Ucz dziecko języków obcych! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Ucz dziecko języków obcych!

25 sierpnia 2014, dodał: PurpleRibbon
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dziś wiadomo, że już kilkulatki powinny zacząć naukę języka obcego? Jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy im to umożliwić. Dlaczego tak ważne jest, aby uczyć dziecko języka obcego od najmłodszych lat? W jaki sposób to robić ?

child3

Znajomość języków obcych to podstawa w obecnych czasach. Umiejętność posługiwania się innym językiem niż ojczysty to już, nie tylko dodatkowy atut podczas poszukiwania pracy, ale niejednokrotnie konieczność, aby w ogóle ją dostać. W całym naszym życiu zaistnieje wiele sytuacji, w których niezbędne będzie poprawne komunikowanie się jednym z najpopularniejszych języków-angielskim. Dla około o 335 milionów ludzi stanowi on mowę ojczystą, a dodatkowo posługuje się nim około 1,2 – 1,6 miliarda  osób na całym świecie. Brak znajomości angielskiego zabiera szansę na lepszą pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą, utrudnia funkcjonowanie na zagranicznej wycieczce, stanowi barierę w kontaktach z obcokrajowcami. W świecie,w którym tak łatwo można się przemieszczać, czy podróżując, czy emigrując za pracą  podstawą jest swobodna komunikacja,w języku,który zna większość ludzi. Bez tego znika wiele szans i możliwości na lepsze życie. Znajomość angielskiego jest wręcz niezbędna  dla młodego człowieka, a władanie jeszcze innym językiem obcym jest dodatkową zaletą. Swobodne komunikowanie się pozwoli młodym ludziom korzystać z dóbr kulturowych i naukowych Europy oraz dzielić się własnym dorobkiem.

Nauka jak najwcześniej.

Naukę języka należy zacząć już od najwcześniejszych lat. Im młodsze dziecko, tym szybciej i efektywniej przyswaja wiedzę oraz  łatwiej mu się uczyć. Największy potencjał wykazują dzieci do 6 roku życia, dlatego tak ważne jest, żeby już w tym wczesnym okresie rozpocząć naukę języka. Optymalnym wiekiem, aby  rozpocząć nauczanie  to 4 -8 lat.  W tym wieku dzieci posiadają wyjątkowe i niepowtarzalne zdolności intonacyjno – artykulacyjne, dzięki którym nauczą się poprawnej wymowy. Według neurologów Penfielda, Robertsa i Lennenberga, po 10 roku życia mózg ludzki przestaje być tak plastyczny jak był wcześniej, dlatego naukę powinno się rozpoczynać we wcześniejszym wieku.. Amerykański psycholog i językoznawca Eric Lenneberg zauważył, że istnieje pewien określony okres, w którym możliwe jest przyswojenie języka.  Stwierdził on, że jeśli język nie zostanie nabyty przed zakończeniem okresu dojrzewania to  nigdy nie zostanie przyswojony w pełni funkcjonalnej formie. Jest to tak zwana hipoteza języka krytycznego, która została wielokrotnie podważana i pokazywano, że można perfekcyjnie posługiwać się językiem nawet jeśli rozpoczęło się jego naukę w wieku dorosłym. Co nie zmienia faktu, że dzieci są szczególnie wrażliwe na naukę a ich mózgi otwarte na przyswajanie nowych języków. Dziecko przed 7 rokiem życia uczy się języka obcego w podobnie jak ojczystego( bierze w tym udział prawa półkula mózgowa) Kiedy uczymy się języka później nie wykorzystujemy wrodzonych struktur dostępnych małym dzieciom, co wiąże się z większym wysiłkiem (odpowiedzialna jest za to lewa półkula mózgowa).

Dzieci dwujęzyczne.

W komfortowej sytuacji są dzieci wychowujące się w rodzinie dwujęzycznej, gdzie jeden rodzić mówi w danym języku a drugi w innym. Od urodzenia maja one kontakt z dwoma językami i w naturalny sposób mogą je przyswajać. Dzieci takie nauczą się swobodnie „przeskakiwać” z języka na język. Podobnie jest z dziećmi wychowującymi się poza granicami ojczystego kraju, których rodzice znają biegle język obowiązujący w państwie,w którym mieszkają.
Jednak nie trzeba mieszkać za granicą, żeby sprawić,że nasze dziecko będzie bilingwistyczne. Wystarczy dobra znajomość języka obcego i codzienne mówienie w tym języku do dziecka.

Język obcy w szkole.

Język obcy jest obowiązkowym przedmiotem w polskich szkołach już od podstawówki. Jednak  sposób w jaki prowadzone są zajęcia i wykorzystywane na nich metody mogą nie wystarczyć dziecku, aby dobrze poznało język obcy. Kilkuletnie dzieci mogą zwyczajnie nudzić się przepisywaniem czegoś z tablicy, z drugiej strony nie nauczą się wiele,kiedy pani zadaje im kolorowankę. Najmłodsze dzieci ucząc się języka powinny przede wszystkim słuchać i mówić. Wiele zależy od tego w jaki sposób nauczyciel prowadzi zajęcia. Oczywiste jest to, że realizuje on odgórny program, ale to już od jego inwencji zależy, czy zajęcia będą atrakcyjne dla dzieci i czy zainteresują się one lekcją. Niezależnie od tego, ważne jest aby kontrolować postępy w nauce dziecka, sprawdzić czy nauczyło się tego,c zego wymaga od niego nauczyciel oraz czy odrobiło pracę domową. Jeśli starsze  dziecko nie radzi sobie z językiem obcym w szkole, a my nie potrafimy mu pomóc, może warto pomyśleć o zajęciach wyrównawczych, korepetycjach lub dodatkowym kursie angielskiego.

Jak pomóc dziecku  uczyć się języka?

 • Zacznij jak najwcześniej,nawet już około 4 roku życia.
 • Jeśli sama znasz język możesz zacząć uczyć dziecko poprzez zabawę, np. nazywając po angielsku zwierzątka czy kolory.
 • Jeśli biegle posługujesz się np. angielskim, mów w nim do dziecka, np. codziennie przez godzinę.
 • Na rynku dostępnych jest wiele książeczek i kursów dla dzieci do samodzielnej nauki w domu. Spróbuj wykorzystać, któryś z nich, dostosowując go do wieku dziecka..
 • Włączaj dziecku angielskie radio czy telewizję. Od czasu do czasu obejrzyjcie razem obcojęzyczną bajkę.
 • Zapisz dziecko na kurs w szkole językowej. Istnieje wiele metod nauczania języków obcych. Zapoznaj się z nimi,zobacz co oferuje najbliższa szkoła językowa i wybierz odpowiednia metodę dla twojego dziecka.
 • Jeśli dziecko chodzi już do szkoły i uczy się języka pilnuj,aby nie zaniedbywało nauki. Wsparcie rodziców jest tak samo ważne, kiedy dziecko chodzi na kurs do szkoły językowej.
 • Pamiętaj, żeby nie przeciążać dziecka nauką i zajęciami dodatkowymi. Jeśli oprócz kursu językowego będzie miało na głowie kilka innych zajęć dodatkowych, będzie po prostu zmęczone i może nie podołać postawionym przed nim zadaniom. Dzieci muszą mieć czas na odpoczynek, zabawę i zwyczajne leniuchowanie.
 • Nie stawiaj dziecku poprzeczki zbyt wysoko i nie miej wygórowanych wymagań. Dzieci uczą się w swoim tempie.
 • Spraw,żeby nauka języka w domu była dla dziecka przyjemnością. Ucz je poprzez zabawę, a jeśli odrabiasz z nim zadania domowe z kursu czy szkoły ustal godzinę odrabiania lekcji i zadbaj o sprzyjającą atmosferę. Pamiętaj, że nauka nie może trwać zbyt długo, bo im młodsze dziecko tym trudniej o skupienie.
 • Nie zamęczaj dziecka nauką, bo go zniechęcisz. To ma być dla niego przyjemność, a nie przykry obowiązek.

Przyszłość dziecka w rękach rodziców.

Znajomość języków obcych, a w szczególności angielskiego jest bardzo ważna. Już od najmłodszych lat dziecko powinno przyswajać sobie ten język, po to , by w przyszłości znać go biegle. Zadaniem rodziców jest prowadzenie dziecka po ścieżkach nauki i umożliwienie mu zdobywanie wiedzy. W najmłodszych latach życia, kiedy to ludzkie umysły są najbardziej chłonne to od rodziców zależy czy dziecięce możliwości zostaną właściwie wykorzystane. W rękach rodziców leży przyszłość dziecka, dlatego ważne jest, aby odpowiedzialnie wywiązali się oni ze swojego zadania.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Ucz dziecko języków obcych!

 1. avatar Prosta pisze:

  Co do tej części o języku angielskim w szkole – ja wiem, jak to wygląda. Przecież klasy są takie duże (25-30 osób!), że nie ma szans, aby nauczyciel skupił uwagę na twoim dziecku, nie ma szans, żeby każde coś w ogóle porozmawiało po tym angielsku. Dlatego ja jednak jestem zwolennikiem małych grupek w szkołach językowych, proponują grupki nawet 1-3osobowe i według mnie to najlepsze rozwiązanie

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Strony internetowe
A ja lubię strony o innych krajach, teraz czytam o Gruzji.
Firany. Jakie wybrać
U mnie są muslinowe firany.
Sztywność stawów , reumatyzm
Kolagen też trzeba uzupełniać żeby stawy nie sztywnialy.
Czy każdy facet to oszust i kłamca?…
Ponoć w USA 30 procent kobiet to singielki właśnie z powodu braku odpowiednich facetów.. .