Opieka nad seniorem – jak jej sprostać?

21 lipca 2013, dodał: Marta

Wśród głównych problemów kojarzonych z opieką nad osobami starszymi Polki najczęściej wymieniają konieczność podporządkowania rytmu życia pod troskę o bliskich (48%) oraz zmęczenie fizyczne (45%) – wynika z badania „Między nami kobietami” zrealizowanego na zlecenie marki TENA. Jak więc dobrze wykonywać rolę opiekuna, pamiętając przy tym także o swoich potrzebach?

Opieka nad seniorem, zwłaszcza tym, który jest niesamodzielny, wiąże się z odczuwaniem przez opiekuna wielu trudnych i czasem sprzecznych emocji. Opiekunowie mogą czuć się przytłoczeni sytuacją i ciężarem odpowiedzialności. Należy zdać sobie sprawę z tego, że silne emocje związane z opieką nad bliską osobą są czymś zupełnie naturalnym. Postępująca starość kogoś, kto jest dla mnie ważny, jest dla każdego trudnym doświadczeniem. Warto, by opiekunowie poszukali i zastosowali pewne rozwiązania, które pozwolą im uporządkować codzienne obowiązki. Efektem tego będzie poczucie odciążenia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego – tłumaczy Iwona Haak, psycholog, ekspert infolinii TENA.

22

Opiekunie, co Ty możesz zrobić dla siebie?

Aby dobrze wykonywać rolę opiekuna należy nie tylko zrozumieć oczekiwania bliskiej osoby, ale także pamiętać o swoich potrzebach. Dzięki temu będziesz lepiej funkcjonować na co dzień, a bliska Ci osoba nie odczuje Twojego rozdrażnienia, które często spowodowane jest zwykłym przemęczeniem. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uporządkować obowiązki i co najważniejsze zadbać o siebie.

 • Planuj. Pierwszym krokiem przy opiece nad seniorem jest sporządzenie harmonogramu codziennych czynności, który pomoże Ci uporządkować wszystkie obowiązki względem Twojego podopiecznego. Dzięki dobrej organizacji łatwiej będzie Ci wygospodarować czas dla siebie, a podczas Twojej nieobecności przekazać opiekę nad seniorem innej osobie.
 • Zdobądź wiedzę. Zakres obowiązków opiekuna jest różny, zależy  bowiem od stanu zdrowia oraz możliwości osoby starszej. Do najczęstszych zadań opiekuna należy jednak pomoc
  w codziennej higienie osobistej. Dodatkowo, w przypadku osób z dolegliwością NTM niezwykle ważna jest znajomość zasad pielęgnacji i dopasowanie odpowiednich produktów chłonnych, które ułatwią seniorowi funkcjonowanie pomimo problemu z nietrzymaniem moczu. Aby dowiedzieć się więcej na temat problemu NTM i sposobów radzenia sobie
  z dolegliwością na co dzień, warto zapoznać się z fachowymi informacjami na specjalnie dedykowanych stronach, jak www.TENA.pl. Zdobyta wiedza pozwoli Ci skutecznie zająć się seniorem, pozbyć się wątpliwości co do prawidłowej opieki, a w dalszej konieczności zaoszczędzić Twój czas na poszukiwanie najlepszych rozwiązań.
 • Nie rezygnuj ze swoich potrzeb. Opieka nad osobą bliską to wielki wysiłek fizyczny
  i emocjonalny, dlatego nie możesz zapominać o tym, by znaleźć w ciągu dnia chwilę na odpoczynek. Zweryfikuj swoje najpilniejsze potrzeby i spróbuj je zaspokoić w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w danym momencie. Czasami wystarczą proste sposoby, aby pozbyć się napięcia i nagromadzonego w ciągu dnia stresu. Spacer czy rozmowa z przyjacielem mogą mieć działanie terapeutyczne.
 • Zatroszcz się o swoje zdrowie. Twoja pomoc będzie efektywniejsza, jeśli zadbasz także
  o stan swojego zdrowia. Dlatego, nie odwlekaj badań kontrolnych. Pamiętaj, że Twoje samopoczucie jest równie ważne jak pozostałych członków rodziny.
 • Zadbaj o finanse. Zdarza się, że opieka nad seniorem oprócz podawania lekarstw, wymaga zakupu dodatkowych środków pielęgnacyjnych, czy jak w przypadku osób z NTM środków chłonnych. Zazwyczaj koszty te ponosi opiekun, dlatego warto pomyśleć nad rozwiązaniami, które w jakimś stopniu odciążą domowy budżet. Jednym z nich jest  skorzystanie z refundacji, której podlegają pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady anatomiczne lub podkłady. O refundację tych artykułów mogą ubiegać się wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ. Po zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze udaj się do lekarza, możesz to zrobić jako pełnomocnik w imieniu swojego bliskiego.

Zrozumieć, żeby pomóc

Warto, by opiekunowie poszukali dodatkowego wsparcia. Im więcej osób wokół nas, tym łatwej będzie rozdzielić zadania.
W takich sytuacjach niezastąpiona jest pomoc bliskich, osób z podobnym doświadczeniem, jak również fachowców: lekarzy i psychologów. Poszukaj wsparcia zarówno na temat praktycznej opieki nad seniorem, jak i dotyczącego emocjonalnego wsparcia samych opiekunów.

Dzięki bezpłatnej infolinii TENA 800 60 66 68, przy której w każdą pierwszą i ostatnią środę miesiąca dyżurują psycholog (godz. 9–13) i pielęgniarka urologiczna  (godz. 16–20) możesz podzielić się swoimi wątpliwościami. Pod tym samym numerem telefonu masz możliwość zamówienia darmowego poradnika dla opiekunów osób starszych Zrozumieć, żeby pomóc. Przygotowany pod okiem ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach zdrowia i psychologii, dostarczy wiele praktycznych wskazówek dotyczących opieki nad seniorami, pielęgnacji osób z NTM, a  także podpowiedzi, jak uzyskać refundację na produkty do pielęgnacji osób z NTM.

Więcej informacji: www.TENA.pl


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Complete naturalny olejek CBD/CBDa z ekstrakcji CO2 10ml
Olejek 10% 10ml CO2 Z kodem rabatowym 10% KOD: „urodaizdrowie”
Cena:
229,90
Kapelusz z łańcuszkiem i frędzlami
Hit na lato od Szaleo.pl!
Cena:
29,99 zł
Sukienka plażowa z falbanką
Pareo ze sklepu Lorin.eu!
Cena:
126 zł
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Elegancki portfel skórzany
Praktyczny, z przegródkami, o wysokiej jakości wykonania - skóra licowa.
Cena:
159,00 zł
Owoce goji Berry 2000
Nazjdrowsze owoce świata!
Cena:
89 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Co na trądzik i blizny po trądziku…
hmm trądzik trzeba leczyć skutecznie aby nie powstały blizny, no i nie drapać...
Wyposażenie gabinetu kosmetologiczn…
Takie sprzęty do takich gabinetów są jednak kosztowne, warto spróbować swoich sił...
Obrzmiałe nogi przy cukrzycy
A ja takie podstawowe pytanie - jakie są objawy cukrzycy typu...
Spondyloartropatia leczenie
Interesuje mnie tematyka takiej grupy chorób reumatycznych obejmujących przede wszystkim stawy obwodowe oraz kręgosłup....
facebook