Używana od lat w medycynie mezoterapia pierwotnie miała zastosowanie w leczeniu migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych. Swój początek zawdzięcza francuskiemu lekarzowi Michelowi Pistor, który zaczął leczyć swoich pacjentów wstrzykując im leki bezpośrednio w okolice chorych miejsc.
Twierdził, że dzięki temu, preparat lekowy, omijając układ pokarmowy, układ krążenia i wątrobę, zadziała szybciej i efektywniej.
W latach siedemdziesiątych, mezoterapia stała się również skuteczną terapią w zakresie medycyny estetycznej. Jest to niechirurgiczna metoda stosowana zasadniczo do regeneracji, poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia w tym akże w leczeniu łysienia, cellulitu, czy rozstępów.
Zabieg poleca się osobom z problemem wypadania włosów i łysieniem, a także jako profilaktyka tych dolegliwości. Należy pamiętać, że owłosienie głowy (owłosienie czaszki) ma znaczenie zarówno estetyczne jak i funkcjonalne. Dla poszczególnych osób włosy mają często duże znaczenie estetyczne i są częścią ich osobistej tożsamości. Podstawową funkcją włosów jest ochrona skóry głowy przed szkodliwymi skutkami działania promieni ultrafioletowych słońca, co może oznaczać, że np. łysiejący mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na rozwinięcie się zmian przedrakowych na skórze głowy.
Utrata włosów dotyka jednak tak mężczyzn jak i kobiety. Kobiety reagują jednak zwykle szybciej na wypadanie włosów, niż mężczyźni i dlatego częściej i wcześniej zwracają się z tym problemem do lekarza. Różnica wynika być może z faktu, iż kobiety przywiązują do włosów większą wagę i silniejsze emocje, niż mężczyźni.
Wskazaniem do zastosowania mezoterapii jest wypadanie włosów m.in. na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych, ciąży, laktacji oraz stresu. Bardzo dobre rezultaty obserwuje się w leczeniu łysienia androgenowego (typu męskiego) oraz łysienia plackowatego i rozlanego. Bardzo ważne są przeciwwskazania do tego typu terapii. Uwaga! Mezoterapii nie wolno wykonywać u kobiet ciężarnych, matek karmiących, u kobiet w czasie menstruacji, u chorych na raka oraz u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Przeciwwskazaniem jest również cukrzyca (niewyrównana), stany zapalne na skórze, alergia oraz źle tolerująca injekcje skóra.
Zabieg polega na powierzchownym ostrzykiwaniu skóry głowy przy użyciu substancji pobudzających wzrost i zapobiegających wypadaniu włosów, takich jak: dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna, kwas hialuronowy, witaminy lub leki przeciwzapalne. Składniki te są dobierane indywidualnie dla każdego klienta. Zabieg nie jest bolesny, ale na życzenie klienta można zastosować miejscowe znieczulenie w sprayu lub kremie.
Coraz częściej można spotkać się metodą mezoterapii bezigłowej, która od tradycyjnej różni się sposobem podawania preparatu. Jest to bezinwazyjna metoda, w której transport substancji czynnych w głąb skóry umożliwiają fale ultradźwiękowe. Jednak, mimo iż ten sposób wykonania zabiegu daje większe poczucie komfortu klientowi, może się okazać mniej skuteczny od mezoterapii, w której preparat wprowadzany jest za pomocą igły.
Substancje wprowadzane za pomocą głowicy i fal ultradźwiękowych mogą napotkać na swojej drodze bariery (np. zrogowaciały naskórek) przez co preparat nie jest w pełni wprowadzony do organizmu. W obu metodach zabieg trwa ok. 30 minut. Efektem jest zahamowanie wypadania włosów, często uzyskany widoczny odrost łysiny. Po wyjściu z gabinetu lekarskiego skóra pacjenta jest równomiernie obrzęknięta, może być zaczerwieniona, u niektórych mogą się pojawić drobne zasinienia. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni po zabiegu. W tym czasie pacjent szczególnie musi dbać o skórę używając zaleconych przez lekarza preparatów. Nie wolno wtedy korzystać z solarium, należy ograniczyć używki i stosować się do zaleceń lekarza, który wykonał zabieg.
Seria zabiegów planowana jest indywidualnie po przeprowadzeniu diagnostyki przyczyn łysienia. Na początku, w tzw. fazie uderzeniowej, mezoterapię wykonuje się 1 raz w tygodniu przez ok. 2 miesiące, stopniowo zmniejszając częstość zabiegów co 2-4 tygodnie. W niektórych przypadkach zalecane jest również leczenie podtrzymujące stosowane raz na 1-2 miesiące. Średni koszt takiego zabiegu wynosi ok. 200-300 zł.
Mezoterapia to terapia komplementarna do terapii doustnej lub zewnętrznej. Aby uzyskać optymalny efekt zaleca się łączenie jej z odpowiednią dietą bogatą w składniki mineralne, witaminy, węglowodany, białka i tłuszcze. Istotną rolę w wzmocnieniu włosa i poprawieniu jego kondycji pełnią także mikroelementy: cynk – niezbędny do produkcji keratyny (głównego budulca włosów), miedź- wpływająca na barwę i strukturę włosów oraz żelazo – składnik do produkcji keratyny, którego niedobór może prowadzić do przedwczesnego łysienia. Również dobrze dobrane do odpowiedniego typu włosów odżywki uzupełniające naturalne składniki odżywcze wzmacniają włosy i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pozytywny wpływ na skórę głowy ma bez wątpienia regularne masowanie, które przyczynia się do lepszego ukrwienia cebulek włosowych. Przy masażu trzeba jednak pamiętać aby go robić ostrożnie, tak aby nie powodować mechanicznego wyrywania włosów.
Izabela Lenartowicz – Lekarz Medycyny Estetycznej
Zabiegi wykonuje: Klinika Medycyny Estetycznej Med Estetica
Katowice 40-083
ul. Zabrska 7-9
www.medestetica.com.pl