szczegóły widoczna jest między innymi w miniaturze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

karpacz

W tym budynku można zaczerpnąć inspiracji do tworzenia konstrukcji, kupić własny zestaw klocków, ale i zwiedzić prywatne muzeum opowiadające historię konsol i gier wideo. Podróż przez ponad 40 lat historii gier bogata jest w urządzenia i pozycje, których od dawna nie da się już kupić.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

kontrola absencji
I na rentę chorobową ich wysłać :D
Fibromalgia
Podobno można wiele takich chorób wyleczyć dietą keto...
Swędzenie skóry twarzy
Albo alergia pokarmowa... Mi kiedyś połowa twarzy spuchła po zjedzeniu ryżu na wynos z baru...
Nielimitowane porady prawne 24/7
Porad prawnych może udzielać ktoś w ogóle nie związany z prawem, więc warto...