Tabletki na trawienie – ulga w dolegliwościach bólowych

19 stycznia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Problemy z układem trawiennym są bolączką wielu osób. Najczęściej wynikają ze złej diety, jedzenia w biegu, a także życia w długotrwałym stresie. Ból brzucha, nudności i wymioty mogą być również wynikiem niestrawności, a także chorób wirusowych i bakteryjnych. Wiele osób cierpi na zespół jelita drażliwego, ma refluks lub wrzody. Jeżeli objawy ze strony układu pokarmowego występują sporadycznie, nie są mocno uciążliwe, można zastosować sprawdzone leki na trawienie. Jakie tabletki na trawienie bez recepty warto wybrać? Kiedy należy sięgnąć po preparaty na ból żołądka?

trawienie

Tabletki na trawienie i ból żołądka – kiedy je zastosować?

Jest wiele sytuacji, kiedy preparaty na ból żołądka są bardzo pomocne. Problemy z trawieniem występują u osób w każdym wieku, mogą być wynikiem różnych czynników. Zazwyczaj wynikają z przejedzenia, ciężkostrawnej diety, a także silnego stresu. Tabletki na poprawę trawienia mogą nie tylko złagodzić występujące dolegliwości, ale także usprawnić prace układu pokarmowego. Suplementy diety i tabletki na trawienie są dużym wsparciem dla pracy wątroby, żołądka i jelit. Niektóre dostępne preparaty przyśpieszają trawienie, poprawiają perystaltykę jelit, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, inne likwidują uczucie ciężkości, redukują gazy i wzdęcia. Kiedy sięgnąć po suplement diety na trawienie? Przyda się w sytuacji, gdy pojawi się ból brzucha, wzdęcia, nudności, biegunka, problemy wypróżnieniem. Tabletki na trawienie i bóle żołądka warto zastosować w przypadku kolki, zgagi czy braku apetytu. Warto pamiętać, że leki na dolegliwości jelitowe należy stosować tylko w przypadku nienasilonych objawów, które występują sporadycznie. Jeżeli ból brzucha jest silny, objawy utrzymują się przez kilka dni, konieczna jest konsultacja u lekarza.

Jakie tabletki wspomagające trawienie wybrać?

Wybór preparatów na lepsze trawienie i ból żołądka jest bardzo duży. Dostępne są środki w różnych formach tzn. tabletki, kapsułki, krople, proszki do sporządzania roztworu. Każdy może wybrać preferowaną postać. Preparaty na ból żołądka różnią się przede wszystkim składem. Główne substancje, które się w nich znajdują to:

  • Kwas dehydrocholowy – ma działanie lekko przeczyszczające, dlatego preparaty z tym składnikiem są polecane przy zaparciach i problemach związanych z produkcją zbyt małych ilości żółci w wątrobie.
  • Sylimaryna – ma działanie rozkurczowe, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Preparaty z sylimaryną wspomagają wydzielanie żółci, są częstym składnikiem tabletek na wątrobę.
  • Wodorotlenek magnezu – wspomaga trawienie i łagodzi zaparcia.
  • Symetykon – środek poprawia trawienie, jest pomocy w przypadku wzdęć, gazów, uczucia pełności.
  • Ranitydyna – to środek, który zmniejsza ilość wydzielanego kwasu solnego, jest pomocny w przypadku zgagi oraz wrzodów żołądka.

Często wybierane są także tabletki ziołowe, zawierające naturalne składniki, które również łagodzą dolegliwości trawienne. Zioła, które są polecane na niestrawność i lepszy metabolizm tłuszczów to m.in.: mięta pieprzowa, dziurawiec, nagietek, kminek zwyczajny, koper włoski, czarna rzepa, rumianek, babka jajowata, liście karczocha, siemię lniane. Zioła można stosować w postaci herbatek, naparów lub tabletek, są dobrym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia. Stosowanie preparatów ziołowych może być również formą profilaktyki, ale należy skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem. Wśród tabletek na trawienie warto również wymienić probiotyki, które pomagają odbudować florę bakteryjną, są pomocne przy redukcji biegunek, poprawiają kondycję układu pokarmowego.

Skuteczne leki wspomagające trawienie szybko przynoszą ulgę i pomagają pozbyć się męczących dolegliwości. Warto mieć je w swojej apteczce, ale nie można zapomnieć o codziennym dbaniu o układ pokarmowy. Aby wspomóc procesy trawienne, niezbędna jest dobrze zbilansowana dieta, unikanie jedzenia w pośpiechu, redukcja stresu.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz