URODA I ZDROWIE

Podręczniki i wyprawka szkolna w sieci – sezon w pełni

13 sierpnia 2014, dodał: Redakcja

_merlin_info

Większość z nas zostawia szkolne zakupy na ostatnią chwilę. Dlatego to właśnie sierpień jest okresem, kiedy sezon podręcznikowy osiąga swój szczyt.

Według danych sklepu Merlin.pl w poprzednim roku aż 60% zamówień dokonano właśnie w tym okresie. Jak skompletować wyprawkę szkolną w najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób? Co powinno wchodzić w jej skład? Analitycy e-sklepu prześledzili koszyki zakupowe klientów w lipcu i stworzyli listę najpopularniejszych artykułów.

Wyposażenie dziecka w książki i niezbędne akcesoria przed nowym rokiem szkolnym jest dla rodziców dużym wyzwaniem finansowym. Jeśli dodać do tego czas, który trzeba poświęcić na odwiedzanie księgarni i sklepów papierniczych, to okazuje się, że przygotowanie dziecka do szkoły wymaga niemałych zdolności organizacyjnych. Wybierając się na zakupy w sieci, można znacznie skrócić ten proces i skorzystać np. ze specjalnych wyszukiwarek pakietów.

W tym roku zebraliśmy listy podręczników z aż 40 tys. polskich klas, umożliwiając rodzicom szybkie skompletowanie zalecanego przez szkołę zestawu – mówi Anna Bibik, kierownik projektu podręczniki w Merlin.pl, jednym z największych sklepów internetowych. – Wystarczy wybrać z listy województwo, miasto, szkołę, a następnie konkretną klasę, aby system zaprezentował wybraną przez dyrekcję listę książek dla naszego dziecka – tłumaczy.

Ile zatem w tym roku rodzice mogą wydać na podręczniki i zeszyty ćwiczeń? Cena kompletu, w zależności od klasy i rodzaju szkoły, (klasy 1-3; 4-6; gimnazjum), plasowała się w lipcu w przedziale od 250 do około 520 zł.

Nie samym podręcznikiem żyje uczeń

Sezon podręcznikowy to jednak nie tylko książki, ale również wyprawka szkolna, na którą składają się m.in. art. papiernicze, plecak lub tornister czy zestawy na W-F. Sprzedaż w tych kategoriach, podobnie jak w przypadku podręczników, wzrasta zauważalnie po zakończeniu roku szkolnego, by w sierpniu osiągnąć najwyższe wartości. Według danych Merlin.pl, w szczycie sezonu podręcznikowego, liczba zamówień w kategorii artykuły papiernicze wzrasta aż czterokrotnie w porównaniu do liczby transakcji z czerwca.

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, potencjalnie największe wydatki czekają rodziców pierwszoklasistów – w tym przypadku niemal całą szkolną wyprawkę należy skompletować od początku. Na jakie koszty należy się przygotować? Jak wyliczyli przedstawiciele sklepu Merlin.pl, zakup plecaka wyposażonego w niezbędne artykuły papiernicze i inne gadżety wynosi ok. 264 zł (na podstawie średnich cen zakupu asortymentu aktualnych na koniec lipca 2014 r.). W skład przykładowej wyprawki weszły niezbędne przybory i akcesoria, m.in.: piórnik, flamastry, ołówki, zeszyty, plastelina, blok rysunkowy i techniczny, farbki, papier kolorowy, nożyczki, zestaw linijek, ale również bidon, śniadaniówka czy worek na buty.

Zakupowe trendy w sieci

Polacy kupują podręczniki oraz wyprawkę szkolną już nie tylko w księgarniach tradycyjnych, które podczas ostatnich dni sierpnia mogą przeżywać prawdziwe oblężenie. Sezon podręcznikowy online rozpoczyna się już w czerwcu i trwa nawet do połowy września. Według danych Merlin.pl z ubiegłego roku, najwięcej podręczników online zamawiali klienci z woj. mazowieckiego – do kupujących z tego regionu Polski wysyłano aż co trzeci pakiet podręczników i ćwiczeń. Niemal co dziesiąty zakup szkolnych sprawunków z sieci wędrował do mieszkańców woj. wielkopolskiego oraz pomorskiego. Co ciekawe, decyzję o zakupie podręczników najczęściej podejmowały kobiety, które w ubiegłym roku stanowiły 65% klientów.

***
Merlin.pl należy do czołówki w polskiej branży e-commerce. W maju 2013 r. Merlin.pl został przejęty przez giełdową Spółkę Czerwona Torebka. W związku z tym zespół zarządzający oraz struktury Merlin.pl zostały przeniesione z Warszawy do Poznania, gdzie znajduję się obecnie siedziba Czerwonej Torebki. Merlin.pl jest jednym z najstarszych polskich sklepów internetowych. Został zarejestrowany w 1998 roku, natomiast jego oficjalne otwarcie nastąpiło rok później. Od tego czasu istnieje nieprzerwanie. Swoją działalność rozpoczął jako księgarnia, jednak w ciągu kolejnych lat rozszerzył asortyment o zabawki, elektronikę użytkową, drobne RTV i AGD, kosmetyki, odzież oraz artykuły sportowe. Urzeczywistnił w ten sposób koncepcję stworzenia wielobranżowego sklepu, kojarzonego z hobby i life-stylem. Teraz szykuje odświeżenie swojej struktury i funkcjonalności.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...