URODA I ZDROWIE

Przeszczep włosów nie dla wszystkich? Sprawdź w jakich przypadkach lekarz może odmówić Ci zabiegu

11 marca 2020, dodał: Redakcja

Włosy od zawsze stanowią oznakę zdrowia i witalności. Mocne, gęste i zadbane włosy kojarzą się ze zdrowiem i dobrostanem. Upiększając i dekorując głowę mają ogromy wpływ na naszą samoocenę oraz pewność siebie. Utrata włosów, niezależnie od płci i wieku, wiąże się z dużym dyskomfortem i stanowi nie tylko poważny problem estetyczny, ale i psychologiczny. Łysienie może być też oznaką choroby lub zaburzenia wewnętrznej homeostazy organizmu.

Z powodu wypadania włosów cierpi coraz więcej osób. Przyczyn utraty i złego ich stanu może być wiele. Czasami są one banalne i stosunkowo łatwe do wyeliminowania, ale mogą być również poważne i trudne do wyleczenia.

Utrata włosów może być przejściowa (np. po ciąży lub w wyniku odchudzania się) lub trwała. Może obejmować ograniczoną powierzchnię głowy (np. w łysieniu plackowatym) lub mieć charakter rozlany, jak to jest z reguły w łysieniu androgenowym kobiet. Najczęstszą postacią utraty włosów są różne postacie łysienia niebliznowaciejącego, w tym: łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn, łysienie plackowate czy fizjologiczne łysienie związane z wiekiem.

Przyczyną nadmiernego wypadania, łysienia lub złego stanu włosów mogą być czynniki genetyczne (wrodzone), niedobory żywieniowe (np. źle zbilansowana, monotonna dieta), intensywne odchudzanie się, nietolerancje pokarmowe, operacje przebiegające w narkozie, przyjmowane leki (ich lista jest bardzo długa), chemio- i radioterapia, szczepienia, ostry i przewlekły stres, zatrucia (np. metalami ciężkimi), czynniki mechaniczne (np. mocne upinanie włosów), obfite miesiączki (niedobór żelaza w organizmie), okres poporodowy, zaawansowany wiek biologiczny (łysienie fizjologiczne u osób po 60 r.ż.), zaburzenia psychiczne (np. trichotillomania) czy też wreszcie czynniki środowiskowe (np. intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne).

Wypadanie włosów może być spowodowane również chorobami skóry owłosionej głowy – grzybicą, łuszczycą, zapaleniem skóry (atopowym lub łojotokowym), łupieżem (suchym lub tłustym), zakażeniem nużeńcem (demodecidoza) czy też zapaleniem mieszków włosowych.

Wypadanie włosów może być również powodowane przez wiele różnych chorób niezwiązanych z włosami. Do najczęstszych należą: zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy), przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, choroby wątroby), choroby autoimmunologiczne (np. choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów), choroby zakaźne, choroby przebiegające z wysoką gorączką czy choroby psychiczne (np. trichotillomania).

Wypadanie włosów może być wreszcie objawem chorób ogólnoustrojowych – przewlekłych chorób układowych, chorób zakaźnych, gorączkowych, zaburzeń hormonalnych czy chorób autoimmunologicznych. Na stan i utratę włosów może też wpływać ich nieodpowiednia pielęgnacja, palenie tytoniu (również bierne), nadużywanie alkoholu, niedostateczna ilość snu oraz niezdrowy styl życia.

Szczegółowa diagnostyka i skuteczne leczenie w przypadku wypadania włosów jest sprawą, której warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi i czasu. Sposób leczenia wypadania włosów uzależniony jest od jego przyczyny, dlatego tak duże znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia diagnostyka i postawienie właściwego rozpoznania.

Możliwości terapeutyczne obejmują: leczenie konwencjonalne, leczenie wspomagające, specjalistyczne zabiegi trychologiczne i pielęgnacyjne oraz przeszczep włosów. Leczenie wspomagające wypadania włosów i łysienia obejmują przede wszystkim różne formy mezoterapii, takie jak mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe oraz mezoterapia mikroigłowa. Coraz większą popularność i uznanie zyskuje także terapia światłem LED oraz karboksyterapia. Ważnym elementem jest również edukacja w zakresie odpowiedniego doboru kosmetyków do włosów, właściwej ich pielęgnacji oraz nauka skutecznych technik automasażu skóry głowy. Niektórzy specjalizują się również w zakresie różnych metod kamuflażu, do których zalicza się nie tylko tradycyjne peruki i treski, ale także mikropigmentację skóry głowy (dermatografia) oraz coraz bardziej popularne nowoczesne systemy niechirurgicznego uzupełniania włosów.

Nowoczesne metody transplantacji włosów są coraz bardziej skuteczne i coraz mniej inwazyjne. https://medmix.pl/przeszczep-wlosow/ wykonywany jest zarówno u kobiet jak i mężczyzn i należy do zabiegów, które wykonuje się przy łysieniu androgenowym, a także w przypadku łysienia pourazowego, łysienia po leczeniu oparzeń skóry, blizn pooperacyjnych, ubytków owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów oraz brody, a także w przypadku chęci odtworzenia zarostu na brodzie. Przeszczep włosów metodą FUE to jedna z najbardziej nowoczesnych i najlepszych metod przeszczepiania włosów. Wynika to między innymi z faktu, że jest mało inwazyjna, a także pozwala na przeszczepianie włosów również u osób z małą elastycznością skóry oraz skłonnością do przerostowych i szerokich blizn. Przeszczep włosów jest doskonałym sposobem na zagęszczenie włosów na trwałe i zrezygnowanie z syntetycznych zamienników.

Choć przeszczep włosów może być wykonywany u osób w każdym wieku, nawet u dzieci, to nie każdy może zostać poddany zabiegowi przeszczepu włosów. Do przeciwwskazań należą m.in.: łysienie plackowate, zakaźne choroby skóry głowy (stany zapalne lub ropne), zaawansowana cukrzyca oraz nieuregulowane ciśnienie (niestabilne choroby układu krążenia). Przeciwwskazania do zabiegu to również ogólne wyniszczenie organizmu czy też zachwianie odporności spowodowane np. przyjmowanymi lekami. Zabieg nie powinien też być wykonywany u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi i po zawałach mięśnia sercowego a także w przypadku uczulenia na środki znieczulające. Wśród przeciwwskazań znajdują się także aktywne choroby nowotworowe, tendencje do powstawania bliznowców oraz kobiece choroby z ciężkimi zaburzeniami hormonalnymi.

Cena przeszczepu włosów zależy od rozległości obszaru głowy jakim ma się zająć lekarz, a także od rezultatów jakie chcemy uzyskać. Przeszczep włosów pomaga pozbyć się problemu łysienia, przywrócić utracony komfort i pewność siebie. Dobrze wykonanych transplantacji włosów nie widać, bo wyglądają naturalnie. Zabieg jest długotrwały i skuteczny, a efekty zadowolą każdego pacjenta.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

BIO-Kosmetyki naturalne.
Na mnie dobrze działa seria Eco Nature z Bielendy. Krem, masło nawilżajće z śliwką...
Termometr
Ja mam termometr innoGio giofast gio-515, fajnie działa, dobrze i szybko mierzy. Każda...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
No i mamy powtórkę z wiosennych ograniczeń, mam nadzieję, że teraz sceptycy i antymaseczkowcy...
Problem ze wzwodem
Bywa, że problem sam mija jak się zmieni partnerkę na młodszą i ładniejszą;)