URODA I ZDROWIE

Roger Glover — spotkanie z legendą muzyki w Łodzi

16 czerwca 2015, dodał: sylmos

Roger Glover to urodzony w Walii muzyk, kompozytor i producent. Basista zespołu Deep Purple. Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 60. jako członek zespołów z The Madisons i The Lightnings, z których połączenia w 1963 r. powstała grupa Episode Six. To wtedy rozpoczęła się trwająca do dzisiaj współpraca Glovera z Ianem Gillanem.

Roger_Glover_Soundedit_press_small

W 1969 r. artyści opuścili zespół, żeby dołączyć do nowego składu Deep Purple. Po czterech latach grania z legendarną grupą Glover odszedł z formacji. Wystąpił gościnnie na płytach wielu wykonawców. W latach 70. był producentem płyt m.in. grup Nazareth i Judas Priest. Wspierał także powrót do działalności muzycznej Iana Gillana, produkując pierwszy album jego grupy „Child In Time” z 1976 r. Rok później, w studiu Musicland w Monachium, Glover zarejestrował materiał na swoją drugą solową płytę – „Elements”, w większości instrumentalną suitę o pięciu ziemskich żywiołach.

Pod koniec 1978 r. Glover przyjął propozycję Ritchie’go Blackmore’a i dołączył do grupy Rainbow. Oprócz roli basisty zajął się również produkcją płyt zespołu, a także był współodpowiedzialny za zmianę wizerunku Rainbow na bardziej komercyjny. Po rozwiązaniu Rainbow w 1984 r. Roger przeszedł wraz z Blackmorem do reaktywowanego Deep Purple.

Prace nad płytą „Snapshot” Glover rozpoczął w latach 90. Pierwsze potwierdzone informacje na jej temat pojawiły się w 1999 r. Do współpracy Roger zaprosił m.in. Randalla Brambletta oraz swoją córkę Gillian Glover. Album „Snapshot” wydany pod szyldem „Roger Glover & The Guilty Party Featuring Randall Bramblett” ukazał się we wrześniu 2002 r. nakładem wytwórni Eagle. W 2009 r. premierę miała płyta „Close-Up”, przy której do współpracy Glover ponownie zaprosił Randalla oraz Gillian.

W 2001 r. Roger Glover zagrał gościnnie na płycie „The Deep End Vol. 1” grupy Gov’t Mule w coverze „Maybe I’m A Leo” z repertuaru Deep Purple. Ten sam utwór Walijczyk wykonał także z Gov’t Mule na legendarnym koncercie zespołu w Nowym Orleanie w 2001 r., gdzie podczas kilkugodzinnego występu z formacją zagrało gościnnie kilkudziesięciu basistów. Zapis koncertu został wydany na płycie DVD.

Cztery lata później Glover wystąpił na płycie „Gillan’s Inn” Iana Gillana, a we wrześniu 2006 r. zagrał w kilku utworach na jednym z solowych koncertów wokalisty w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie Roger brał udział w przygotowaniach debiutanckiego albumu duetu z Deep Purple. Płyta „Red Handed” (solowa płyta córki Rogera) miała premierę w 2007 r.

W czerwcu 2008 r. Roger Glover wziął udział w nagraniu charytatywnego singla „Lucy’s Song”, dystrybuowanego w formacie mp3 przez sklep iTunes. Zyski ze sprzedaży utworu zostały przekazane The Linda McCartney Cancer Centre. W 2011 r. ukazał się piąty solowy album artysty zatytułowany „If Life Was Easy”. Dwa lata później Deep Purple wydało długo oczekiwany album studyjny „Now What?!”.

Roger Glover współpracował z wieloma artystami i zespołami produkując ich płyty, m.in.: Elf, Nazareth, Ian Gillan Band, Rory Gallagher, Status Quo, Judas Priest, Rainbow, Deep Purple, David Coverdale, Young & Moody, Michael Schenker Group, Pretty Maids, Dream Theater.

W sobotę – 24 października ­– podczas Festiwalu Soundedit muzyk spotka się z fanami oraz odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”, za „całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej”.

25 października (niedziela) Roger Glover z zespołem Deep Purple wystąpi w łódzkiej Arenie. Organizatorem koncertu jest firma Metal Mind Production.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ubytek w zębie
Poza tym ułamany ząb reaguje bólem na ciepło-zimno więc z tym naprawdę nie można...
Świadczenia przedemerytalne - jak u…
Obecnie to najważniejszy jest staż pracy, jeśli spełnia się ten wymóg to można...
Fryzura a zawód
Coraz mniej zwraca się na to uwagę, również urzędnicy czy prawnicy mają fantazyjne...
Avon - dobry czy nie?
Dla mnie lepszy jakościowo jest Oriflame i YR