Odczuwasz spadek energii? Sprawdź, co może go powodować!

21 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nadeszła wiosna, a Ty czujesz, że masz coraz mniej energii do działania? Nadmiar obowiązków zaczyna Cię przytłaczać, przez co nie masz siły, żeby wstać z łóżka? Potrzebujesz dużo czasu do tego, żeby zmotywować się do ruchu czy pracy? Twój spadek energii może być nieprzypadkowy, dlatego nie należy tego bagatelizować. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny takiego samopoczucia i sprawdź, jak sobie z tym radzić.

Odczuwasz spadek energii

Wiele osób zauważa u siebie od czasu do czasu spadek energii. Jest to w pełni normalne, zwłaszcza po trudnym okresie w życiu prywatnym lub w pracy. Wtedy wystarczy dobrze odpocząć. Problem pojawia się, gdy taki stan się przedłuża lub pojawia znienacka i utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takich chwilach warto poszukać przyczyny.

Spadek energii – co może być przyczyną?

Zastanawiasz się, co mogło spowodować utratę sił, zmęczenie czy senność? Przyczyn obniżonego samopoczucia może być bardzo wiele. Wśród najczęściej występujących wymienia się:

  • choroby, np. łuszczycę, Hashimoto, zapalenie stawów i inne dolegliwości autoimmunologiczne, a także cukrzycę, anemię, depresję i niedoczynność tarczycy,
  • ciążę,
  • niedobory składników mineralnych i witamin, a zwłaszcza witaminy D,
  • zły tryb życia, który wiąże się z brakiem wystarczającej ilości snu, niską aktywnością fizyczną i dużą ilością stresu i niewłaściwymi nawykami żywieniowymi.

Jak widać, powody spadku energii mogą być zarówno bardzo poważne, jak i niezwykle prozaiczne. Dlatego jeśli odczuwasz brak sił do działania, skontaktuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania biochemiczne.

Spadek energii – jak sobie z tym radzić?

Jedną z przyczyn gorszego samopoczucia może być także niewłaściwie zbilansowana dieta. Zatem jeśli odczuwasz brak energii, zastanów się, jak ostatnio wyglądał Twój jadłospis. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co wyeliminować i poprawić w swoim menu. Aby poczuć się lepiej:

  • wyeliminuj z diety potrawy, które obciążają przewód pokarmowy, np. tłuste mięsa, fast foody i napoje gazowane – dzięki temu poczujesz się lżej,
  • pij więcej płynów (2-3 l wody dziennie) – właściwe nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania,
  • zadbaj, aby połowę talerza zajmowały rodzime i sezonowe warzywa i owoce, najlepiej w postaci surowej – stanowią prawdziwą bombę witamin i minerałów,
  • eksperymentuj i szukaj nowych smaków – otwórz się na kuchnie świata i znajdź potrawy, które rozpieszczają Twoje zmysły!
  • dbaj o różnorodność – jedzenie tych samych produktów może przyczynić się do powstawania różnych niedoborów. Dla swojego zdrowia postaraj się regularnie zmieniać zawartość talerza,
  • wykonaj podstawowe badania w celu wykrycia ewentualnych braków i niedoborów..

– Łatwym sposobem na to, żeby zadbać o zdrowe odżywianie, jest dieta pudełkowa. W ramach tej usługi można zamówić ulubione posiłki w wybranej kaloryczności, które zostały odpowiednio przygotowane przez wykwalifikowanych kucharzy i dietetyków – podpowiada ekspert Nice To Fit You. – Dzięki temu można mieć pewność, że są nie tylko dobrze zbilansowane, ale także bogate w sole mineralne i witaminy. Tym samym dieta służąca poprawie samopoczucia jest prosta i przyjemna: bez zakupów, gotowania i marnowania czasu w kuchni – dodaje. Dieta pudełkowa to dobry sposób na to, żeby rozpocząć kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych i nauczyć się, jak prawidłowo komponować posiłki.

Brak energii nie musi Ci towarzyszyć, dlatego jak najszybciej zacznij działać! Badania i zmiany w kuchni to świetny początek.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz