Zaburzenia poziomu prolaktyny – objawy i dolegliwości

5 lutego 2018, dodał: nogawkuchni

Zawsze wydawało mi się, że prolaktyna będzie dla mnie istotna w momencie, gdy zostanę mamą, urodzę dziecko i będę je naturalnie karmić. Myślałam, że teraz jako kobieta jeszcze bezdzietna, dopiero planująca potomstwo nie powinnam sobie owym hormonem zawracać głowy. Jestem typem osoby, która wszystkim się przejmuje i łatwo ulega nerwom i stresom. Niejednokrotnie od osób mi bliskich słyszałam, że martwię się i denerwuję zbyt nadmiernie i że taki poziom stresu działa na mnie niekorzystnie. Jednak wydawało mi się,  że taka już jestem i nie jest to niczym dziwnym, takie mam usposobienie, nawet przez chwilę nie przyszło mi na myśl, że podłożem mojego zbyt szybkiego ulegania stresowi i nerwom może być jakakolwiek chorobowa anomalia,  zdrowotne zaburzenie.

pregnantmother child

Podczas rozmowy ze znajomą opowiadając jej o mojej przypadłości częstego zamartwiania się i niekiedy bezpodstawnego stresowania się niemalże wszystkim usłyszałam: „ Zbadaj sobie poziom prolaktyny ”.  Prolaktyny? – pomyślałam zdziwiona, przecież to leży w obszarze zainteresowania matek karmiących.
Otóż nie tylko kobiety, które właśnie urodziły dzieci, powinny interesować się poziomem prolaktyny i kontrolować jego poziom. Owszem prolaktyna jest istotna podczas laktacji, od niej zależne jest, czy matka będzie miała pokarm, czy jej gruczoły będą produkować mleko dla maleństwa. Jednak nie jest to jedyna funkcja prolaktyny –  istnieje jeszcze jeszcze szereg innych kwestii, na które prolaktyna wpływa, za które odpowiada.

trouble

Dla kobiecego zdrowia niekorzystny jest zarówno nadmiar, jak i niedobór prolaktyny, jednak zdecydowanie więcej szkód powoduje zbyt wysoki poziom prolaktyny. Zbyt niskie stężenie prolaktyny może powodować problemy z płodnością, utrudniać zajście w ciążę, czy wywoływać komplikacje w trakcie trwania ciąży utrudniając jej utrzymanie. Zbyt wysoki poziom prolaktyny wywołuje zaburzenia miesiączkowania, przez niego kobiece cykle mogą być bezowulacyjne, co też stanowi duże utrudnienie w poczęciu potomstwa. Przekroczenie normy prolaktyny może powodować oziębłość seksualną, zmniejszony popęd płciowy, sprawia także, że mamy mniejszą ochotę na bliskość z naszym partnerem. Ponadto zawyżony poziom prolaktyny niekorzystnie odbija się na naszym wyglądzie, może powodować problemy z cerą, zbytnie owłosienie ciała. Dodatkowo zaburzone stężenie prolaktyny niekorzystnie wpływa na nasz stan emocjonalny, powoduje, że stajemy się bardziej nerwowe, drażliwe, łatwiej się denerwujemy, ulegamy emocjom, szybciej stajemy się przytłoczone, przygnębione, mamy skłonność do wahań nastroju i ciężko nam zapanować nad sobą.

images

Jeśli dostrzegasz u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, który może być skutkiem nieprawidłowego poziomu prolaktyny, warto zrobić badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości i wykażą, czy faktycznie mamy w tej sferze problemy i czy należy szukać fachowej pomocy lekarskiej. Poziom prolaktyny możemy sprawdzić poprzez badanie krwi, które możemy zrobić na własną rękę, odpłatnie w wybranym punkcie laboratoryjnym lub możemy poprosić o zlecenie badań lekarza endokrynologa lub ginekologa. Warto kontrolować poziom tego hormonu, by w przypadku jakichkolwiek przekroczeń czy obniżenia normy zastosować kurację hormonalną. Niepodejmowanie leczenia wszelkich nieprawidłowości związanych z tym hormonem prowadzi do pojawienia się licznych dolegliwości i problemów zdrowotnych, nasilenia doskwierających objawów, które nieleczone mogą wywołać nieodwracalne zmiany w naszym organizmie.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Zaburzenia poziomu prolaktyny – objawy i dolegliwości

  1. avatar gusia napisał(a):

    Z tego art.wynika,że poziom prolaktyny trzeba kontrolować,ponieważ skutki niedoboru,jak i nadmiaru jest nieciekawy.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Naturalna witamina C
Wysoka przyswajalność, wzbogacona o bioflawonoidy
Cena:
119 zł
Corin biustonosz virginia
Sklep-Biustonosze.pl
Cena:
189 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Figi korygujące efekt brazylijski
Efekt PUSH - UP - HIT!
Cena:
33 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Usunięcie macicy
Ostatnio się dowiedziałam, że do błędnego usunięcia macicy może także dojść w wyniku nieprawidłowego...
Przewożenie dziecka w taksówce
Urządzenie to świetnie jest zaprezentowane tutaj http://smartkidbelt.com/sklep/produkt/smart-kid-belt/#skb_opis Masz zdjęcia jak to urządzenie wygląda...
Aparat na zęby
Ja uważam,że jeśli nie czujemy się ze swoim uśmiechem dobrze z powodu wad...
Fajny smartfon, jaki model?
o Xioaomi też słyszałam dobre opinie, ale sama nie posiadam