Sposoby na czkawkę – poznaj 5 sprawdzonych metod! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Sposoby na czkawkę – poznaj 5 sprawdzonych metod!

9 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czkawka to niezwykle uporczywa dolegliwość. Choć trwa przeważnie maksymalnie kilka minut, to jednak jest bardzo niekomfortowa i trudno ją znieść. Dlatego też warto poznać sposoby, które pozwolą nam na skuteczne przerwanie czkawki. Dowiedzmy się więc, co może nam pomóc.

czkawka

Chyba każdy z nas miał z nią kiedyś do czynienia. I chyba każdy z nas równie mocno nie znosi tego momentu, gdy się pojawia. Czkawka — bo o niej mowa — to zjawisko, które może występować dość często. Zwykle pojawia się po lub w trakcie posiłku i powoduje bardzo duży dyskomfort. Czkawka uniemożliwia bowiem normalne mówienie, kontynuowanie jedzenia, czy też po prostu skupienie się na jakiejkolwiek czynności. A jeśli zaskoczy nas w miejscu publicznym, to dodatkowo przysparza nam ogromnego wstydu. Zwykła czkawka ustępuj zwykle po kilku minutach. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na czkawkę, które pozwolą nam przerwać ją znacznie szybciej. Poznajmy 5 najlepszych metod!

Jakie są przyczyny czkawki?

Zanim dowiemy się, jak się pozbyć czkawki, powinniśmy zgłębić nieco temat tego, skąd się ona właściwie bierze. Jakie są więc przyczyny czkawki i czym jest właściwie to zjawisko?

Czkawka to mimowolny odruch, który pojawia się, gdy mięśnie przepony oraz pozostałe elementy układu oddechowego gwałtownie się kurczą. Taki skurcz spowodowany jest podrażnieniem nerwu przeponowego. Zachodzi przy nim także nagłe zamknięcie otworu pomiędzy strunami, co z kolei powoduje ten charakterystyczny dźwięk towarzyszący czkawce.

Skąd się jednak właściwie bierze czkawka? Skurcze przepony to nasz odruch ”pierwotny”, który służy w celu zapobiegania trafienia pokarmu do dróg oddechowych podczas wdechu ustami. To właśnie dlatego czkawka najczęściej pojawia się po zjedzeniu obfitego posiłku, a także przy bardzo szybkim jedzeniu. Wywołują ją również ostre potrawy. Co ciekawe, spowodować może ją także nagła zmiana temperatura, czy stres.

Najlepsze sposoby na czkawkę

Chyba każdy z nas słyszał już setki rad na temat tego, co pomaga na czkawkę. Wiele z nich zapewnia sporą skuteczność, jednak większość zupełnie nie działa. Jeśli chcemy, aby czkawka zniknęła, musimy działać bezpośrednio na przyczynę problemu. Wiemy już, że najczęściej jest nią nadmiar powietrza, dlatego też większość sposobów, które działają, bazują waśnie na tej wiedzy. Oczywiście musimy mieć też na uwadze, że czkawka to bardzo uporczywe i kapryśne zjawisko, przez co często zdarza się, że nawet sprawdzona metoda raz sprawdzi się doskonale, a innym razem nie zapewni żadnej poprawy. Dlatego warto znać ich przynajmniej kilka.

Oddech to podstawa!

Odpowiednia technika oddechowa może zdziałać cuda, jeśli chodzi o czkawkę. Czasem wystarczy dosłownie jedynie wyrównać oddech, by zniknęła. Dlaczego oddech jest tu taki ważny? Ponieważ powoduje rozluźnienie ośrodka czkawki, czyli przepony. A to sprawia, że skurcze znikają, a ona wraca do normalnego rytmu pracy.

Jak więc oddychać, by pozbyć się czkawki? Metod jest kilka. Pierwszą i najbardziej znaną jest po prostu wstrzymanie oddechu, a następnie powolne wypuszczenie powietrza. A co, jeśli to się nie sprawdzi? Wtedy możemy skupić się na dokładnym i spokojnym oddychaniu. Zróbmy głęboki wdech nosem, wstrzymajmy powietrze na kilka sekund i wypuśćmy je bardzo powoli ustami.

Napij się wody!

Napicie się wody jest jedną z najpopularniejszych metod na czkawkę. Okazuje się, że nie bez powodu, ponieważ zapewnia naprawdę wysoką skuteczność. Dzieje się tak, ponieważ woda pozwala przywrócić rytmiczną pracę przełyku, co z kolei daje sygnał przeponie, że nic jej nie zagraża. Jeśli więc zaczyna męczyć nas czkawka, wypijmy szklankę wody. Najlepiej, aby była bardzo zimna, gdyż to zapewni dodatkową stymulację nerwów.

Jedzenie, które pomaga pozbyć się czkawki

Odruch czkania, ustaje także po zjedzeniu niektórych pokarmów. Przy tym musimy jednak pamiętać, by nie ”zajadać” czkawki. I to szczególnie jeśli została wywołana właśnie posiłkiem. Jednym ze starych sposobów na czkawkę jest ssanie czegoś słodkiego. Możemy wziąć do ust łyżeczkę cukru, miodu, czy też po prostu cukierka. Ssanie rozluźnia bowiem gardło, a to z kolei powoduje, że w większości przypadków czkawka ustaje. Warto pożuć także kawałek imbiru lub po prostu gumę do żucia.

Ucisk klatki piersiowej

Na czkawkę doskonale działa także uciskanie przepony. Pytanie tylko, jak to właściwie zastosować? To całkiem proste i możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszy z nich zrobimy na stojąco. Wystarczy po prostu zrobić głęboki skłon i pozostać w nim jak najdłużej. Jeśli mamy z tym trudność, możemy także pochylić się w pozycji siedzącej, dociskając klatkę piersiową do kolan.

Inne sposoby na czkawkę

Jest także wiele innych sposobów na czkawkę, które często zapewniają dużą skuteczność. Do tej grupy możemy zaliczyć kilka znanych i powtarzanych z pokolenia na pokolenie metod, takich jak zatkanie uszów, zjedzenie suchego chleba, czy też klepanie po plecach. Nie możemy zapomnieć też o znanym nam wszystkim z pewnością ”straszeniu”. Jeśli rzeczywiście komuś uda się nas wystraszyć, istnieje spora szansa, że czkawka ustanie.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz