Precz odciski i kurzajki, czyli jak zadbać o zdrowie stóp

19 września 2018, dodał: Redakcja

Stopy to ta część ciała, którą często zaniedbujemy. Później odkrywamy na nich odciski czy kurzajki. A wystarczą wygodne buty, dobre kremy, oddychające skarpetki, by zagwarantować im zdrowie i piękny wygląd.

Bolesne spacery

Odciski – jedna z najpopularniejszych przypadłości, na które cierpią nasze stopy. Tak nazywa się obszary zrogowaciałego naskórka, najczęściej na wewnętrznej ich stronie, czyli podeszwie.

Powstają one w wyniku miejscowego, długotrwałego, powtarzalnego nacisku. Krótko mówiąc – gdy długo chodzimy uciskając w nieodpowiedni sposób konkretne miejsce, musimy liczyć się z tym, że w tym punkcie wyczujemy bolesne zgrubienie.

Zarówno odciski, jak i modzele lub nagniotki, są reakcją obronną skóry na miejscowy ucisk. Powodują silny ból i nie pozwalają w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną, a nawet zwykłymi, codziennymi zajęciami.

Im więcej chodzimy w niewygodnych, obcierających butach, tym bardziej ryzykujemy, że na naszej skórze pojawią się te nieestetyczne zmiany.

HPV na skórze

Innym problemem stóp mogą być kurzajki. Te wytworzą się jednak tylko u tych, którzy są zarażeni wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Także nosiciele wirusa mogą jednak ustrzec się przed tymi naroślami. Nie da się jednoznacznie określić, kto jest bardziej narażony na ich pojawienie się. Są jednak wskazania, których przestrzeganie zmniejszy ryzyko. Najczęściej przyczyn ich powstawania upatruje się w osłabionej odporności i wszelkiej maści uszkodzeniach naskórka.

Brodawki te świetnie czują się w wilgotnym, ciepłym środowisku – dokładnie takim, jakie jest w butach. Należy więc nosić wyłącznie bawełniane skarpetki, oddychające obuwie. Tak, by utrudnić im proces rozwoju.

Chroń

Zanim na skórze stóp utworzą się te nieestetyczne zmiany, warto skupić się na zapobieganiu. Odpowiednie dbanie o tę część ciała zmniejszy ryzyko chorób i dolegliwości.

Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o higienę – dokładnie myć stopy i równie dokładnie je osuszać. Zanim założymy cokolwiek na tę część ciała, upewnijmy się, że skóra jest całkiem sucha, także między palcami. Uchroni nas to przed tworzeniem sprzyjającego dla bakterii i grzybów, wilgotnego środowiska.

Kolejny krok w pielęgnacji to nawilżanie skóry stóp. Dobrze nawodniona będzie lepiej radziła sobie z walką z przesuszeniami i rogowaceniem naskórka.

Nie mniej istotne jest to, jakie skarpetki i buty wybieramy. To chyba podstawowa kwestia w walce z odciskami. Zawsze stawiajmy na miękkie, bawełniane skarpetki – takie, które nie będą nas cisnąć i drapać. A na nie zakładajmy wygodne, oddychające obuwie.

Wybierając idealne buty, zwróćmy uwagę na to, by nie gniotły w żadnym miejscu, nie ściskały palców i nie obcierały skóry. Unikajmy szpilek i wysokich obcasów, które narażają nas na powstawanie odcisków na podeszwowej stronie śródstopia.

Lecz

Ale jeśli – mimo wysiłków – zauważymy u siebie jakąś niepokojącą zmianę, udajmy się do specjalisty. Gabinet podologiczny Satin w Warszawie, to miejsce, gdzie eksperci zajmą się problemem, wykorzystując do tego swoją wiedzę i umiejętności.

Nie tylko postawią diagnozę, ale też wyleczą dolegliwość i podpowiedzą co robić, by ból nie nawracał. Czy to w przypadku odcisków, czy kurzajek.

Ważna jest odpowiednia profilaktyka, potem zaś – leczenie. Tak, by nasze stopy były piękne i, co najważniejsze, zdrowe! W każdej sytuacji.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

licówki porcelanowe
Dzień dobry chce założyć licówki porcelanowe w tej stomatologii https://dentomed.com.pl/stomatologia-estetyczna/Czy ktoś może zna tą...
Jestem debilem - dałem jej odejść..…
Szkoda tylko, że czasem tej mądrości nabywa się po szkodzie...
Co lepsze?
Wydaje mi się, że życie w pojedynkę jest pod wieloma względami po prostu wygodniejsze,...
Czemu kobiety wolą drani?
Lubię, kiedy facet wzbudza moje emocje, ale kiedy okazuje się dupkiem i wzbudza więcej...