Pokój dla dziecka jak go urządzić – różne pomysłowe aranżacje na kolorowy pokój marzeń!

29 lipca 2019, dodał: junowak

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. Kiedyś często pokoiki dziecięce były zaniedbywane – pełne niepasujących do siebie mebli, walających się zabawek; teraz rodzice starają się, by one też były ładne i funkcjonalne. I słusznie! Najbliższe otoczenie dziecka ma na niego ogromny wpływ. Dlatego podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalne i bezpieczne wnętrze, by najmłodsi czuli się w nim się komfortowo.

Urządzając pokój dziecięcy trzeba zapamiętać jedną regułę – pamiętać o umiarze. W przeciwnym razie w pokoju dziecięcym będzie panował chaos który może być męczący. Najlepiej wprowadzić nie więcej niż dwa kolory.

W doborze kolorów panuje dowolność. Zalecamy jednak by były spokojne i pastelowe, a nie krzykliwe. Wybierając kolor, należy też brać pod uwagę sposób, w jaki dana barwa oddziałuje na psychikę. Najlepiej postawić na ciepłe barwy – ecru, brzoskwinię, malinę. Dobrze pasuje też delikatny błękit, który pobudza do myślenia. Wnętrze powinno być radosne i przytulne, ale nie krzykliwe. Dobrym sposobem jest zachowanie białych ścian, a bawienie się dodatkami, kolorowymi obrazkami czy wzorkami.

Najważniejsza przy wyborze farb do pokoju dziecięcego jest ich jakość. Powinny być bezpieczne, ekologiczne, by nie uwalniały niebezpiecznych związków lotnych. Bardzo ciekawe są farby specjalne. Np. te, które pozwalają malować po ścianach kredą (farba tablicowa), przyklejać do nich magnesy (farba magnetyczna), a nawet świecić w ciemności (farba fluorescencyjna). Zamiast farb czy szablonów ściany można również ozdobić tapetą. Tu też trzeba postawić na wytrzymałą tapetę, którą można będzie umyć, jeżeli dziecko ją zabrudzi.

Bardzo ważne jest również to, z czego będzie wykonana podłoga. Najbardziej polecane są naturalne materiały, na przykład drewno i ekologiczne panele. Ze względu na alergie odradza się w pokojach dziecięcych dywanów typu shaggy, które gromadzą kurz i roztocza. Warto wybrać te z krótkim włosiem lub ze sztucznego materiału.

 

Nie decydujmy się na same otwarte półki – zabawki na nich będą zbierać niepotrzebny kurz. Dobrze jest wybrać jeden większy zabudowany regał z mnóstwem półek, koszy i szuflad, które pomieszczą wszystkie skarby dziecka.

Pokój dziecięcy ma służyć także do zabawy. Warto tam postawić stolik lub biurko (najlepiej o regulowanej wysokości, aby rosły wraz z dzieckiem), przy którym maluch będzie mógł rysować lub przyjmować gości. Jeżeli przestrzeń jest niewielka, biurko można postawić pod piętrowym łóżkiem. Pod nim pociecha może też urządzić kryjówkę. Świetnym pomysłem jest obecnie bardzo modny wigwam z poduszkami i zabawkami. Jeżeli łóżko jest piętrowe zadbajmy by było bezpieczne – i przeznaczone dla starszych dzieci!

Łóżko nie powinno stać tuż pod oknem ani w sąsiedztwie kaloryfera. Powinno mieć zdrowy dla kręgosłupa materac. Bardzo zdrowe są również ekologiczne sienniki.

Aranżując pokój dziecięcy, bierzmy pod uwagę to, że dziecko szybko rośnie, a wraz z wiekiem szybko też zmieniają się jego potrzeby. Im jest starsze tym więcej chce zmian i dopasowania do własnego stylu. Dlatego najlepiej zdecydować się na uniwersalne fronty mebli, które będą pasować do każdej aranżacji – polecamy te w jasnych barwach, o jednolitym motywie. Koniecznie zadbajmy również o bezpieczeństwo – meble powinny być przymocowane do ścian, by nie spadły przy zabawach. Warto też zabezpieczyć kontakty i ostre kanty.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Alkoholizm
Przede wszystkim osoba uzależniona musi sama zdać sobie sprawę z powagi sytuacji. Warto poszukać...
Blizny na twarzy krępujące :(
Ja próbowałam przeróżnych specyfików, a w końcu jednak postawiłam na zabieg laserowy. Jestem mega...
Wszy w przedszkolu
W tym wypadku trzeba działać szybko, naprawdę nie ma sensu zwlekać. U nas zastosowaliśmy...
Buty do przedszkola
Dziewczyny, kupiłam ostatnio klej do butów, bo dzieciaki strasznie niszczą buty. Używała...