Testujemy dania restauracji U Dunina w Piotrkowie Trybunalskim!

5 września 2014, dodał: Redakcja

W ramach ogólnopolskiej akcji BLOGERZY SMAKUJĄ prosimy o zgłoszenia blogerów  kulinarnych z Piotrkowa Tryb. i okolic.  Zgłoszenia mile widziane wraz z adresem bloga w komentarzu na dole pod artykułem.

Restauracja zaprasza blogera na dowolne dania z karty menu do kwoty 200 zł

banersmak

 

Restauracja U Dunina

Rynek Trybunalski 4/5
97-300 Piotrków Tryb.
lokal1
lokal8

Najbardziej znane i rozpowszechnione podanie o początkach naszego miasta „Piotrkowa” mówi, że jego założycielem był Piotr Dunin Włostowic ze Skrzynna /?/, legendarny fundator 77 kościołów i klasztorów znany ze źródeł historycznych poczynając od „Kroniki Polskiej” Wincentego Kadłubka. Potężny możnowładca polski  z pierwszej połowy XII wieku, palatyn śląski  za panowania Bolesława Krzywoustego i Władysława  II, wsławił się czynami, za które przyszło  mu pokutować.

impreza3

 

Jednym z tych czynów było wiarołomne porwanie księcia  przemyskiego Wołodara Rościsławicza w czasie  walk prowadzonych z Rusią przez księcia Bolesława. Pokutą za ten czyn miało być ufundowanie 7 kościołów. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku „Kronika Wielkopolska” podaje inny powód, a mianowicie ten, że Włostowic miał zagarnąć dla siebie powierzony mu skarb zmarłego króla Danii. Spowiednik papieski w Rzymie nakazał mu zbudowanie i wyposażenie kościołów i klasztorów, wśród których był także i Sulejów. Jan Długosz w swojej „Kronice” nie wymienia klasztoru sulejowskiego, ale za to jako fundację Piotra Dunina podaje kościół w Żarnowie. Zgodnie z przekazywaną także i w dawnych publikacjach piotrkowską legendą, przebywając w tych stronach Piotr Dunin Włostowic miał założyć osadę, a w niej zbudować pierwszy kościół parafialny, na którego miejscu stoi dzisiejsza Fara. Ponieważ żadne ze źródeł historycznych nie wymienia wśród fundacji Włostowica kościoła w Piotrkowie, wydaje się, że legenda ta powstała w czasach nowożytnych i wiąże się z pochodzeniem od imienia Piotr -Piotrek nazwą miasta, które jako rozwijająca się osada istniało już niewątpliwie w XII wieku. Być może i sam Włostowic tu bywał, bo przecież Żarnów i przypisywane mu jako miejsce pochodzenia Skrzynno leżą niedaleko stąd. Związanie początków dziejów miasta z tak sławną w historii postaciąjest kuszące.Działający w II połowie XIX wieku Franciszek Szpakowski – historyk amator – autor „Kroniki najdawniejszych dziejów Piotrkowa również ma wątpliwości czy Piotr Dunin wzniósł nową murowaną świątynię na miejscu drewnianej, która spłonęła. „… atoli brak bezspornych świadectw, był li to ów Piotr Dunin ze Skrzynna, który … wybudował w naszym kraju 77 kościołów.”Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Testujemy dania restauracji U Dunina w Piotrkowie Trybunalskim!

 1. avatar NaWidelcu napisał(a):

  Uwielbiam kulinarne podróże! Dlatego z przyjemnością odwiedziłabym tą restauracje i poznała ciekawe miasto. Już nie długo recenzja z Uniejowa, czy Piotrków się odważy?
  Wszystko szczerze i rzetelnie opisuję na blogu: http://przepisynawidelcu.blogspot.com/

 2. avatar ugotowani.tv napisał(a):

  Bardzo chętnie zajrzę i nagram krótki film, który zagości na moim kanale na YouTube.
  https://www.youtube.com/user/ugotowanitv
  Zapraszam :)

 3. avatar Dobrodziejka napisał(a):

  Wystrój lokalu oraz menu jest obłędne! Z wielką przyjemnością zajrzę i skonsumuję pyszne dania w gościnnych progach restauracji:

  http://kolorowapani123.blogspot.com/

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ

FORUM - bieżące dyskusje

pielęgnacja dłoni
> Diabela napisał/a:> Ogólnie, to epiltouch by olie stosuję raz na miesiąc, efekty są natychmiastowe....
kompensator
hej. planuję w najbliższym czasie kupić kompensator, zależy mi na tym by był dosyć...
Czy tatuowanie się jest bezpieczne?…
Jak sądzicie? Bo chciałam zrobić sobie tatuaż w te wakacje, ale mam obawy....
gofrownica
Ja miałem kiedyś gofrownicę, ale żaden przepis na ciasto nie był dobry