Katarzyna Szumlewicz: „Emancypacja przez wychowanie, czyli edukacja do wolności, równości i szczęścia”
Omawiana książka mieści się swą tematyką zarówno w filozofii, jak i w naukach o wychowaniu. Znajdujemy tu szczegółowe omówienie problemów wychowawczych i emancypacji kobiet od XVIII wieku po koniec II wojny światowej. Kluczowe dla zrozumienia tej książki, będącej nieco zmienioną wersją doktoratu autorki, jest pojęcie emancypacji jako odejścia od postaw wiążących się z podkreślaniem nierówności i podporządkowania dzieci czy kobiet. Takie traktowanie powodowało ich cierpienie.
Autorka silnie nawiązuje do poglądów takich filozofów, jak: Jan Jakub Rousseau, Immanuel Kant, Hans Georg Gadamer czy John Dewey. Prezentuje dynamikę, z jaką zmieniały się warunki życia społecznego i sposób patrzenia na świat, który zaczął wymykać się możliwościom percepcyjnym przeciętnego człowieka. Nawiązuje również do wzorców literackich, chociażby do postaci tytułowego bohatera dzieła „Faust” Johanna Wolfganga Goethego. Zadaje wiele pytań i stawia diagnozy kolejnych etapów emancypacji w omawianym okresie.
Najbardziej przemawiają do mnie poglądy Jana Jakuba Rousseau, który zalecał, by dziecku od najmłodszych lat dawać wiele swobody. Takie podejście wychowawcze nie krępuje jego ciekawości i ruchliwości oraz sprawia, że staje się ono bardziej samodzielne.
Jak wychowywać dziecko, by chciało i umiało korzystać z potencjału intelektualnego i czuło się po prostu wolnym człowiekiem, bez obciążeń psychicznych wynikających z błędów wychowawczych rodziców? Polecam tę książkę jako źródło cennych wskazówek dla rodziców – uczmy się od autorytetów, jak wychowywać, by nasze dziecko mogło kiedyś powiedzieć za Hanną Banaszak: „Cudownych rodziców mam”.
Książka jest napisana bardzo rzetelnie, z podaniem wielu źródeł naukowych i stanowi cenną publikację dla badaczy i studentów różnych kierunków humanistycznych. Obszerna bibliografia odsyła do innych tekstów poświęconych pokrewnej tematyce.
Aneta W.
Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne – można kupić ją tutaj:
http://www.gwp.pl/9149,emancypacja-przez-wychowanie-czyli-edukacja-do-wolnosci-rownosci-i-szczescia-.html
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja