Niezwykła historia „Złotej Damy”

20 lipca 2015, dodał: Adrianna Kaczuba

Tematyka związana z Holocaustem i historie Żydów z czasów wojny są jednymi z najbardziej „popularnych” tematów w kinematografii ostatnich kilkunastu lat. Wskazuje na to także najnowsza produkcja Simona Curtisa, który w swoim filmie „Złota dama” ukazuje nam niezwykłą historię życia Marii Altmann, przedstawicielki jednego z największych rodów przedwojennego Wiednia, Bloch-Bauerów.
7685405.3
W filmie, którego scenariusz na podstawie historii Marii Altmann, stworzył Alexi Kaye Campbell, zobaczyć możemy ciekawe połączenie teraźniejszości z przeszłością. Osią fabuły jest ukazanie walki, mieszkającej od lat w Ameryce i starszej już Marii z rządem austriackim, o obraz ukazujący ciotkę Marii namalowany przez Gustava Klimta, czyli tytułową „Złotą damę”. Marii pomaga młody i niedoświadczony adwokat Randol Schoenberg, którego początkowe zainteresowanie sprawą z powodów finansowych, przeradza się w coś zacznie więcej… sprawę niezwykle osobistą i rodzinną, która pozwala zarówno Randolowi jak i Marii na powrót do swoich korzeni i dotyczących ich wspomnień.
Twórcy filmu w niezwykle umiejętny sposób pokazują widzowi pełne emocji i nostalgii wydarzenia z czasów, kiedy życie Marii i jej rodziny pełne było szczęścia i dostatku, a wszystko to zniszczone zostaje wraz z nadejściem wojny. Wspomnienia Marii zostały umiejętnie wplecione w trudną teraźniejszość, kiedy to zmaga się ona z brakiem zrozumienia i licznymi przeszkodami, które stawiają przed nią przedstawiciele narodu, którego, jak sama mówi, jest częścią.
„Złota dama” jest filmem, w którym zostają postawione pytania, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się widzowi niewygodne. Warto jednak podkreślić, że wymowa filmu nie jest pesymistyczna. Jego twórcom prawdopodobnie bardziej zależało na pokazaniu, że choć nasza historia była pełna tragicznych wydarzeń, to poprzez swoje obecne działania możemy dążyć do swoistej naprawy tego, co zniszczyła przeszłość.
W końcu, zgodnie ze słowami samej Marii Altmann: w całej sprawie chodziło o sprawiedliwość.

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Nowoczesne urządzenie wibroakustyczne - leczy bóle, wspomaga regenerację organizmu
Cena:
1 790,00 zł – 2 120,00 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak powiększyć i podnieść piersi…
Do niczego Cię tutaj namawiała nie będę ale moim zdaniem warto byłoby spróbować....
Jak powiększyć i podnieść piersi…
No ciekawe czy na takie małe jak moje by zadziałało
Dietetyk - porady
Z kasz lubię tylko jaglaną. To chyba jedyna z kasz jaka mi podchodzi....
Dietetyk mgr inż. Anna Kacperska
Znam takich co jedzą margarynę zamiast masła bo po wyjęciu z lodówki nie trzeba...