URODA I ZDROWIE

Zdrowy styl życia receptą na sukces

7 sierpnia 2018, dodał: Alfa i Omega

 

Wielu z nas, gdy ma na myśli zdrowy tryb życia, myśli głównie o zdrowej diecie i produktach spożywczych, które wybiera i ewentualnie o tym, co z nich przygotuje. Jednak na tym się przecież ten proces nie kończy. Warto wiedzieć jak świadomie wspierać również zdrowy i aktywny tryb życia, z czasem przeznaczonym na relaks i odpowiedni odpoczynek.

Jak prowadzić zdrowy styl życia? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by cieszyć się dobrym stanem zdrowia i dobrym samopoczuciem.

Codzienna dieta wywiera bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, nasz wygląd oraz samopoczucie. Podstawą każdej diety jest to, by była różnorodna i zbilansowana. Zgodnie z zaleceniami specjalistów od żywienia każdy z nas powinien jeść pięć posiłków dziennie: obfite śniadanie, skromne drugie śniadanie, porządny obiad, lekki podwieczorek i skromna kolacja. O wiele lepiej jest jeść częściej i mniej niż obficie i rzadziej. Przerwy między posiłkami powinny wynosić od 3 do 4 godzin. Ważne jest też, aby posiłki spożywane były regularnie i miały stałe pory. Lepiej wstawać od stołu z uczuciem lekkiego niedosytu. Warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę tego, co jemy. Warto pamiętać o właściwych proporcjach. ¾ powinny stanowić warzywa, ¼ owoce. Posiłki powinny zawierać różne produkty i nie powtarzać się w ciągu dnia. Dobry wpływ na zdrowie mają warzywa, suszone owoce, orzechy dlatego warto je jeść często lub chociażby traktować jako dodatkowy składnik do posiłku głównego. Należy też pamiętać, aby nie dopuścić do uczucia głodu. Świadome odżywianie to coś czego można się nauczyć. To, codzienny i niekłopotliwy nawyk, który szybko staje się przyzwyczajeniem a nawet stylem życia. Jednocześnie codziennie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać przynajmniej 1,5 – 2 litry każdego dnia. Organizm składa się w 70% z wody, dlatego jest to bardzo ważny element w życiu każdej osoby. Wskazana jest także odpowiednia suplementacja, zgodna z indywidualnymi potrzebami każdego organizmu.

 

Jednak najzdrowszy sposób odżywiania nie wystarczy do utrzymania szczupłej sylwetki, dobrej kondycji, zdrowia i młodego, atrakcyjnego wyglądu. Od dawna wiadomo, że ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny dla organizmu. Zostało to zauważone również przez dietetyków do tego stopnia, że codzienna dawka aktywności fizycznej została wpisana do piramidy żywieniowej, gdzie systematyczne ćwiczenia stanowią jej podstawę. Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, łącznie z prawidłowo zestawioną i zbilansowaną dietą pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała. Codzienny wysiłek pozwala nie tylko kontrolować wagę ciała, lecz także zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ryzyko rozwoju depresji, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia na tle miażdżycy, a także zadbać o mocne kości. Są i inne korzyści: codzienny spacer poprawia nasz nastrój, zmniejsza poziom stresu, przyśpiesza proces myślenia, a ponadto sprzyja kontroli poziomu cukru, redukuje poziom cholesterolu i rozszerza pojemność płuc.

Organizm także potrzebuje regeneracji. Musimy też dawać sobie czasem pozwolenie na stuprocentowe lenistwo i leżenie w łóżku z kocem, książką i dobrą herbatą. Dobrze dobrany i wykonany masaż daje ogromne uczucie ulgi i przyśpiesza powrót do formy. Nie bez powodu tak często korzystają z niego sportowcy. Oczywiście istnieją różne rodzaje, dlatego najlepiej wybrać się do profesjonalnego salonu. Twardy i spokojny sen to z kolei gwarancja tego, iż nasze ciało wypoczęło i jest gotowe do wzmożonej aktywności. Brak snu wpływa bardzo negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Sen jest naturalnym etapem regeneracji, bo nasze ciało właśnie w ten sposób radzi sobie z obciążeniami, którym było poddane podczas całego dnia. Prawidłowo doba powinna składać się z 8 godzin pracy, 8 godzin snu i 8 godzin na wypoczynek oraz pozostałe czynności. Zachwianie tej równowagi może być przyczyną ogromnego stresu, a w konsekwencji przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. W zwalczaniu stresu pomagają natomiast także ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, a nawet pozytywne myślenie. Dzięki temu zmniejszamy poziom lęku i zmęczenia psychicznego, a także poprawiamy stabilność emocjonalną.

Wszystko to pokazuje, że tak naprawdę nie trzeba stosować właściwie żadnych wyrzeczeń, żeby wprowadzić zdrowy styl życia. Tak niewiele zmian, a prowadzić mogą do znaczącej poprawy jakości w życiu każdego człowieka. Zdrowy styl życia powinien być kluczowym elementem u każdej osoby, ponieważ wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie człowieka, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. W czasach, gdy większość ludzi jest zabiegana, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie, warto wprowadzić kilka zasad w swoje życie codzienne, które pomogą w zadbaniu o nasz organizm.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie odwiedź: www.blogowypamietnik.pl

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Rehabilitacja
Cześć. Słuchajcie jakiś czas temu uległam wypadkowi w wyniku którego straciłam kończynę dolną...
Kremy do twarzy
A ja lubię Tołpę i Nivea, obie marki mają same zalety:)
Lokówki
Można też zapleść wilgotne włosy na noc i rano loki gotowe bez lokówki:)
Wypożyczenie większej ilości krzese…
Ostatnio na 50. rocznicę ślubu moich dziadków wypożyczaliśmy krzesła i stoły ze szkoły,...