URODA I ZDROWIE

Perfekcyjne pranie idealnej gospodyni

11 lutego 2011, dodał: Joanna

Chyba każdej z nas nie raz zdarzyło się uprać białą bluzkę z kolorowymi rzeczami w wyniku czego – zafarbowała , nie wiadomo dlaczego. Jak uniknąć takich przykrych niespodzianek – otóż jest na to rada, właściwie nie jedna a kilka, zatem….

* Starannie segregujemy ubrania – zawsze dzielę na cztery grupy – białe,  ubrania w jasnych kolorach, ubrania w ciemnych kolorach oraz czarne rzeczy.

* Woreczki ochronne – wkładam do nich delikatne rzeczy np. biustonosze, rajstopy itp.  Woreczki są różnej wielkości  mniejsze , większe, uszyte są z siateczki przez którą swobodnie przepływa woda, środki piorące i płyn do płukania.

* Zapinamy zamki, guziki , klamerki itp. Dlaczego? Zamki błyskawiczne mogą uszkodzić nam inne pranie (właściwie ich ostre ząbki)

* Sprawdź kieszenie – wiem, ze jest to może brzydki zwyczaj „szperania” po cudzych kieszeniach,  ale znając swoją rodzinę wiem, ze mogę w kieszeniach znaleźć chusteczki higieniczne albo klocki lego, nawet zabawki z kinder niespodzianek – więc żeby później nie wyskubać białych kuleczek, których jest tysiące, albo nie wymieniać pralki – opróżniam kieszenie, przed włożeniem ubrań do pralki.

* Wybieramy odpowiedni proszek albo płyn do prania – do białych ubrań oczywiście proszek/płyn z kompleksem wybielającym (żeby białe skarpetki wybieliły się same bez szorowania) a do kolorowych – chroniącym kolory i zabezpieczającym przed zafarbowaniem.

* Nowe kolorowe rzeczy upierz ręcznie – ale tylko pierwszy raz, bo niby skąd można wiedzieć czy akurat to uranie nie zafarbuje pozostałych.

* Używaj odplamiacza – tak do każdego prania obojętnie czy są to ubrania kolorowe czy białe – dodaję miarkę odplamiacza bezpośrednio do prania.

ocet spirytusowy – 1 szklanka octu spirytusowego dodana do prania sprawi, ze z białych ubrań usunie żółtawy odcień, a używając do kolorowych ubrań – masz pewność, ze kolor zostanie utrwalony. Poza tym można też dodać octu do płukania – bo zmiękcza wodę.

* Nie wkładaj do pralki za dużo ubrań , gdyż w rezultacie proszek źle się rozpuści Wyciągniemy z pralki rzeczy z nierozpuszczonym proszkiem i trzeba będzie jeszcze raz wstawić ubrania. Poza tym gdy ubrania są upchane i ściśnięte- ocierają się przez co szybciej schodzi kolor.

* Ubrania wełniane – pierz bardzo ostrożnie. Z domieszką włókien sztucznych – należy się poświęcić i prać ręcznie, ale wiadomo, ze czasami człowiek jest tak zmęczony, ze woli wstawić do pralki  – wtedy wybierz program z delikatnym pranie ale bez wirowania! Ubrania wełniane pierz TYLKO w płynie , a gdy Ci zabraknie, nie wsypuj proszku tylko szamponu do włosów.

Nie lubię prać – ale lubię chodzić w czystych pachnących ubraniach, dlatego jestem zmuszona kilka razy w tygodniu stawić wyzwanie brudnym ubraniom. By móc za godzine wyciągnąć je i starannie porozwieszać.

Joanna Sz.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
Krawat niekoniecznie, ale koszula z długim rękawem owszem.
Czy brać z nim ślub?
Też jestem zdania, że lepiej się wstrzymać niż potem żałować
Naklejki na paznokcie
Na ali jest ogromny wybór tyle że długo się czeka na dostawę
wypadające włosy
Gubiłam mnóstwo włosów przez anemię, zaczęłam suplementować żelazo i używać szamponu do włosów wypadających....