„Serce Suriela” – recenzja

14 lipca 2012, dodał: Redakcja

Strażnicy Nirgali. Serce Suriela
Agnieszka Wojdowicz

 
Nirgalia to miasto aniołów. Takich zupełnie prawdziwych z kruczoczarnymi skrzydłami. Można tutaj także spotkać także lesze, zamieszkujące cmentarze lub usługujące w barach, zmiennokształtnych i inne istoty magiczne. Jednakże Zakon Hauruki po dokonaniu publicznej egzekucji Wielkiej Trójki czyli głów rodów najbardziej zasłużonych angarosów chce dokonać całkowitego zajęcia miasta. Mściwi i okrutni zakonnicy mogący zmieniać się w paskudne kruki nie cofną się przed żadną okropnością, aby dopiąć swojego celu. Ich zadaniem priorytetowym jest pojmanie potencjalnych wrogów, w tym Mikaila, pochodzącego z rodziny założycieli oraz Bree, w której żyłach płynie krew dwóch znakomitych anielskich rodów. Jednak dziewczyna mieszkająca przez długi czas w niemagicznej Gaderze, zupełnie nieświadoma swoich anielskich mocy, teraz, jako semani musi się zmierzyć nie tylko z ciężarem skrzydeł, ale także z prześladowaniem, pojmaniem, zdradą, śmiercią bliskich i walką u boku aniołów. Kłopot polega jednak na tym, że dziewczyna ma talent do wpadania w tarapaty, gubienia się i przyciągania uwagi, a jej farin reaguje na prośby, a nie na magiczne formuły. Jest niewyszkolona, niczym istota niemagiczna, a zarazem niezwykle skuteczna, gdyż jej magia działa w sposób zupełnie nieprzewidywalny…

file1342258306

Autorka w sposób niezwykle twórczy, nieschematyczny i oryginalny buduje akcję, pełną szybkich zwrotów, nieprzewidzianych niespodzianek, okrutnych intryg, wszechobecniej zdrady i sprytnych pułapek. Dynamizm łączy z przewrotnością, wprowadza nowe postaci, ciekawi i intryguje. Brawurowo prześlizguje się po kolejnych wydarzeniach, dzięki czemu jesteśmy świadkami historii pełnej magii, niebezpieczeństw i przygód. Kreśli wyrazistą, ciekawą i barwną panoramę świata zamieszkanego przez magiczne anioły, krwiożercze lesze, uwodzicielskie lepris, a także ludzi i rasy górskich kamieniarzy, handlujących farinami. Co więcej potrafi czarować klimatem, uwodzić fantazją. Zachwyca rozmachem przedstawionego świata, niemal rysuje nam w głowach mapy, prowadzi przez magiczne mosty, stare tunele i wysuszone pustkowia. Dodaje do tego swoisty kunsztowny humor pozwalający grać w karty ze śmiercią, mocną kreską podkreśla wartość przyjaźni i honoru, a także delikatnie, subtelnie, niemal czule przedstawia miłość, jako uczucie dające siłę do walki i moc przetrwania.
Znajdziemy więc w książce wszystko, co sprawia, że kocha się fantastykę. Cudowny, baśniowy kraj, magię, dualizm dobra i zła, ścieranie się ideologii, trudne wybory, zdradę i kłamstwo, a także przyjaźń, więzy rodzinne i wyższą konieczność. Mogłoby się wydawać, że jest to lektura łatwa i przyjemna, co jest niewątpliwie prawdą, jednak znajdziemy tu także głębię emocjonalną, która podkreśla ważkie prawdy, stawia bohaterów przed trudnymi wyborami i dyktuje decyzje, często w imię wyższych konieczności, dla dobra innych. Dzięki takim zabiegom, odkrywamy bogactwo uczuć, różne odcienie lojalności, honoru i miłości, widzimy realizm życia, z jego mankamentami, wewnętrznymi sporami i gamą wszelkich barw, gdyż świat nie jest tylko czarny lub biały.
Książka porwała mnie swoim rozmachem, zachwyciła kreacją świata i bohaterów, urzekła dynamizmem i przewrotnością, oczarowała kunsztownym stylem, lekkim i humorystycznym, a zarazem cudowną wielowymiarowością. To prawdziwa uczta wyobraźni, dobrego pomysłu i niebanalnej opowieści. Polecam wszystkim miłośnikom fantasy, czytelnikom lubiącym przemyślaną przygodę, dobrze zarysowaną fabułę, wielowątkowość i magię. Można dać się zaczarować, porwać wirom opowieści, zahipnotyzować szumem anielskich skrzydeł. Sama jestem zauroczona i z niecierpliwością oczekuję kontynuacji. Fantastyczna pozycja, która pozostawia po sobie magiczny czar literackiej przyjemności.
Marta D.     
 
Książkę poleca Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA, do kupienia tutaj: 
 
Strażnicy Nirgali. Serce Suriela
Autor: Agnieszka Wojdowicz
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 336
Rodzaj wydania: broszurowa
Format: 135×204 mm
Numer ISBN: 978-83-10-12143-1
Cena okładkowa: 31,90 zł
Cena na stronie Wydawnictwa: 28,50 zł.
 
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja
Oceń:

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

10% CBD naturalny olejek z kwiatów konopi
konopieizdrowie.pl
Cena:
579,90 zł
Piękna pościel z satynowej bawełny
Zapewnia komfort snu i dodaje sypialni luksusu! Więcej wzorów na www.udekorujwnetrze.com
Cena:
95,00 zł
Biały obrus plamoodporny w promocji!
Elegancki, dwustronny obrus na szczególne okazje! Różne rozmiary!
Cena:
30-173 zł
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Olej z pestek dyni BIO 100 ml
polskikoszyk.pl
Cena:
16,52 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Bóle mięśni po treningu
Trzeba zacząć od porządnej rozgrzewki, dostosowania obciążenia treningowego do umiejętności i doświadczenia, po treningu...
Inwestycha w nieruchomości
Dla osób młodych, inwestycja w nieruchomości to nienajlepszy pomysł. Skąd absolwenci mieliby wziąć...
Remont mieszkania
Gdzie przechowujecie rzeczy podczas remontu? Ja zawsze mam z tym problem, mieszkam w...
Kominki Dimplex
Jak myślicie czy kominki elektryczne Dimplex są warte swojej ceny ?? Znacie takie?
facebook