Dieta RAW – na czym polega?

4 maja 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jedzenie ma znaczenie. Takie hasła są obecnie dość powszechne, a ich celem jest popularyzowanie zdrowego stylu życia. Niezwykle modne stało się świadome odżywianie, czyli staranne dobieranie produktów i przemyślane komponowanie posiłków. Liczy się nie tylko wykwintny smak, ale i doskonałe samopoczucie po obiedzie, śniadaniu czy kolacji. Dlatego sporą popularnością cieszy się witarianizm, przez niektórych nazywany dietą RAW, przez innych – stylem życia.

Grocery store shopping - Young woman buying vegetable

Życie na surowo

Przywykliśmy od gotowanych posiłków. Na obiad zupa, ziemniaki, ryży lub kasze z dodatkiem mięs lub zawiesistych sosów. Tymczasem dieta RAW opiera się na spożywaniu surowych owoców i warzyw, bez poddawania ich obróbce termicznej. I wbrew pozorom, nie jest to nudne menu. Aby się o tym przekonać, wystarczy skosztować spaghetti albo lazanię w wersji witariańskiej, które to dania nie tylko wyglądają wspaniale, ale i równie wspaniale uwodzą smakiem. Witarianie mawiają, że ich potrawy, gotowane są słońcem, dlatego nie potrzebują smażyć ich na patelni ani dusić w rondelku. Według nich wysoka temperatura sprawia, że przyswajalność cennych minerałów znacznie spada, niszczone są cenne enzymy zawarte w warzywach i owocach, co z kolei może stanowić przyczynę rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych oraz przyspieszyć procesy starzenia. Przygotowane posiłki, spożywane są na zimno lub podgrzewane max. do temperatury 42 stopni Celsjusza. Dzięki takim zasadom dieta RAW jest wysoce energetyczna i lekko strawna. Na tym nie kończą się zalety surowego jedzenia, bowiem specjaliści od witarianizmu przekonują, że powrót do naturalności ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów, odzyskanie wigoru, ładnego wyglądu skóry, włosów oraz pełnego powrotu do zdrowia.

Piramida zdrowia Raw food

Chwilowa dieta, czy styl życia, wybór należy do Ciebie. Warto jednak wiedzieć, jakim zasadami kierować się przy komponowaniu surowego menu, które wbrew pozorom nie powinno polegać na przypadku. Zgłębienie zasad witarianizmu pozwoli uniknąć błędów żywieniowych oraz związanych z nimi ewentualnych niedoborów składników odżywczych. Podstawę zdrowej diety RAW food stanowią oczywiście zielone warzywa, bowiem zawierają chlorofil, którego budowa zbliżona jest do budowy cząstki hemoglobiny. Chlorofil może wpłynąć na jakość oraz skład krwi. Zielone warzywa dostarczają także białka o wysokiej wartości biologicznej. Na kolejnym poziomie piramidy znajdują się kolorowe owoce i warzywa oczywiście w postaci surowej. Szczególnie polecane są produkty dostępne w danym sezonie. Witarianie komponują posiłki z dodatkiem rozmaitych orzechów, kiełków czy nasion. Warto jednak pamiętać, że orzechy przed spożyciem należy namoczyć, aby nie były ciężkostrawne. W surowej kuchni nie może zabraknąć ziół oraz olejów tłoczonych na zimno, wśród których największą popularnością cieszą się oleje lniany i kokosowy, stosowane jako dodatek do potraw oraz naturalne kosmetyki do ciała i włosów.

Aby dieta przyniosła oczekiwane rezultaty, przed jej rozpoczęciem warto skonsultować się z lekarzem i ewentualnie wykonać niezbędne badania. Zmiany w menu dobrze wprowadzać stopniowo, bez narzucania sobie wielu zakazów. Dzięki temu dieta RAW nie będzie kojarzona z przymusem, a efekty w postaci poprawy samopoczucia i spadku wagi, pojawią się zaskakująco szybko.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz