15 października – Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Jak możemy pomóc osobie niewidomej?
- Pamiętaj, że stopień niedowidzenia jest różny u poszczególnych osób. Mogą one dostrzegać osoby i otaczające je przedmioty w sposób dla Ciebie trudny do zrozumienia. Okaż zatem wyrozumiałość.
- Kiedy witasz się z osobą z dysfunkcją wzroku, pamiętaj przedstawiać siebie i osoby, które Ci towarzyszą. W czasie rozmowy również staraj się używać swojego imienia, by ułatwić zorientowanie się w dialogu. Akcentuj także chęć zakończenia rozmowy, a w szczególności chęć oddalenia się od osoby niewidomej.
- W trakcie kontaktu z osobą niewidomą lub niedowidzącą pamiętaj wyrażać słownie wykonywane przez siebie gesty, np. chęć podania ręki na powitanie. W ten sposób osoba niewidoma będzie czuła się bezpiecznie.
- Uprzedzić należy również chęć pomocy. Dopiero po uzyskaniu aprobaty wesprzyj osobę niewidomą w sposób przez nią zaproponowany, starając się nie krępować ruchów. Pamiętaj też informować o zmianie kierunku. Zanim zaoferujesz pomoc zastanów się najpierw czy masz wystarczająco dużo czasu, by faktycznie pomocy takiej udzielić. Zostawienie osoby niewidomej w połowie drogi z całą pewnością nie będzie dla niej ułatwieniem.
- Kiedy podajesz niewidomemu krzesło nie staraj się go na nim posadzić. Wystarczy jeśli położysz rękę na oparciu krzesła. W większym gronie staraj się robić to jak najbardziej dyskretnie, proponując po prostu swoje towarzystwo.
- Jeśli pomagasz osobie niewidomej w zakupach, podziel pieniądze wg nominałów, informując o kolejności ich ułożenia.
- W trakcie posiłków informuj o tym jak ułożone są potrawy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.
- Pamiętaj, że dla osoby niewidomej duże zagrożenie stanowi zmiana znanego przez nią otoczenia. Jeśli zatem przestawiasz krzesło, zmieniasz ustawienie mebli czy otwierasz okno, staraj się informować o tym niewidomego. Zwróć także uwagę, by nie zostawiać niedomkniętych drzwi.
- Wchodząc z osobą niewidomą do nowego pomieszczenia informuj go gdzie jest, kto lub co się w nim znajduje.
- Jeśli niewidomemu towarzyszy przewodnik, kieruj swoje wypowiedzi bezpośrednio do osoby niewidomej. To w końcu z nią rozmawiasz!
- Kiedy przeprowadzasz niewidomego przez jezdnię pozwól mu ująć się pod rękę. Wówczas odbiera on dobrze ruchy twojego ciała, co ułatwia mu przewidzenie ewentualnej przeszkody. Staraj się iść też odrobinę przed swoim podopiecznym. Kiedy wchodzisz lub schodzisz z krawężnika zwolnij nieznacznie.
- Staraj się cały czas myśleć o tym jakim ograniczeniem jest brak wzroku. Określenie typu duży, biały dom w żaden sposób nie pomoże niewidomemu.
- Jeśli zauważysz osobę niewidomą oczekującą na przystanku, zapytaj się o numer pojazdu, na który czeka. Gdy planujesz jazdę tą samą linią wejdź do autobusu (tramwaju) razem z niewidomym, idąc z przodu i podając mu swoje ramię.
- Jeśli spostrzeżesz, że niewidomy stoi bezradnie na ulicy, podejdź i zapytaj, czy nie potrzebuje pomocy.
- W tramwaju lub w autobusie, do których niewidomy ma prawo wchodzić przednim wejściem, ustąp mu miejsca. Jeśli nie ma wolnego miejsca, naprowadź jego rękę na najbliższy uchwyt.
Źródło: www.idn.org.pl