URODA I ZDROWIE

Nudności w ciąży – skąd się biorą i jak długo trwają?

16 grudnia 2019, dodał: Redakcja

Nudności i wymioty często są pierwszymi objawami ciąży, które skłaniają kobiety do wykonania testu ciążowego. Ich występowanie jest bardzo uciążliwe, dlatego warto poznać przyczynę takiego stanu. Sprawdź, z czego wynikają nudności i przez jak długi czas mogą doskwierać.

Young pregnant woman suffering from toxicosis at home

Nudności, obok braku miesiączki, wzmożonej senności oraz ogólnego braku energii, to pierwsze objawy ciąży. Pojawiają się w pierwszym trymestrze – nie zawsze jako nudności poranne. Bardzo często taki stan utrzymuje się przez cały dzień, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny nudności w ciąży

Pierwsze objawy ciąży najczęściej związane są ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w kobiecym organizmie. Główną rolę odgrywa przede wszystkim stężenie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej[1]. Potwierdza to większa częstotliwość nudności i wymiotów u kobiet w ciąży bliźniaczej – tam poziom tego hormonu jest znacznie większy.

Niektórzy doszukują się przyczyn dolegliwości w niedoborze witamin z grupy B. Skąd takie przekonanie? Przyjmowanie preparatów witaminowych zmniejsza częstość występowania nudności oraz wymiotów[2].

Warto przy tym podkreślić, że jeśli objawy pojawiają się po 10. tygodniu ciąży, wówczas pod uwagę należy wziąć inne przyczyny mogące odpowiadać za powstawanie nudności i wymiotów.

Kiedy pojawiają się nudności w ciąży?

Nudności to pierwsze objawy ciąży, z którymi zmaga się nawet 80% ciężarnych[3]. Początek dolegliwości przypada zwykle na 4.-7. tydzień ciąży, a największe nasilenie objawów jest zauważalne około 9. tygodnia ciąży.

Jak długo trwają nudności w ciąży?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w większości przypadków jest to kwestia indywidualna. Jest wiele ciężarnych, u których objawy mijają dość szybko – po kilku tygodniach. Statystyki pokazują jednak, że aż u 90% kobiet stwierdza się stopniowe ustępowanie dolegliwości do 20. tygodnia ciąży[4].

Domowe sposoby na nudności i wymioty w ciąży

Jeżeli nudności i wymioty – jako pierwsze objawy ciąży – nie są obfite i nie mają nawracającego charakteru, wówczas można spróbować zminimalizować je domowymi metodami. Podstawą jest wprowadzenie pewnych modyfikacji do codziennego jadłospisu.

  • Jedz częściej, ale mniejsze porcje – nawet 5-6 posiłków dziennie.
  • Zanim wstaniesz z łóżka, zjedz coś – może to być np. banan, ciepłe mleko, chrupkie pieczywo.
  • Zrezygnuj z picia w trakcie jedzenia – może to przyczynić się do nasilenia objawów, dlatego z piciem wstrzymaj się do zakończenia posiłku.
  • Ogranicz spożywanie niektórych produktów – na liście artykułów prowokujących nudności i wymioty znajdują się m.in. gazowane napoje, cytrusy, smażone mięso, kawa, mocna herbata[5].

W walce z nudnościami – szczególnie porannymi – pomoże imbir. Świetnie sprawdzi się herbatka imbirowa albo woda z dodatkiem świeżego startego korzenia.

Nudności i wymiotów w ciąży nie można lekceważyć

Niekiedy zdarza się, że nudności i wymioty przybierają na sile. Szczególnie niebezpieczne są obfite i nawracające wymioty, które mogą prowadzić nawet do odwodnienia organizmu. Dlatego każdą taką dolegliwość należy skonsultować z ginekologiem. Być może zajdzie konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. W tym przypadku uzasadnienie znajduje przyjmowanie leków przeciwwymiotnych – podaje się tzw. antagonistów receptora histaminowego H1 i pochodne fenotiazyny. Jeżeli kuracja nie przynosi pożądanych efektów, lekarz może podjąć decyzję o zmianie leku na inny monoskładnikowy lub zmianie formy podania – z doustnej na pozajelitową lub doodbytniczą[6].

Eksperci z American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) podkreślają, że wczesne wdrożenie leczenia nudności i wymiotów zmniejsza ryzyko pojawienia się najcięższej postaci tych dolegliwości czy tzw. niepowściągliwych wymiotów ciężarnych[7]. Warto więc już od pierwszych dni ciąży zastosować domowe sposoby zapobiegające nudnościom.

 

[1] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/033/original/20-26.pdf?1472132372

[2] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/033/original/20-26.pdf?1472132372

[3] https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/rcog/155043,postepowanie-w-przypadku-nudnosci-i-wymiotow-oraz-niepowsciagliwych-wymiotowu-ciezarnych-wytyczne-rcog-2016.html

[4] J.w.

[5] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/dolegliwosci/mdlosci-i-wymioty-w-czasie-ciazy

[6] https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/rcog/155043,postepowanie-w-przypadku-nudnosci-i-wymiotow-oraz-niepowsciagliwych-wymiotowu-ciezarnych-wytyczne-rcog-2016,1

[7] https://www.mp.pl/ginekologia/aktualnosci/178679,nudnosci-i-wymioty-ciezarnych-wytyczne-acog.html

 

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Blizna po operacji
Blizna po operacji na pewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma się co oszukiwać...
Jak rozwijać pracowników
To oczywiste, że najlepiej wysyłać pracowników na regularne szkolenia, które podniosą ich kwalifikację,...
Spadek - ile podatku się płaci?
To wszystko zależy od wielu czynników i nie jest takie proste jak się może...
Odpoczynek
Dla mnie najlepszy wypoczynek to z moim mężem i dziećmi nad Bałtykiem....