Z czego wynika głośne chrapanie? Najczęstsze przyczyny

25 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Głośne chrapanie to uciążliwa dolegliwość – zarówno dla otoczenia, jak i dla samej osoby chrapiącej. Chociaż samo chrapanie nie stanowi choroby i na ogół nie jest groźne dla zdrowia, występujące w przewlekłej i głośnej formie może stanowić rezultat poważniejszych chorób i dolegliwości.

głośne chrapanie

Przyczyny głośnego chrapania

Istnieje wiele powodów chrapania. Bezpośrednio wynika ono z utrudnionego przepływu powietrza przez gardło podczas oddychania, który powoduje wibracje gardzieli oraz języka. Takie zjawisko może występować krótkotrwale i wynikać między innymi ze zmęczenia, infekcji układu oddechowego (na przykład niedrożności nosa), spożycia alkoholu, spania na wznak, alergii lub przyjmowania niektórych leków. Przyczyny głośnego chrapania mogą być jednak związane także z anatomicznymi, wrodzonymi wadami: krzywej przegrody nosowej, a także przerostu migdałków, nasady języka lub małżowin nosowych. Chrapanie to często również efekt stylu życia: wykonywania nadmiernego wysiłku fizycznego w ciągu dnia, palenia papierosów, nadwagi i otyłości. Z tego powodu chrapanie częściej występuje u mężczyzn, szczególnie po 40. roku życia. U kobiet najczęściej pojawia się natomiast po menopauzie.

Chrapanie a obturacyjny bezdech podczas snu

Przewlekłego chrapania nie należy bagatelizować, ponieważ u co dziesiątej osoby chrapiącej rozwija się obturacyjny bezdech senny. To choroba charakteryzująca się trudnościami z nabieraniem powietrza do płuc, które prowadzą do niedotlenienia tkanek. Stan ten powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie akcji serca – osoba chora wybudza się i gwałtownie zaczerpuje tchu. Częste przebudzenia w ciągu nocy sprawiają, że sen staje się płytki i niespokojny. Organizm nie ma możliwości prawidłowej regeneracji, co stwarza wysokie ryzyko innych chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby płuc, choroby serca oraz depresja. Z tego względu osoby chrapiące, które doświadczają bezdechu sennego, powinny poddać się diagnozie w warunkach szpitalnych. Zależnie od przyczyny bezdechu i chrapania lekarze mogą wdrożyć różne metody terapeutyczne. Często jest to konieczność utraty nadmiernej masy ciała i zmiana stylu życia. Niekiedy konieczna jest także interwencja chirurgiczna.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz