Katrin Behr, Peter Hartl: „Rozdzielone. Dzień, w którym NRD zabrała mi matkę”
Nieetyczne działania reżimu komunistycznego kojarzą się głównie z ZSRR i krajami byłego bloku wschodniego, tymczasem również w Niemczech Wschodnich dochodziło do sytuacji, które miały decydujący wpływ na osobiste losy wielu rodzin. W
W tej książce w dużej mierze znajdujemy opis rzeczywistości z perspektywy małego dziecka, które po swojemu rozumie świat i to, co wokół niego się dzieje. Dramatyczne przeżycia z lat 70. odciskają swoje piętno na całe życie.
Tekst główny książki przeplatają fragmenty pamiętnika Katrin z ostatnich lat, wskutek czego otrzymujemy dwie perspektywy czasowe – z przeszłości i dzisiejszych czasów. Punktem zwrotnym jest data 7 lutego 1972 roku – jak pisze autorka – „punkt graniczny między przeszłością i przyszłością, rana, rysa na mojej duszy”.
W domu dziecka zaznaje wielu upokorzeń, których zniesienia nie ułatwia rosnąca tęsknota za matką i bratem Mirko. Brak rodzinnego ciepła i normalnego dzieciństwa odbija się na jej psychice. To również opowieść o macierzyństwie Katrin i sile, jaką dają jej dzieci. To dla nich i dzięki nim zaczyna szukać swej utraconej tożsamości i kontaktu z matką. Po zjednoczeniu Niemiec wraca do rodzinnego miasta – Gery – by na nowo wskrzesić w sobie tragiczne wspomnienia i odnaleźć drogę do własnego ja.
Główny rys psychologiczny autorki i zarazem głównej bohaterki tych zapisków został połączony z obrazem sytuacji politycznej i społecznej NRD w latach 70. Z naszego współczesnego punktu widzenia szokuje np. fakt że wtedy ludzie nie zgadzający się z działaniami reżimu komunistycznego po prostu znikali. To wstrząsający zapis dorastania w antyludzkiej epoce. Jego prawdziwość i wtopienie w najnowszą historię stanowi o sile tej książki, a narracyjny talent autorki sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Polecam gorąco!
Agnieszka K.
Książkę poleca Wydawnictwo BUCHMANN – można kupić ją tutaj:
http://www.buchmann.com.pl/go/_info/?user_id=88905&lang=pl
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja