Wzdęcia wieczorem – jakie mogą być tego powody? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wzdęcia wieczorem – jakie mogą być tego powody?

24 października 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Masz za sobą cały dzień obowiązków, pracy, aktywności i załatwiania spraw domowych. Wieczorem chciałbyś swobodnie odetchnąć, ale przeszkadza Ci uczucie pełności i burczenie lub bulgotanie w brzuchu. Jeśli tak, to zapewne masz problem ze wzdęciami. Dlaczego brzuch staje się wzdęty wieczorem? Jak zapobiegać wzdęciom i jak je zwalczać?

wzdęcia

Wzdęcia – czym są?

Wzdęcia są często zgłaszaną dolegliwością. Jest to nieprzyjemne odczucie pełności w jamie brzusznej. Osoba odczuwająca wzdęcia odnosi wrażenie, że jej jelita są przepełnione powietrzem. Może temu towarzyszyć dyskomfort w jamie brzusznej oraz przekonanie o zwiększeniu obwodu brzucha. Może pojawić się częste odbijanie.

Dlaczego mam wzdęcia wieczorem?

Najczęściej trudno jest wskazać jedną przyczynę wzdęć, które dokuczają wieczorami. To, jak czujemy się na koniec dnia, zależy od tego, jak traktujemy nasze ciało od chwili wstania z łóżka.

Skąd biorą się wzdęcia?

Pokarmy wzdymające

Kiszonki, brukselka czy soczewica to zdrowe produkty, ale spożywane w nadmiernych ilościach stają się pożywką dla bakterii jelitowych. Bakterie przeprowadzają proces fermentacji, czego skutkiem ubocznym jest powstawanie gazów i wzdęć. Spożywanie dużej ilości słodyczy także jest przyczyną powstawania wzdęć.

Złe nawodnienie organizmu

Bardzo ważnym składnikiem diety jest błonnik pokarmowy, który usprawnia pracę jelit. Dzieje się tak pod warunkiem, że wypijamy w ciągu dnia odpowiednią ilość wody – zazwyczaj jest to minimum dwa litry. Nieuwodniony błonnik może zbyt długo zalegać w jelicie, więc paradoksalnie spowalnia perystaltykę przewodu pokarmowego i utrudnia usuwanie gazów. Ponadto staje się pożywką dla bakterii przeprowadzających procesy fermentacyjne.

Połykanie powietrza

Najczęściej dochodzi do tego wtedy, gdy spożywamy posiłki w pośpiechu lub mówimy podczas jedzenia. Łatwiej wówczas o dostawanie się większej ilości powietrza do jamy ustnej, a co za tym idzie – do połykania go i przedostawania się do dalszych poziomów przewodu pokarmowego. Połykaniu powietrza i wzdęciom sprzyja też picie napojów gazowanych oraz żucie gumy.

Nietolerancje pokarmowe

Przykładem jest nietolerancja laktozy. U osób z tym schorzeniem brak enzymu laktazy, który rozkłada zawartą w produktach mlecznych laktozę do prostych związków, które mogłyby zostać wchłonięte z przewodu pokarmowego. Niestrawiona laktoza jest pożywką dla bakterii jelitowych.

Choroby jelit

Wzdęcia pojawiają się szczególnie w tych stanach, gdzie dochodzi do spowolnienia motoryki przewodu pokarmowego. Dzieje się tak np. w przewlekłych zaparciach i zespole jelita drażliwego (IBS). [1]

Jak zapobiegać wzdęciom?

W przypadku wzdęć bardzo dobrze sprawdza się zasada: lepiej zapobiegać wcześniej niż martwić się później. Kilka uniwersalnych działań może pomóc uniknąć wieczornych wzdęć. Oto one:

  • unikaj produktów wzdymających;
  • pij minimum 2 l wody dziennie;
  • ogranicz picie napojów gazowanych i żucie gumy;
  • nie jedz w pośpiechu i nie mów podczas jedzenia;
  • w ciągu dnia dbaj o aktywność fizyczną (np. jazda rowerem, szybki spacer).

Wzdęcia wieczorem – jak usunąć gazy z jelit?

Kiedy problem nieprzyjemnych wzdęć już się pojawi, wypróbuj kilka sposobów, które mogą przynieść ulgę. Przede wszystkim spróbuj wprawić ciało w ruch. Krótki spacer, ćwiczenia rozciągające czy joga mogą usprawnić pracę jelit.

W ciągu dnia i do kolacji pij herbatki ziołowe, które poprawiają perystaltykę jelit i usuwanie gazów. Są to napary z kopru włoskiego, mięty i rumianku. [2]

Wypróbuj delikatnego masażu brzucha. Ciepłą dłoń przesuwaj wzdłuż przebiegu jelita grubego, czyli zgodnie ze wskazówkami zegara. Może to pomóc jelitom w wydaleniu nadmiaru gazu, który w nim utknął.

Możesz także sięgnąć po lek na wzdęcia z apteki. Zawiera on symetykon, który zwiększa elastyczność uwięzionych w przewodzie pokarmowym pęcherzyków gazu. Pęcherzyki gazu pękają, rozbijają się na mniejsze, które są łatwiej usuwane i wydalane przez puszczanie wiatrów lub odbijanie. [3] [1]

Bibliografia

[1] P. Gulbicka i M. Grzymisławski, „Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment”, Nursing and Public Health, t. 6, s. 69–76, sty. 2016, doi: 10.17219/pzp/62045.

[2] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[3] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz