URODA I ZDROWIE

Testujemy dania restauracji U Dunina w Piotrkowie Trybunalskim!

5 września 2014, dodał: Redakcja

W ramach ogólnopolskiej akcji BLOGERZY SMAKUJĄ prosimy o zgłoszenia blogerów  kulinarnych z Piotrkowa Tryb. i okolic.  Zgłoszenia mile widziane wraz z adresem bloga w komentarzu na dole pod artykułem.

Restauracja zaprasza blogera na dowolne dania z karty menu do kwoty 200 zł

banersmak

 

Restauracja U Dunina

Rynek Trybunalski 4/5
97-300 Piotrków Tryb.
lokal1
lokal8

Najbardziej znane i rozpowszechnione podanie o początkach naszego miasta „Piotrkowa” mówi, że jego założycielem był Piotr Dunin Włostowic ze Skrzynna /?/, legendarny fundator 77 kościołów i klasztorów znany ze źródeł historycznych poczynając od „Kroniki Polskiej” Wincentego Kadłubka. Potężny możnowładca polski  z pierwszej połowy XII wieku, palatyn śląski  za panowania Bolesława Krzywoustego i Władysława  II, wsławił się czynami, za które przyszło  mu pokutować.

impreza3

 

Jednym z tych czynów było wiarołomne porwanie księcia  przemyskiego Wołodara Rościsławicza w czasie  walk prowadzonych z Rusią przez księcia Bolesława. Pokutą za ten czyn miało być ufundowanie 7 kościołów. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku „Kronika Wielkopolska” podaje inny powód, a mianowicie ten, że Włostowic miał zagarnąć dla siebie powierzony mu skarb zmarłego króla Danii. Spowiednik papieski w Rzymie nakazał mu zbudowanie i wyposażenie kościołów i klasztorów, wśród których był także i Sulejów. Jan Długosz w swojej „Kronice” nie wymienia klasztoru sulejowskiego, ale za to jako fundację Piotra Dunina podaje kościół w Żarnowie. Zgodnie z przekazywaną także i w dawnych publikacjach piotrkowską legendą, przebywając w tych stronach Piotr Dunin Włostowic miał założyć osadę, a w niej zbudować pierwszy kościół parafialny, na którego miejscu stoi dzisiejsza Fara. Ponieważ żadne ze źródeł historycznych nie wymienia wśród fundacji Włostowica kościoła w Piotrkowie, wydaje się, że legenda ta powstała w czasach nowożytnych i wiąże się z pochodzeniem od imienia Piotr -Piotrek nazwą miasta, które jako rozwijająca się osada istniało już niewątpliwie w XII wieku. Być może i sam Włostowic tu bywał, bo przecież Żarnów i przypisywane mu jako miejsce pochodzenia Skrzynno leżą niedaleko stąd. Związanie początków dziejów miasta z tak sławną w historii postaciąjest kuszące.Działający w II połowie XIX wieku Franciszek Szpakowski – historyk amator – autor „Kroniki najdawniejszych dziejów Piotrkowa również ma wątpliwości czy Piotr Dunin wzniósł nową murowaną świątynię na miejscu drewnianej, która spłonęła. „… atoli brak bezspornych świadectw, był li to ów Piotr Dunin ze Skrzynna, który … wybudował w naszym kraju 77 kościołów.”


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Testujemy dania restauracji U Dunina w Piotrkowie Trybunalskim!

 1. avatar NaWidelcu pisze:

  Uwielbiam kulinarne podróże! Dlatego z przyjemnością odwiedziłabym tą restauracje i poznała ciekawe miasto. Już nie długo recenzja z Uniejowa, czy Piotrków się odważy?
  Wszystko szczerze i rzetelnie opisuję na blogu: http://przepisynawidelcu.blogspot.com/

 2. avatar ugotowani.tv pisze:

  Bardzo chętnie zajrzę i nagram krótki film, który zagości na moim kanale na YouTube.
  https://www.youtube.com/user/ugotowanitv
  Zapraszam :)

 3. avatar Dobrodziejka pisze:

  Wystrój lokalu oraz menu jest obłędne! Z wielką przyjemnością zajrzę i skonsumuję pyszne dania w gościnnych progach restauracji:

  http://kolorowapani123.blogspot.com/

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy olejowanie włosów jest skuteczn…
Poza tym do przetłuszczających się włosów takie zabiegi nie są polecane...
Znacie coś na zaczerwienienia?
Fajne są kosmetyki Dermedic dla skory naczynkowej.
Cuppon.pl
Obecnie Cuppon.pl to Gruper.pl - ciekawa jest oferta noclegu dla 2 osób...
wypadanie włosów
Pomocne są suplementy z biotyną, oczywiście o ile wypadanie włosów nie ma podłoża chorobowego...