Przedświąteczne nowości komiksowe Wydawnictwa Egmont
Zbliża się grudzień i czas poszukiwania najlepszych prezentów dla naszych pociech. Warto poznać najnowsze propozycje Wydawnictwa Egmont, które na pewno zaciekawią wielu małych miłośników komiksów i sprawią, że upominki będą niosły ze sobą wiele emocji i wartościowo spędzonego czasu:
Przygody Tintina. Tom 1
Tintin, młody reporter brukselskiej gazety i detektyw amator, zwiedza świat wraz ze swoim pieskiem Milusiem. W trakcie podróży spotykają wiele intrygujących postaci i rozwiązują liczne zagadki. Te pełne emocji oraz humoru historie pozwolą czytelnikom przeżyć niezapomniane przygody.
Niniejszy tom otwiera kolekcję, która będzie składała się z sześciu zbiorczych albumów w twardych oprawach. Przygody naszego bohatera przedstawiamy chronologicznie od historii stworzonych najwcześniej: „Tintin w kraju Sowietów” (1930 r.), „Tintin w Kongo” (1931 r.), „Tintin w Ameryce” (1932 r.).
W swojej pierwszej przygodzie Tintin wyrusza do Związku Radzieckiego, aby na podstawie własnych obserwacji napisać reportaż o życiu ludzi w pierwszym na świecie państwie komunistycznym. Jak się szybko okazuje, przybysz z Zachodu nie jest mile widziany, toteż bohater, zanim wypełni swoje dziennikarskie zadanie, musi przede wszystkim przeżyć…
Następnie nasz bohater wybiera się do afrykańskiego Konga, w owym czasie będącego belgijską kolonią. Podczas zwiedzania odległego lądu musi jednak mierzyć się z szeregiem niebezpieczeństw, a większym zagrożeniem od dzikich zwierząt okazuje się tajemniczy przeciwnik, który podąża za nim trop w trop.
W trzeciej historii reporter zostaje wysłany do Chicago w USA, gdzie rzuca wyzwanie rządzącym miastem gangsterom. Podczas walki z przestępcami Tintin spotka samego Ala Capone, wyprawi się na Dziki Zachód, a nawet odkryje nowe złoża ropy, co przyniesie mnóstwo kłopotów zarówno jemu samemu, jak i żyjącemu w pobliżu plemieniu Indian.
Seria „Przygody Tintina” weszła już na stałe do kanonu klasyki światowego komiksu. Autorem cyklu jest belgijski artysta Georges Remi ukrywający się pod pseudonimem Hergé. Komiksy zaczęły się ukazywać w 1929 roku i od początku cieszą się uznaniem czytelników, o czym świadczy fakt, że wydrukowano ponad 200 milionów egzemplarzy w ponad 90 językach, a Steven Spielberg wyprodukował na ich podstawie film. Hergé zaliczany jest do najpopularniejszych twórców XX wieku, a „Przygody Tintina” uznawane są za fundamentalne dzieło dla rozwoju komiksu, gdyż autor wprowadził technikę rysowniczą zwaną ligne claire, czyli „czystą linią”, którą naśladowali później liczni twórcy komiksu, zwłaszcza franko-belgijskiego.
Pierwsze przygody Tintina zawarte w tym tomie powstały na początku lat 30. XX w. i w związku z tym odzwierciedlają pewne krzywdzące stereotypy i przekonania powszechne w tamtym okresie. Stanowią jednak część historii i mogą stać się okazją do dyskusji, jak możemy uczyć się na przeszłych błędach i budować lepszą, pełną szacunku przyszłość. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z treścią komiksów, zanim przekażą je młodszym czytelnikom.
Scenarzysta: Hergé
Ilustrator: Hergé
Tłumacz: Daniel Wyszogrodzki
Młodzi Tytani: Robin
Cykl powieści graficznych dedykowany młodym czytelnikom, poruszający ważne tematy społeczne. Składają się na niego pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim bohaterom znanym z komiksów DC. Świat oglądany oczami młodych ludzi nie zawsze jest pięknym i przyjaznym miejscem, a problemy, z którymi przyjdzie zmierzyć się bohaterom, przerosłyby niejednego dorosłego. Na szczęście w ich życiu nie zabraknie również miejsca na przyjaźń, radość czy szalone przygody.
Autorami poszczególnych tomów są doskonale znani nastoletnim czytelnikom pisarze o międzynarodowej sławie tworzący literaturę dla młodzieży, jak Kami Garcia („Piękne istoty”), Lauren Myracle („3maj się”) czy Leigh Bardugo („Grisza”). Za warstwę graficzną odpowiadają utalentowani ilustratorzy i rysownicy, jak Gabriel Picolo, Kit Seaton czy Manuel Preitano.
„Młodzi Tytani: Robin” to już czwarty komiks z cyklu opowieści o Młodych Tytanach.
Tym razem Raven Roth, Garfield Logan, Maxine Navarro i Damian Wayne uciekają przed Slade’em Wilsonem, HIVE oraz potwornymi eksperymentami, jakie ta szemrana organizacja prowadziła ich kosztem. Ale dokąd się udadzą? I komu mogą zaufać? Dick Grayson chce tylko wiedzieć, co się stało z jego bratem Damianem. Czy wszystko u niego w porządku? A może potrzebuje pomocy? Dlaczego przestał odpowiadać na SMS-y? I dlaczego urządzenie namierzające przestało pokazywać jego lokalizację? Jedno jest pewne – wszyscy szukają odpowiedzi na niepokojące ich pytania i tylko jedna osoba może im pomóc pokonać HIVE raz na zawsze.
Przyłącz się do nagradzanej autorki Kami Garcii („Piękne istoty”) oraz rysownika Gabriela Picolo („Młodzi Tytani: Raven”), twórczego duetu stojącego za bestsellerową serią powieści graficznych o Młodych Tytanach, i poznaj dalsze losy swoich ulubionych bohaterów.
Scenarzysta: Kami Garcia
Ilustrator: Gabriel Picolo
Tłumacz: Alicja Laskowska
Smerfolicjanci. Tom 30
Nowy tom wesołej i mądrej opowieści o Smerfach, niebieskich istotach z zaczarowanego lasu.
Smerfy są miłe i spokojne, ale kiedy już się o coś między sobą pokłócą, to nie odpuszczą! A wszystkie konflikty musi łagodzić mądry Papa Smerf… Pewnego dnia ma tego serdecznie dość i postanawia ułożyć kodeks zasad życia w wiosce Smerfów, aby wreszcie zapanował spokój. Przestrzegania zarządzeń mają pilnować smerfolicjanci. Ale czy to na pewno dobry pomysł?
Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992) używający pseudonimu Peyo. Obecnie autorami serii są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.
Scenarzysta: Thierry Culliford, Alain Jost
Ilustrator: Jeroen De Coninck
Tłumacz: Maria Mosiewicz
Nauka z komiksem. Miasta przyszłości. Zasoby naszej planety. Tom 1
Tom pierwszy „Miast przyszłości” z serii „Nauka z komiksem” dla dzieci w wieku 8–12 lat.
Zakres tematów został opracowany we współpracy z multidyscyplinarnym międzynarodowym komitetem naukowym posiadającym kompetencje w zakresie pisania dla młodych czytelników. Tom obejmuje zabawny komiks o przygodach postaci znanych z filmów Disneya, zawierający fakty naukowe, a na dodatkowych stronach znajdują się teksty bardziej szczegółowo omawiające treści naukowe zawarte w komiksie. Kto by uwierzył, że w uroczym Szarakówku może dziać się coś złego… Niestety, ktoś niszczy okoliczne uprawy. Funkcjonariuszka Judy Hops nie może tego tak zostawić. W końcu farma jej rodziców też jest zagrożona. Policjantka oraz jej partner, Nick Bajer, rozpoczynają śledztwo. Zaprowadzi ono parę stróżów prawa do różnych dzielnic Zwierzogrodu i najnowocześniejszych budynków tej niezwykłej metropolii. Czy Judy i Nick zdołają rozwikłać tę trudną sprawę?
Scenarzysta: Edwige Pezzulli, Jacopo Olivieri, Francesca De Filippi
Ilustrator: Sara Storino, Emilio Urbano, Denise Shimabukuro, Andrea Greppi, Benedetta Barone, Marino Gentile, Blasco Pisapia, Marco Palazzolo
Tłumacz: Maria Białek
Herkules agent międzygalaktyczny. Intruz. Tom 2
Drugi tom serii fantasy o uczniach szkoły dla międzygalaktycznych agentów. Dzięki udziałowi w pokonaniu Czarnopiórego Herkules i Marlon zdali do kolejnej klasy i rozpoczęli drugi rok nauki. Jednak muszą się jeszcze wiele nauczyć! Tymczasem szkole zagraża kolejne niebezpieczeństwo. Jeden z nauczycieli zostaje ugryziony przez tajemniczego przybysza z obcej planety i ogarnia go szaleństwo. Wkrótce tajemnicza choroba przenosi się na innych nauczycieli i uczniów – szaleństwo zagraża całej szkole! Czy jednak rzeczywiście epidemia spowodowana jest przez obcych? Ocalali uczniowie, w tym Herkules i Marlon, muszą działać błyskawicznie, by uratować szkołę przed zagładą.
Autorem scenariusza tej międzygalaktycznej historii jest belgijski scenarzysta komiksowy i dramaturg Vincent Zabus („Le Monde selon François”), a zilustrował ją Antonello Dalena, znany polskim czytelnikom m.in. z serii „Ernest i Rebeka” oraz „Smerfy i świat emocji”.
Scenarzysta: Vincent Zabus
Ilustrator: Antonello Dalena
Tłumacz: Agata Cieślak
Frnck. Dinozaury. Tom 6
Dalszy ciąg nieprawdopodobnych przygód współczesnego trzynastolatka w czasach prehistorycznych. Franckowi wciąż doskwiera brak pizzy i internetu… Za to spotyka dinozaury! Franck przeżywa swoją pierwszą prehistoryczną zimę. Plemię z trudem zdobywa jedzenie, narażone jest też na liczne niebezpieczeństwa, w tym ze strony zwierząt, które – według naukowców – nie powinny wówczas istnieć! Ponadto okazuje się, że tropem Francka podąża inna niepasująca do tych czasów istota, która nie ma pokojowych zamiarów… Prehistoria jest coraz bardziej BEZNADZIEJNA!
Autorem serii jest francuski scenarzysta komiksowy Olivier Bocquet („Spirou et fantasio”), a rysunki wykonał Brice Cossu („Paradis perdu”).
Scenarzysta: Olivier Bocquet
Ilustrator: Brice Cossu
Tłumacz: Agata Cieślak
Królik kontra Małpa. Tom 1
Bestsellerowa seria z Wielkiej Brytanii.
Sympatyczny królik i jego przyjaciele – prosiaczek i wiewiórka – żyją spokojnie w lesie. Pewnego dnia w ich okolicy spada kapsuła kosmiczna z małpą w środku. Intruz jest przekonany, że odkrył nową planetę i od razu ogłasza się jej niepodzielnym władcą. Śmiechu będzie co niemiara!
Autor scenariusza i rysownik Jamie Smart od wielu lat zajmuje się tworzeniem komiksów dla najmłodszych. Do najpopularniejszych tytułów jego autorstwa należą: „Królik kontra małpa”, „Looshkin” i „Fish-Head Steve” – pierwszy komiks nominowany do prestiżowej nagrody im. Roalda Dahla dla najzabawniejszych powieści.
Jamie Smart jest również autorem ilustrowanych książek dla dzieci („Flember: the Secret Book”) oraz projektów multimedialnych („Find Chaffy”).
Scenarzysta: Jamie Smart
Ilustrator: Jamie Smart
Tłumacz: Mateusz Lis
Looshkin. Tom 1
Nowa seria komiksowa dla dzieci, której autorem jest nagradzany Jamie Smart!
Looshkin wygląda jak słodki niebieski kot, ale nigdy wcześniej nie spotkaliście pupila takiego jak on. Wystarczy tylko na chwilę spuścić go z oczu, a wasz dom wypełni się pienistymi bąbelkami, na dachu rozgoszczą się świnie, na strychu zaś otworzy się portal do piekielnego wymiaru. W dodatku wszędzie będą latać pszczoły! Życie nigdy nie będzie nudne, gdy Looshkin jest w pobliżu, ale jedno jest pewne – będzie bardzo, bardzo zabawne!
Autorem scenariusza i rysunków jest Jamie Smart („Królik kontra Małpa”).
Scenarzysta: Jamie Smart
Ilustrator: Jamie Smart
Tłumacz: Mateusz Lis
Mój pierwszy komiks 5+. Dziobak Toto i kryształowe siostry. Tom 5
To piąty album z serii opowieści o dziobaku Toto i jego przyjaciołach: kolczatce Chichi, koali Wawie i nietoperzu Riri. Tym razem Toto się pogniewał i zostawił swoich najlepszych przyjaciół. Naubliżały mu myszy, a jaszczurki Zou i Bozon go ośmieszyły. A to wszystko w imię czego? Pięknych oczu krystalicznych sióstr, które nawiedziły go w snach i poprosiły o pomoc.
Autorami serii są scenarzysta Éric Omond, wykładowca Beaux-Arts d’Angers, oraz rysownik Yoann Chivard, współtwórca serii komiksowych „Phil Kaos” i „Dark Boris” oraz książki dla dzieci „Le Vilain Petit Canard”.
Scenarzysta: Eric Omond
Ilustrator: Yoann
Tłumacz: Ernest Kacperski