Urządzenie domu według Feng Shui

13 stycznia 2015, dodał: Redakcja

Feng Shui dla wielu z nas jest dziwnie brzmiącym sformułowaniem, które kojarzy się z urządzaniem wnętrz według chińskich zasad, które nie do końca są zrozumiałe i potrzebne do życia komuś mieszkającemu na zachodzie, kto kieruje się zdrowym rozsądkiem i logiką. Z drugiej strony tak często o tym słyszymy, że zaczynamy w pewnym momencie zastanawiać się nad ukrytym sensem Feng Shui. Skoro ludzie wschodu żyją spokojniej, rzadziej zapadają na choroby, być może warto poznać jego znaczenie i podstawowe zasady? Czy zaaranżowanie domu zgodnie z zasadami Feng Shui jest trudne?

 

142347200504302900

Co to jest Feng Shui?

Feng Shui to starożytna chińska nauka mająca już 4000 lat, której podstawą jest utrzymanie żywiołów w odpowiedniej równowadze. Za pomocą języka yin-yang i teorii Pięciu Przemian opisuje energię nazywaną „qi”, która ma decydujący wpływ na stan naszego ciała i umysłu. Natomiast sama nazwa Feng Shui oznacza dwa żywioły – Wiatr i Wodę, które są odpowiedzialne za sposób przepływu energii, która może być negatywna lub pozytywna. Jeśli w naszym domu przeważa energia negatywna możemy cierpieć na różnego rodzaju bóle, będziemy częściej chorowali i czuli się zmęczeni. Odpowiednie urządzenie domu może to zmienić.

 

feng shui

Miejsce, w którym mieszkamy może mieć dobry, średni lub zły potencjał energetyczny, który oddziałuje na każdego z domowników. Wielu ludzi uważa, że Feng Shui jest sztuką aranżacji idealną dla kobiet, jednak dlaczego sami czujemy się w niektórych miejscach lepiej, a w niektórych po prostu gorzej? Podstawą urządzenia przestrzeni według zasad Feng Shui jest koncepcja Jin Jang, która opisuje idealną harmonię wszechświata i zachodzące w nim zmiany. Jin i Jang to odpowiednio pierwiastek żeński i męski, a każdy przedmiot zawsze ma przewagę jednego lub drugiego pierwiastka. Cały świat dąży do równowagi, dlatego zawsze Jing będzie przyciągał do siebie Jang i na odwrót. Stąd powstają podstawowe zestawienia przedmiotów, kolorów i innych elementów znajdujących się w naszej codziennej przestrzeni, które muszą się odpowiednio równoważyć.

Jak wprowadzić zasady feng shui do domu?

Wprowadzenie zasad Feng Shui nie jest zobowiązujące, zawsze możemy spróbować i zobaczyć, czy odczuwamy zmiany w swoim życiu, w nastroju czy koncentracji. Jeśli po wyznaczonym przez nas czasie nie zauważymy żadnych zmian, zawsze możemy wrócić do wcześniejszej aranżacji wnętrza.

 

Podstawą rozplanowania zmian we wnętrzu jest tak zwana siatka Bagua, która składa się z 9 pół odpowiadającym poszczególnym sferom naszego życia:

1 odpowiada za naszą karierę. W tym miejscu dobrze jest umieścić obraz z motywem gór, przedmioty w kolorze czerwonym lub dyplomy, wyróżnienia;
2 odpowiada za związki. W tym miejscu powinniśmy umieścić parę bliźniaczych rzeczy, kryształ rozszczepiający światło lub obraz kwiatów;
3 odpowiada za rodzinę i zdrowie. W tym miejscu mogą znajdować się fotografie rodzinne, figurka żółwia, obraz przedstawiający góry i długowieczne rośliny;
– 4 odpowiada za bogactwo i pomyślność. W tym miejscu powinniśmy umieścić akwarium, obraz przedstawiający wodospad lub ryby czy monety w szklanym naczyniu;
5 odpowiada za zdrowie. W tym miejscu najlepiej zachować po prostu wolną przestrzeń;
6 odpowiada za relacje z przyjaciółmi. Dlatego najlepiej umieścić tutaj zdjęcia przyjaciół, szlachetne kamienie czy figurki aniołów;
7 odpowiada za kreatywność i dzieci. W obszarze 7 najlepiej umieścić zdjęcia naszych dzieci, kwitnące kwiaty czy metalowe dzwoneczki;
8 odpowiada za mądrość i wiedzę. To idealne miejsce na bibliotekę z książkami, białe, czarne lub zielone przedmioty oraz figurkę słonia;
9 odpowiada za sławę. W tym miejscu powinien znaleźć się wizerunek słońca, świecznik, obraz fontanny, nagrody i dyplomy oraz przedmioty w czerwonym kolorze.

Nie chodzi o to, aby przearanżować cały dom, by stał się zgodny z zasadami Feng Shui. Jeśli zauważymy, że relacje z naszą rodziną nie układają się za dobrze, warto zainteresować się strefą 6 i sprawdzić, czy nie blokujemy przepływu energii w tym miejscu. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w całym domu, należy robić to stopniowo, aby nie zaburzyć energii i nie wywołać zawirowań we własnym życiu. Siatka Bagua może być nakładana na plan całego domu jak i na poszczególne pokoje.

Poza ułożeniem odpowiednich przedmiotów w strefach, warto przyjrzeć się aranżacji każdego z pokoi, które poza dodatkowymi przedmiotami można w całości dopasować tak, aby stworzyć jak najlepszy przepływ energii w domu. Należy pamiętać o tym, że przebywanie wśród pozytywnej energii, której nic nie blokuje, dodaje nam sił do działania i wzmacnia pozytywne nastawienie.

KUCHNIA
Oddal od siebie lodówkę i zlew, gdyż symbolizują dwa odmienne żywioły. Jeśli możesz wstaw do kuchni owalny stół i wygodne krzesła z wysokimi oparciami. Noże i wszystkie ostre sztućce zawsze trzymaj schowane.

Kolory: żółty, pomarańczowy, piaskowy

SALON
W salonie postaraj się o równomierne, mocne oświetlenie. Dodatkowo na podłodze połóż dywan z naturalnej tkaniny, wybierz klasyczne fotele tworzące dobrą energię, a kanapę odsuń w głąb pokoju, by energia miała swobodny przepływ.

Kolory: odcienie szarości, grafit, czerwień

SYPIALNIA
W sypialni zrezygnuj z dużych luster, gdyż będą zakłócały zdrowy sen. Dodatkowo wybierz pościel wykonaną z naturalnych materiałów, a przy łóżku postaw wyłącznie niskie meble.

Kolory: zielony, brązowy, czarny

ŁAZIENKA
W łazience nie wieszaj luster naprzeciwko drzwi ponieważ odbijają energię. Suszarkę i pozostałe urządzenia zawsze trzymaj w szafkach.

Kolory: niebieski, biały, granatowy

WEJŚCIE/PRZEDPOKÓJ
W korytarzu przy wejściu powieś duże lustro, ale w taki sposób, by w odbiciu nie pojawiły się drzwi. Dodatkowo przyjrzyj się swoim drzwiom – powinny być duże, największe w całym domu.

Kolory: biały, czerwony, bordowy.

Wschodnie mądrości

Zastosowanie zasad Feng Shui zwiększy przepływ energii i doda naszemu domu ładu oraz wschodniej harmonii. Jeśli czujemy się często zmęczeni i mamy wrażenie, że w naszym domu coś nie gra, warto zmienić ułożenie niektórych mebli i dodatków, by zobaczyć, czy będziemy czuli się lepiej. Chcąc wprowadzić zasady Feng Shui do wnętrza, należy robić to etapami, rozważając zarówno przemalowanie ścian na nowy kolor, wymianę mebli lub tylko dodanie niewielkich ramek ze zdjęciami w niektórych strefach. Warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami takimi jak Jin i Jang czy energia qi, które stanowią starożytną chińską mądrość, z której do dzisiaj korzystają miliony ludzi.

Jeśli szukacie odpowiednich przedmiotów do swojego domu, które pomogą Wam wprowadzić ład i porządek zgodnie z zasadami Feng Shui zapraszamy na naszą stronę http://www.esklepypsb.pl/.

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jaki kierunek studiów wybrać?
Mam znajomą, która w wieku 59 lat zmieniła branżę:) I świetnie sobie radzi:)
Oglądanie filmów w sieci
Ostatnio w ogóle nie mam na to czasu...:/ A iść do kina to...
Problemy z leczeniem w publicznej s…
Chyba też muszę sprawdzić, na co się leczyłam, żeby później nie było zaskoczenia ;)
Jak często się badać?
Oszczędność ma to do siebie że potem i tak trzeba zapłacić i to...