URODA I ZDROWIE

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żylakach!

2 września 2020, dodał: Redakcja

Żylaki to poszerzenia żył powierzchownych, występujące najczęściej na kończynach dolnych. Mogą pojawić się także w innych okolicach ciała np. w przełyku czy powrózku nasiennym. Występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40. roku życia.

Czym są żylaki i jak wyglądają?

Prawidłowa nazwa to „przewlekła niewydolność żylna”, która objawia się wypukłościami, zgrubieniami i poszerzonymi naczyniami żylnymi na skórze kończyn dolnych. Upośledzenie funkcjonowania zastawek znajdujących się w naczyniach zaburza prawidłowy przepływ krwi. Ściany naczyń żylnych są bardziej podatne na trwałe odkształcenia, niż ściany tętnic. To powoduje, że wrzecionowate poszerzenia naczyń żylnych pod wpływem zalegającej krwi ulegają wydłużeniu, tworząc widoczny pod skórą kręty przebieg.

Objawy są nie tylko wizualne, ale obejmują także: obrzmienie, drętwienie, mrowienie, ból i ociężałość nóg. Przyczyną powstawania żylaków jest nabyta bądź wrodzona niewydolność zastawek. Czynnikami ryzyka są m.in.: długotrwała praca w pozycji stojącej lub siedzącej, ciąża, otyłość, noszenie obcisłych ubrań, niedobór witaminy C oraz palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.

Czy żylaki są niebezpieczne?

U osoby, która prowadzi siedzący tryb życia, nieleczone żylaki mogą prowadzić do zapalenia żył oraz zakrzepicy żylnej. Zapalenie objawia się silnym bólem, pasmowatym zaczerwienieniem i prowadzi do zapadania oraz włóknienia fragmentów naczyń, co w konsekwencji upośledza krążenie i może prowadzić do owrzodzeń. Zakrzepica żylna dotyczy żył głębokich i może skutkować niebezpiecznymi powikłaniami takimi jak zatorowość płucna. Objawami są: nagły bolesny obrzęk całej kończyny oraz objawy ze strony układu oddechowego, takie jak duszność i ból w klatce piersiowej.

Jakie są możliwości leczenia?

Wyróżniamy 3 sposoby terapii na żylaki:

  • zachowawcze,
  • farmakologiczne,
  • operacyjne.

Ich wybór zależy od stopnia zaawansowania choroby. Kuracja zachowawcza opiera się na minimalizacji czynników sprzyjających rozwojowi żylaków. Dostępne są również specjalne pończochy przeciwżylakowe, których noszenie opóźnia rozwój choroby.

Leczenie farmakologiczne opiera się między innymi na działaniu w miejscu powstania dolegliwości. Miejsca dotknięte żylakami smaruje się żelami takimi jak np. Lioton 1000, które dzięki zawartości heparyny zmniejszają obrzęki, stan zapalny i łagodzą uczucie ciężkich nóg. Heparyna poprawia mikrokrążenie, co wspomaga naturalne procesy regeneracyjne. Dodatkowo formuła wodno-alkoholowa żelu zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po zastosowaniu. Poza stosowaniem preparatów o działaniu miejscowym można przyjmować doustne leki flebotropowe np. z diosminą, które uszczelniają naczynia krwionośne i działają głównie przeciwobrzękowo.

Jeśli dotychczasowe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, można zastosować leczenie chirurgiczne takie jak: skleroterapia, kriostripping, laser, stripping czy krosektomia.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator z Philipsa ;) Ahh te czasy, to byl chyba satinelle...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...