Orteza na stopę: kiedy należy po nią sięgnąć? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Orteza na stopę: kiedy należy po nią sięgnąć?

10 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Staw skokowy jest miejscem, w którym łączy się ze sobą goleń i stopa. To dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonywać zgięcie grzbietowe i podeszwowe stopy, a tym samym stawiać kroki i samodzielnie się poruszać. Wystarczy jednak niewielkie uszkodzenie w jego obrębie, aby jego funkcjonalność została zachwiana. W powrocie do pełnej sprawności pomoże właściwie dobrana orteza na stopę. Kiedy dokładnie warto po nią sięgnąć? Jaki wariant wybrać? Tego dowiesz się poniżej. Zachęcamy do lektury!

orteza na nogę

Czym jest orteza na stopę?

Orteza na stopę to produkt, który przeznaczony jest do stabilizacji oraz ochrony stopy, stawu skokowego i otaczających ich struktur m.in. po urazach i kontuzjach. Zależnie od typu ortezy na nogę, może ona pełnić funkcję leczniczą, ograniczając ruch w stawie, jak i profilaktyczną, zabezpieczając stopę przed ponownym uszkodzeniem przy powrocie do pełnej sprawności.

Zależnie od zaawansowania problemu i potrzeb danej osoby, orteza na nogę może okalać wyłącznie część stopy i stawu skokowego, jak i całościowo je otaczać, zabezpieczając także goleń. Te produkty medyczne wykonywane są z różnych materiałów, co również przekłada się na ich funkcjonalność. Ortezy bardzo często dzieli się na miękkie, półsztywne i sztywne. W sprzedaży z łatwością znajdziesz więc elastyczny stabilizator na nogę idealny do powrotu po jej uszkodzeniu do aktywności fizycznej, jak sztywną ortezę w formie buta do stabilizacji kończyny dolnej po operacjach czy porażeniach nerwu.

Kiedy należy stosować ortezę na nogę?

Brak rozgrzewki przed wymagającym treningiem czy nawet chwila nieuwagi na nierównej powierzchni mogą przyczynić się do pojawienia się uszkodzenia w obrębie stopy i stawu skokowego. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszego urazu, ponieważ nieleczony może się pogłębiać, a to będzie skutkowało znacznie dłuższym powrotem do zdrowia. W szybkiej regeneracji pomoże orteza na nogę.

Kiedy dokładnie warto sięgnąć po dobraną ortezę na stopę? Powodów jej użytkowania może być wiele. Tego typu produkt przyda się jednak przede wszystkim:

  • po stłuczeniach, skręceniach i złamaniach,
  • przy niestabilności stawu,
  • przy naciągnięciach lub uszkodzeniach więzadeł stawowych,
  • przy nadwyrężeniu,
  • przy uszkodzeniach struktur mięśniowych,
  • przy zwyrodnieniu stawów,
  • w leczeniu pooperacyjnym,
  • przy porażeniu nerwów
  • przy wysiękach i obrzękach.

Nie są to oczywiście jedyne zastosowania ortezy na stopę. Warto pamiętać również o tym, że mogą być one stosowane profilaktycznie. Lekarze bardzo często polecają je zarówno po zakończeniu leczenia pourazowego i przy powrocie do pełnej sprawności, jak i przy treningach wytrzymałościowych, w których będą one pełniły rolę ogranicznika niepozwalającego na przeciążenie stawu i otaczających go struktur.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ortezy na stopę?

Zanim zdecydujesz się na konkretny stabilizator na nogę, zastanów się, czy będzie on odpowiadał Twoim potrzebom. Jak wybrać odpowiedni? Wystarczy, że zadasz sobie kilka ważnych pytań. Weź pod uwagę typ uszkodzenia w obrębie stopy, z jakim się zmagasz. Będzie miał on wpływ na typ zastosowanej ortezy, szczególnie jej miękkość. Tu szczególnie pomocne będą zalecenia ortopedy. Krótka czy długa orteza? Jaki rozmiar będzie właściwy? Pamiętaj również o jakości wykonania danego stabilizatora. Sięgaj po produkty od cenionych producentów, by cieszyć się ich najwyższą jakością.

Nie ignoruj nawet niewielkiego bólu stopy, ponieważ z czasem może się on przerodzić w znacznie większy. Skonsultuj się z ortopedą i postaw na dobraną ortezę na nogę, dzięki której szybko wrócisz do pełnej sprawności ruchowej.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...