URODA I ZDROWIE

Operacyjne leczenie raka prostaty – usunięcie prostaty, czyli prostatektomia radykalna z wykorzystaniem robota da Vinci

11 lutego 2020, dodał: Redakcja

Dowiedz się, jak rozpoznać raka prostaty i poznaj najbardziej zaawansowane technologicznie metody jego leczenia chirurgicznego.

Najczęstsze objawy raka prostaty

Rak prostaty, podobnie jak wiele innych nowotworów, we wczesnym stadium może nie dawać żadnych objawów. Do objawów, które powinny wzmocnić męską czujność zaliczamy te, które wiążą się z problemami z oddawaniem moczu. Należą do nich częste oddawanie moczu, jego osłabiony strumień, kropelkowe oddawanie moczu, ból podczas mikcji czy problemy z jej rozpoczęciem. Czasem może dochodzić również do pojawienia się krwi w moczu lub w nasieniu. Ponieważ takie dolegliwości łatwo pomylić z innymi schorzeniami takimi jak łagodny przerost prostaty czy infekcje układu moczowego, dlatego tak ważne stają się są regularne, coroczne badanie prostaty i konsultacja u lekarza urologa. Jednak to nie wszystkie dolegliwości, jakie może powodować rak prostaty. Do objawów, które pojawiają się w bardziej zaawansowanym stadium choroby zalicza się m.in. to ból w okolicy krocza oraz podbrzusza jak również bóle kostne.

Operacja raka prostaty robotem da Vinci – korzyści dla pacjenta

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia raka prostaty jest leczenie chirurgiczne. Należy pamiętać, że jest ono możliwe tylko w przypadku wczesnego wykrycia nowotworu prostaty. Operację polegającą na usunięciu prostaty, pęcherzyków nasiennych, a w razie konieczności również okolicznych węzłów chłonnych wykonuje się wtedy, gdy nowotwór jest ograniczony tylko do gruczołu krokowego, czyli gdy nie dał jeszcze przerzutów. Operacja raka prostaty tzw. prostatektomia może być wykonywana na dwa sposoby: metodą klasyczną lub laparoskopową, w tym również tą z wykorzystaniem robota da Vinci. Klasyczne zabiegi wykonywane techniką otwartą są obarczone większym ryzykiem, częściej dochodzi w nich do powikłań sród i pooperacyjnych, wiążą się one również z większą utratą krwi z uwagi na rozległość zabiegu, w którym dokonuje się masywnego rozcięcia powłok brzusznych. Aktualnie najmniej inwazyjną metodą operacyjnego leczenia raka prostaty jest ta wykorzystująca robota da Vinci (https://zabiegidavinci.pl/rak-prostaty/). Operacja robotyczna wykonywana jest przez 6 nacięć w powłokach brzusznych (o średnicy nie przekraczającej 1cm), poprzez, które do ciała pacjenta wprowadzane są zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Dzięki bardzo dobrze zwizualizowanemu polu operacyjnemu, które wyświetlane jest w 10 -krotnym powiększeniu, chirurg ma możliwość przeprowadzenia zabiegu o bardzo wysokiej precyzji, co w efekcie przekłada się na osiągnięcie bardzo dobrych wyników onkologicznych. Dodatkowo prostatektomia z wykorzystaniem robota da Vinci minimalizuje ryzyko uszkodzenia nerwów czy naczyń krwionośnych, a co za tym idzie także skutków ubocznych operacji usunięcia prostaty, jakimi mogą być problemy z nietrzymaniem moczu lub zaburzenia erekcji. Zabieg robotyczny z uwagi na małą inwazyjność zabiegu, pozwala pacjentom również na krótszą rekonwalescencję i pobyt w szpitalu oraz na szybszy powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych.

Przerzuty raka prostaty. Czy rak prostaty daje przerzuty?

Nowotwór prostaty tak jak każdy nowotwór złośliwy może powodować przerzuty, które w przypadku tej choroby najczęściej umiejscawiają się w okolicznych węzłach chłonnych w miednicy. Charakterystyczne dla tego nowotworu jest również powstawanie przerzutów w kościach, głównie w kręgosłupie, miednicy, żebrach oraz w kościach udowych. W przypadku nowotworu prostaty z przerzutami pacjentom towarzyszą silne dolegliwości bólowe umiejscowione w okolicy kręgosłupa lędźwiowego lub krocza.

Rokowania po operacji raka prostaty

Podstawę do szacowania rokowań w przypadku raka prostaty stanowi stadium zaawansowania choroby. Stosuje się trzystopniową skalę oceny złośliwości nowotworu:

  • nowotwór ograniczony wyłącznie do gruczołu krokowego
  • nowotwór ograniczony do miednicy
  • nowotwór rozsiany

Należy pamiętać, że przeżywalność po zdiagnozowaniu raka prostaty zależy od wielu czynników wśród, których wymienia się m.in.: wiek pacjenta, wybór metody leczenia, reakcję organizmu pacjenta na zastosowane leczenie, ale przede wszystkim fakt, czy rak prostaty został wykryty w jego wczesnym stadium, czy niestety już jako zaawansowany guz, który zdążył dać przerzuty.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Odchudzanie przed świętami
Czy przed świętami, czy też po zawsze warto poświęcić odrobinę czasu na ruch, polecam
Jeździcie w kaskach na stoku?
Dobry kask to podstawa, nie warto ryzykować
Fitness w domu
na dobry początek ćwiczeń w domowym zaciszu polecam aerobik
Buty do biegania
Hej, w necie można dopasować idealny model dla siebie