URODA I ZDROWIE

Spirit Animals. Tom 1 i 2 – recenzja

29 maja 2019, dodał: pinkmause

Seria książek Spirit Animals jest po prostu genialna. Książki z pogranicza fantazji i przygody przeznaczone dla młodego czytelnika, zachwycają także dorosłych. Pomysł, fantastyczna akcja, ciekawi bohaterowie i Zwierzoduchy… A także najpiękniejsze okładki, jakie widziałam w życiu, zupełnie świeży pomysł, powieść i opowieść, jakiej jeszcze nie było.

Spirit Animals – jedna seria, siedem tomów, kilku bestsellerowych pisarzy, prawdziwych czarodziei słów. To synteza wspaniałej historii o tworzeniu się przyjaźni, okraszonej walką z potężnym złem i szukaniem zaklętych talizmanów.

 

Czworo dzieci odkrywa mistyczną więź pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, dającą obojgu ogromną moc.

Czy zdołają ocalić świat przed zagrożeniem?

Od Wydawcy:

Siedem wciągających powieści oraz ekscytująca gra tworzą świat, w którym dzieci będą chciały na zawsze zamieszkać!

Czworo dzieci, mieszkających w dużej odległości od siebie, przechodzi ten sam rytuał pod okiem nieznajomych odzianych w płaszcze. Z czterech nagłych strumieni światła wyłaniają się cztery niezwykłe bestie – wilk, lampart, panda i sokół. W jednej chwili los dzieci – i całego świata – zmienia się na zawsze…
Wkrocz do świata Erdas, w którym każde dziecko w pewnym wieku odkrywa, czy posiada swego zwierzoducha – rzadką więź pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, która obojgu nadaje wielką moc. Z odległej i dawno zapomnianej krainy nadchodzi mroczna potęga, która pustoszy świat. Los Erdas zależy teraz od czworga młodych bohaterów… oraz od ciebie.

Wydawnictwo Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal

Brandon Mull: Spirit Animals

Tom 1: Zwierzoduchy

 

Czworo dzieci: Abeke, Meilin, Conor i Rollan z fantastycznego państwa Erdas podczas zwyczajowej Ceremonii Nektaru Ninani przywołuje swojego zwierzoducha, czyli swoje zwierzęce alter ego, ale nie byle jakie, bo dawno poległe, legendarne Wielkie Bestie. W błyskach światła wyłaniają się cztery niezwykłe stworzenia: wilk, lamparcica, panda i sokolica. Każda z Bestii ma za zadanie chronić państwo przed wrogami, a ich nagłe zmartwychwstanie nie jest przypadkowe. Erdas znów znajdzie się w stanie okrutnej wojny. Los młodych bohaterów i całego świata zmienia się na zawsze… Ich niezwykłe więzi z Wielkimi Bestiami będą wystawione na próbę, a same dzieci – rzucone w wir wydarzeń, które wstrząsną całym światem.

Pierwszy tom książki jest autorstwa Brandona Mulla znanego z takich tytułów, jak „Baśniobór”, „Pozaświatowcy” czy „Pięć Królestw”. Autor posługuje się pięknym językiem, akcja jest płynna, trzyma cały czas w napięciu. Barwni bohaterowie są wykreowani perfekcyjnie, nie pożałowano inteligentnego humoru. Interesująca fabuła i niespodziewane zwroty akcji, a do tego zróżnicowane kręgi kulturowe, z których wywodzą się bohaterowie, sprawiają, że powieść czyta się z przyjemnością.

Budowana stopniowo atmosfera i ukazane emocje oraz uczucia pozwalają prędko utożsamić się z postaciami głównymi, zrozumieć i poczuć powagę sytuacji, roześmiać się wraz z nimi. Motywy zdrady, ponownego zaufania, konfliktów moralnych są drobnymi triumfami. Choć bohaterowie osiągają cel, muszą ponieść pewną dość bolesną ofiarę. Przedstawiano tu różne postawy godne naśladowania, skutki nierozważnej decyzji, niesprawiedliwy los i wiele ważnych wartości. Opowieść osadzona w uniwersum opartym w pewnym sensie na aparycji tego, w którym żyjemy, nie jest jedynie przygodówką o kilkorgu dzieciach ratujących świat – poruszane wieloznaczne kwestie skłaniają do refleksji nad naszą rzeczywistością.

Autor z cudownym klimatem wprowadza nas do świata Erdas, gdzie ludzie i zwierzęta są połączeni bliskimi więziami. Wspaniała powieść fantasy dla dzieci i młodzieży. Wciągająca, wzbudzająca wiele emocji, pełna przygód i niesamowitych zdarzeń opowieść o mistycznej więzi pomiędzy ludźmi i zwierzętami.

Przeczytaj i wyobraź sobie swojego zwierzoducha :)

 

Maggie Stiefvater: Spirit Animals

Tom 2. Polowanie

 

Czterej młodzi bohaterowie ledwie stali się drużyną i nie nauczyli się jeszcze w pełni korzystać z pomocy swoich wyjątkowych zwierzoduchów, a już po raz kolejny muszą walczyć z wysłannikami Pożeracza, który pragnie zawładnąć całym Erdas i złamie wszelkie zasady, żeby zwyciężyć. Zaczyna się polowanie na kolejne talizmany należące do legendarnych Wielkich Bestii. Teraz muszą odnaleźć dzika Rumfussa. Może uda im się go przekonać, do oddania swojego talizmanu. Czy uda się im osiągnąć cel? Czy mogą sobie nawzajem ufać? Czy w ogóle nad Wielkimi Bestiami da się zapanować?

Same dzieci, mają za sobą bardzo różne doświadczenia. Każde z nich ma też własne tajemnice. Minie wiele dni, zanim nastolatkowie nauczą się wzajemnego zaufania, współdziałania i polegania na sobie nawzajem. Z zadowoleniem stwierdzam, że zmiana autora nie wpływa na jakość i przebieg wydarzeń. Nie odczuwa się tego w żadnym wątku historii. Styl autorki jest bardzo przyjemny. Stiefvater pisze lekkim piórem, które zachęci niejedną, młodą osobę do czytania. Dzięki niezbyt skomplikowanym zdaniom wszystko trzyma się logicznej całości. Powieść porusza też istotne tematy dla młodych ludzi. Ukazuje, jak bardzo ważna jest rodzina i jak wiele jesteśmy w stanie dla niej zrobić. Jej brak też ma olbrzymi wpływ na ludzkie życie. Może wręcz zmienić bieg historii. Skłania to do refleksji i zachęca do doceniania tych małych rzeczy, które są naszą codziennością, ale zarazem też olbrzymim darem.

Talizmany, zwierzoduchy i tajemne organizacje. Fantastyka i cudowne światy. Bezkres wyobraźni i czarodziejska opowieść słowem. Można czytać z upodobaniem i prowadzić wielowątkowe dyskusje z dziećmi. A one są najlepszymi krytykami. U nas jednak słychać tylko kolejne zachwyty.

Przeczytaj i wyobraź sobie swojego zwierzoducha :)

U nas można odnaleźć aż trzy!

 

Seria Spirit Animals to niespotykany projekt wydawniczy. Bowiem każdą część pisze inny, światowej sławy autor. Pierwsza należy do Brandona Mulla, autora cudownego, obsypanego pochwałami Baśnioboru. Druga do Maggie Stiefviater. Trzecia? Już niedługo się przekonacie…

Polecamy gorąco…

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile herbaty dziennie można wypić?
Zielona herbata i czerwona są uznawane za bardzo zdrowe. Podobno zielona to najzdrowszy...
Łysienie u kobiet - fakty i mity
Najpierw warto zastanowić się, jaka może być przyczyna wypadania włosów, a później można probować...
Fitness w domu
Na youtube są fajne filmiki jak ćwiczyć w domu, polecam
Moda na kosmetyki indyjskie?
Mam mydełko indyjskie, nawet fajny zapach, ale słabo się pieni.. Drugi raz nie kupię.