URODA I ZDROWIE

Samobadanie piersi – wywiad z lekarzem

24 października 2012, dodał: Redakcja

Jedna na trzy kobiety nie bada swoich piersi ze strachu… że „coś” znajdą – alarmują naukowcy  z Exeter University.  Tymczasem wykrycie nowotworu piersi we wczesnym stadium zwiększa szansę na wyzdrowienie. O to, jak kobieta powinna badać piersi i kiedy najlepiej to robić, a także – co powinno ją zaniepokoić pytamy dra Przemysława Binkiewicza, ginekologa-położnika z dziewiętnastoletnią praktyką, od siedmiu lat ordynatora szpitala w Pyskowicach na Śląsku.

Lady-Comp: Wiele mówi się o konieczności badania piersi przez kobietę w każdym cyklu, a nadal statystyki są smutne – większość Pań tego nie robi.

 

Dr Przemysław Binkiewicz: Choć pewne badania amerykańskie donosiły o tym, że to czy kobieta przeprowadza samobadanie czy nie, nie ma takiego znaczenia, ponieważ jest ono zbyt niedokładne i kobieta może wyczuć palcami dopiero już duże guzki, to jednak lekarze w Europie są zdania, że badanie samodzielne jest bardzo potrzebne. Najlepiej wykonywać je na początku cyklu, w pierwszych dniach, przy czym pamiętajmy, że za pierwszy dzień cyklu uznaje się dzień, w którym rozpoczyna się krwawienie miesięczne.


Lady-Comp: Co jest ważne podczas samobadania?


Dr Przemysław Binkiewicz:
Przede wszystkim technika. Lekarz, który prowadzi pacjentkę powinien pokazać jej jak takie badanie powinno wyglądać.

Lady-Comp: Czyli podczas wizyty u lekarza kobieta może poprosić lekarza, aby pokazał jej w jaki sposób powinna kontrolować swoje piersi?

Dr Przemysław Binkiewicz:
Oczywiście. To może być nie tylko ginekolog, a po prostu lekarz rodzinny – on również jest osobą kompetentną, która może pokazać jak pacjentka powinna badać swoje piersi. Zatem badanie może być wykonane przy okazji wizyty ginekologicznej, jak i wizyty u lekarza ogólnego. Zdarza się, że temat piersi jest omijany przez lekarzy – ginekolog zostawia sprawę chirurgowi, chirurg – ginekologowi, a jeżeli pacjentka nie chodzi ani do ginekologa, ani do chirurga, a lekarz ogólny także nie bada piersi, to istnieje ryzyko, że nie będzie miała zbadanych piersi przez wiele lat. Właściwie przy każdej wizycie u lekarza, powinien on zapytać czy pacjentka bada piersi, w jaki sposób, kiedy ostatni raz je badała i ewentualnie pokazać jak prawidłowo to robić.


Lady-Comp: Piersi możemy jeszcze badać za pomocą USG i mammografii. Kiedy zalecane są te badania
?

Dr Przemysław Binkiewicz:
USG wykonuje się u młodszych kobiet, niż mammografię. Ja zalecam po 35-tym roku życia raz na dwa lata wykonanie USG piersi. Starsze kobiety, po 45-tym roku życia raz na dwa lata powinny wykonać badania mammograficzne piersi.


Lady-Comp: Wróćmy jeszcze do samobadania przez kobietę. Co powinno ją zaniepokoić podczas sprawdzania piersi?


Dr Przemysław Binkiewicz:
Zmiana wyglądu piersi to jest pierwsza rzecz na jaką kobieta powinna zwrócić uwagę. Czyli już rozpoczynając samobadanie piersi, kobieta powinna przyjrzeć się swoim piersiom, czy wszystko z nimi w porządku, czy pierś nie jest wciągnięta, czy piersi różnią się od siebie w sposób znaczący lub odbiegający od normy wielkością, czy nie występuje wyciek z brodawki. Zwłaszcza wyciek z jednej brodawki, tak zwany wyciek jednostronny powinien nas zaniepokoić. Wyciek z obu piersi ma zazwyczaj podłoże hormonalne, jest związany z produkcją prolaktyny i też może być niepokojącym objawem i choć zwykle nie jest to objawem guza piersi, to również powinno skłonić kobietę do wizyty u lekarza, bo może to być objaw gruczolaka przysadki mózgowej.

Jak podają statystyki 90% zmian obserwowanych w piersiach stanowią zmiany nienowotworowe. Lepiej zatem badać się regularnie, przemóc strach i wyrobić sobie nawyk sprawdzania piersi w każdym cyklu.

Wywiad jest częścią materiałów przygotowanych przez dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi. Więcej na www.ladycomp.pl

opracowanie: Beata Mąkolska


Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne,
które jako jedyne na polskim rynku komputery cyklu posiadają certyfikat urządzenia medycznego wysokiej klasy IIB w oparciu o regułę 14 (ANTYKONCEPCJA). Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl’a – 0,64). Komputery cyklu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie powodują skutków ubocznych.

www.ladycomp.pl


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Samobadanie piersi – wywiad z lekarzem

  1. avatar andzia pisze:

    A co sądzicie o rękawiczce do samobadania piersi? nazywa się femiglove. Oststnio to wyhaczyłam w necie

  2. avatar Kamila Borczyk pisze:

    Zgadza się, to jest bardzo ważne. Sama czasami zapominam je badać.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

coś pod szyją
Ja do tej konkretniej kurtki w kolorze granatowym z Cross Jeansu zawsze dobieram...
Zajadanie stresu
Ja może nie zajadam stresu ale czasami jem w stresie, szybko i zaraz...
Kurtka czy płaszcz?
Zgadzam się z poprzedniczką. Osobiście miałam kiedyś płaszcz, bo tak bardzo mi się podobał....
zakupy przez internet
Ja ostatnio jeszcze zamawiałam torebki i worki foliowe na nowaplast.pl Ponieważ ich produkty...