URODA I ZDROWIE

Roger Glover — spotkanie z legendą muzyki w Łodzi

16 czerwca 2015, dodał: sylmos

Roger Glover to urodzony w Walii muzyk, kompozytor i producent. Basista zespołu Deep Purple. Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 60. jako członek zespołów z The Madisons i The Lightnings, z których połączenia w 1963 r. powstała grupa Episode Six. To wtedy rozpoczęła się trwająca do dzisiaj współpraca Glovera z Ianem Gillanem.

Roger_Glover_Soundedit_press_small

W 1969 r. artyści opuścili zespół, żeby dołączyć do nowego składu Deep Purple. Po czterech latach grania z legendarną grupą Glover odszedł z formacji. Wystąpił gościnnie na płytach wielu wykonawców. W latach 70. był producentem płyt m.in. grup Nazareth i Judas Priest. Wspierał także powrót do działalności muzycznej Iana Gillana, produkując pierwszy album jego grupy „Child In Time” z 1976 r. Rok później, w studiu Musicland w Monachium, Glover zarejestrował materiał na swoją drugą solową płytę – „Elements”, w większości instrumentalną suitę o pięciu ziemskich żywiołach.

Pod koniec 1978 r. Glover przyjął propozycję Ritchie’go Blackmore’a i dołączył do grupy Rainbow. Oprócz roli basisty zajął się również produkcją płyt zespołu, a także był współodpowiedzialny za zmianę wizerunku Rainbow na bardziej komercyjny. Po rozwiązaniu Rainbow w 1984 r. Roger przeszedł wraz z Blackmorem do reaktywowanego Deep Purple.

Prace nad płytą „Snapshot” Glover rozpoczął w latach 90. Pierwsze potwierdzone informacje na jej temat pojawiły się w 1999 r. Do współpracy Roger zaprosił m.in. Randalla Brambletta oraz swoją córkę Gillian Glover. Album „Snapshot” wydany pod szyldem „Roger Glover & The Guilty Party Featuring Randall Bramblett” ukazał się we wrześniu 2002 r. nakładem wytwórni Eagle. W 2009 r. premierę miała płyta „Close-Up”, przy której do współpracy Glover ponownie zaprosił Randalla oraz Gillian.

W 2001 r. Roger Glover zagrał gościnnie na płycie „The Deep End Vol. 1” grupy Gov’t Mule w coverze „Maybe I’m A Leo” z repertuaru Deep Purple. Ten sam utwór Walijczyk wykonał także z Gov’t Mule na legendarnym koncercie zespołu w Nowym Orleanie w 2001 r., gdzie podczas kilkugodzinnego występu z formacją zagrało gościnnie kilkudziesięciu basistów. Zapis koncertu został wydany na płycie DVD.

Cztery lata później Glover wystąpił na płycie „Gillan’s Inn” Iana Gillana, a we wrześniu 2006 r. zagrał w kilku utworach na jednym z solowych koncertów wokalisty w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie Roger brał udział w przygotowaniach debiutanckiego albumu duetu z Deep Purple. Płyta „Red Handed” (solowa płyta córki Rogera) miała premierę w 2007 r.

W czerwcu 2008 r. Roger Glover wziął udział w nagraniu charytatywnego singla „Lucy’s Song”, dystrybuowanego w formacie mp3 przez sklep iTunes. Zyski ze sprzedaży utworu zostały przekazane The Linda McCartney Cancer Centre. W 2011 r. ukazał się piąty solowy album artysty zatytułowany „If Life Was Easy”. Dwa lata później Deep Purple wydało długo oczekiwany album studyjny „Now What?!”.

Roger Glover współpracował z wieloma artystami i zespołami produkując ich płyty, m.in.: Elf, Nazareth, Ian Gillan Band, Rory Gallagher, Status Quo, Judas Priest, Rainbow, Deep Purple, David Coverdale, Young & Moody, Michael Schenker Group, Pretty Maids, Dream Theater.

W sobotę – 24 października ­– podczas Festiwalu Soundedit muzyk spotka się z fanami oraz odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”, za „całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej”.

25 października (niedziela) Roger Glover z zespołem Deep Purple wystąpi w łódzkiej Arenie. Organizatorem koncertu jest firma Metal Mind Production.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Zastanawiam się... Kiedy i jak się skończy? Czy świat się zmieni czy wszystko...
remont przedpokoju
Ja wreszcie zdjęłam boazerię, która tam była od 30 lat, więc wreszcie normalnie wygląda...
Rossmann
Ostatnio widzę tam fajne promocje na kolorówkę, kupiłam 2 pomadki w cenie jednej:)
Bank pocztowy - kredyt
Zaletą jest to że weźmie się go na poczcie, nie trzeba chodzić do banku.