URODA I ZDROWIE

Wczesne zatrucie ciążowe. Zobacz, czym się charakteryzuje

11 lutego 2019, dodał: Redakcja

 

Zatrucie ciążowe to poważna dolegliwość, która dotyka niektóre kobiety rodzące pierwszy raz. Chociaż najczęściej dochodzi do tzw. gestozy późnej, niekiedy występuje wczesne zatrucie ciążowe. Sprawdź, jak je rozpoznać.

Zatrucie ciążowe (gestoza) to przypadłość, której przyczyny nie są do końca znane. Przypuszcza się, że główne czynniki ryzyka wynikają z predyspozycji genetycznych oraz bardzo złego stanu odżywienia organizmu.

Zatrucie ciążowe wczesne – typowe objawy

Wczesna gestoza pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży. Daje wiele objawów, które mogą być zlekceważone – są bowiem podobne do typowych dolegliwości ciążowych wynikających ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Zatrucie ciążowe wczesne objawia się m.in.:

  • nudnościami,
  • wymiotami

Symptomy te mogą występować tylko nad ranem albo męczyć kobietę przez cały dzień.

Jak leczyć wczesną gestozę?

Wczesna gestoza często nie wymaga specjalistycznego leczenia – mija samoistnie i nie ma wpływu na dalszy przebieg ciąży. W przypadku silnych wymiotów należy zadbać jedynie o dostarczenie odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów – pozwoli to zapobiec odwodnieniu.

Różnice między wczesną a późną gestozą

Zatrucie ciążowe wczesne znacznie różni się od późnej gestozy.

  • Moment występowania

Wczesna gestoza pojawia się w pierwszym trymestrze, podczas gdy zatrucie ciążowe późne przypada na trzeci trymestr ciąży.

  • Symptomy

O ile objawy wczesnej gestozy łatwo przeoczyć, o tyle późne zatrucie ciążowe daje wiele charakterystycznych i niepokojących objawów. Zalicza się do nich m.in. obrzęki kończyn i twarzy, zwiększone wydalanie białka z moczem, nadciśnienie tętnicze – powyżej 140/90 mmHg.

  • Powikłania

Zatrucie ciążowe wczesne mija samoistnie i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Natomiast późna gestoza zwykle oznacza zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu w późniejszym okresie życia. Większe jest też prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

  • Leczenie

Wczesne zatrucie nie wymaga podawania żadnych leków. Wystarczą tylko elektrolity pozwalające zapobiec odwodnieniu organizmu. Natomiast późna gestoza wymaga podawania leków obniżających ciśnienie krwi, zapobiegających skurczom oraz regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy druga osoba nas zwodzi...
Trzeba też go zacząć zwodzić i odpłacić tym samym...
Nasze wyznania
Wyznaję, że chciałabym się zakochać jeszcze tej wiosny ...:)
nasze ulubione herbaty:)
Owocowe - wszystkie:) Czarnej już w ogóle nie piję
Pieczenie chleba
Właśnie z powodu epidemii ludzie wykupili drożdże ze sklepów, tak jakby piekarnie nie piekły...