Gustave Le Bon: „Psychologia tłumu. Studium powszechnego umysłu”
Znakomita większość z nas ulega społecznej presji w zakresie przyjmowanych poglądów i prezentowanych zachowań. Indywidualiści, nie płynący z prądem narzuconym przez zbiorowość, to rzadkość. Liczne badania wykazały, że człowiek znajdujący się w tłumie staje się jego częścią, przyjmując sposób zachowania narzucany przez innych.
Zagadnienia składające się na tę publikację stanowią dziś istotną podstawę takich dziedzin wiedzy, jak psychologia społeczna czy marketing polityczny. Autor wnikliwie omawia tu psychologiczną zasadę jedności umysłowej tłumu, sentymenty i moralność zbiorowości, jej podatność na sugestię oraz rządzące nią idee. Prezentuje też oparte na znanych powszechnie realiach opinie i przekonania tłumów oraz czynniki, które bezpośrednio ją kształtują. Znajdujemy tu również analizę cech i sposobów działania przywódców mas.
Książkę zamyka klasyfikacja i opis różnych rodzajów tłumów, również tych kierujących się zbrodniczymi instynktami. Nie pomija tu zgromadzeń wyborczych ani sądów przysięgłych, które są specyficznym rodzajem zbiorowości.
Ta książka jest cenną publikacją zarówno z naukowego, jak i czysto społecznego punktu widzenia. Polecam ją zwłaszcza osobom o rozwiniętych zainteresowaniach polityczno-społecznych, studentom oraz naukowcom.
Dominika F.
Książkę poleca Wydawnictwo SENSUS – można kupić ją tutaj:
http://sensus.pl/ksiazki/psychologia-tlumu-studium-powszechego-umyslu-gustave-le-bon,pstlum.htm
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja