Usuwanie przebarwień skórnych. Jak pozbyć się piegów i plam pigmentacyjnych? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Usuwanie przebarwień skórnych. Jak pozbyć się piegów i plam pigmentacyjnych?

22 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Piegi bywają ozdobą i jest wiele osób, które są ich zwolennikami. Większość ludzi jednak wolałaby się ich pozbyć, podobnie jak w przypadku plam pigmentacyjnych. Jak powstają tego typu przebarwienia, czy bywają groźne i jak je wyeliminować? Czy usuwanie plam pigmentacyjnych jest bezpieczne? Kto może z niego skorzystać?

piegi na plecach

Skąd się biorą przebarwienia skórne?

Za kolor skóry, oczu, włosów, a także pojawiające się przebarwienia odpowiedzialna jest melanina – barwnik znajdujący się w najgłębszej warstwie naskórka. Substancja ta występuje w dwóch odmianach: żółtoczerwonej i brązowoczarnej. Proporcje względem siebie określone są genetycznie i to właśnie od stosunku stężenia tych substancji zależy kolor naszej skóry.

Melanina powstaje na skutek działania promieniowania ultrafioletowego obecnego w świetle słonecznym (UVB i UVA). Cały proces regulowany jest przez hormony umiejscowione m.in. w jajnikach, tarczycy, przysadce mózgowej i nadnerczach. Jeżeli podczas tych reakcji prowadzących do tworzenia melaniny (melanogenezy) istnieją nieprawidłowości, wówczas na powierzchni skóry zaczynają pojawiać się przebarwienia.

Rodzaje przebarwień skórnych

Przebarwienia skórne mają wiele rodzajów. Jest to bowiem problem powszechny i występujący niemal w każdym wieku. Jednym z najpopularniejszych rodzajów przebarwień są tzw. plamy starcze pojawiające się na skutek kumulacji uszkodzonych fragmentów DNA w komórkach naskórka. Zaczynają uwydatniać się w okolicach 50. roku życia.

Usuwanie plam pigmentacyjnych dotyczy osób w różnym wieku. Przykładem są tu np. plamy soczewicowate, z których część istnieje od urodzenia. Często są to objawy różnych chorób, współistniejące, chociażby z polipami przewodu pokarmowego (zespół Peutza-Jeghersa), występowaniem skóry pergaminowej, zespołu wrodzonych wad Leopard, czy zespołu Carneya.

Katowice to miasto, w którym wiele placówek specjalizuje się w usuwaniu tego typu przebarwień. Jednym z takich miejsc, które konsultuje i trafnie diagnozuje wszelkie przebarwienia oraz znamiona i proponuje skuteczne ich usuwanie, jest Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej CMED w Katowicach. Placówka wyposażona jest w najnowszy sprzęt i innowacyjne technologie, dzięki którym możliwe jest szybkie, bezbolesne i skuteczne usuwanie przebarwień niepozostawiające blizn, które można wykonywać w każdym wieku.

Czym są piegi?

Piegi są jednym z rodzajów przebarwień skórnych. Powstają w wyniku zwiększonego wytwarzania melatoniny przez niektóre melanocyty tylko w niektórych miejscach naskórka. Najczęściej występują u osób o bardzo jasnym fototypie skóry, rudowłosych oraz w  kolorze bardzo jasnego blondu. Jest to bardzo popularna cecha fenotypu celtyckiego.

Osoby podatne na występowanie piegów mają skórę dużo bardziej podatną na oparzenia słoneczne. Piegi zdecydowanie bardziej uwydatniają się wiosna i latem, kiedy operowanie słońca jest znacznie intensywniejsze. Zimą natomiast wyraźnie bledną.

Usuwanie piegów jest zabiegiem nie tylko eliminującym problem natury estetycznej, ale stanowi działanie profilaktyczne dla zdrowia. Osoby ze skłonnościami do piegów należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka – nowotwór złośliwy skóry.

Przebarwienia mechaniczne i chemiczne. Czy da się je usunąć?

Przebarwienia powstają również wskutek różnych urazów mechanicznych lub trwałych ucisków na dany obszar skóry. Są to najczęściej okolice pasa lub ramiączek od biustonosza. Często dolegliwość ta dotyczy osób otyłych, u których znacznie częściej dochodzi do hiperpigmentacji wskutek ciągłego ocierania skóry o skórę.

Przebarwienia pojawiają się także wskutek oddziaływania toksycznych środków chemicznych lub w wyniku przebytych stanów zapalnych na granicy skórno-naskórkowej. Wszystkie rodzaje przebarwień można skutecznie usunąć.

Usuwanie plam pigmentacyjnych. Na czym polega?

Usuwanie piegów i zmian pigmentacyjnych obejmuje działania mające na celu hamowanie produkcji melaniny oraz usunięcie jej nadmiaru. Skuteczność metody zależy od głębokości przebarwień. Najłatwiejsze do usunięcia są zmiany powierzchowne, najtrudniejsze natomiast te sięgające do skóry właściwej. Metoda laserowa skuteczna jest w przypadku przebarwień umiejscowionych na każdej głębokości.

Usunięcie zmian laserowo posiada najwięcej zalet w eliminacji piegów i zmian pigmentacyjnych. Zanim jednak możliwe będzie wykonanie zabiegu, niezbędna jest szczegółowa konsultacja specjalistyczna, określenie przyczyny powstania danego rodzaju przebarwienia i zdefiniowanie typu, do którego należy. Wszystko po to, by sam proces eliminacji danej zmiany był bezpieczny, skuteczny i bezproblemowy. Bez problemu laserowe usuwanie przebarwień w Katowicach można wykonać w kilku placówkach, gdzie metoda ta stosowana jest na najwyższym poziomie.

Laserowe usuwanie piegów i innych przebarwień – jak przebiega?

Zabieg z użyciem lasera przebiega szybko i bezproblemowo. Podczas jego wykonywania zmiana pigmentacyjna naświetlana jest metodą IPL, dzięki czemu przebarwienie stopniowo ulega rozjaśnieniu, aż do wyrównania z naturalnym kolorem skóry. Całkowite usunięcie zmiany pigmentacyjnej następuje często już po jednym zabiegu. Zazwyczaj dla głębszych i intensywniejszych zmian pozbycie się problemu wymaga maksymalnie do trzech zabiegów.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak stawiać granice innym ludziom?
Niestety ale inni ludzie zbyt często robią niedelikatne rzeczy w naszym towarzystwie,...
Implanty z drukarki 3D
Super, może wreszcie będą tańsze....
Jak stawiać granice innym ludziom?
Niektórzy obawiają się, że sztywne ustalenie granic pozbawia szansy na bliską relację, ale...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Czego nie mówić będąc w związku? 1. Nie masz nic do gadania. Chodzi o wszystkie zdania ograniczające...