Niepełnosprawność po wypadku – jak zacząć życie od nowa?

22 czerwca 2015, dodał: Redakcja

http://powered.jobsgopublic.com/sites/dgo/images/stock3.gif

 

Poszukujemy osób z całej Polski do współpracy polegającej na administrowaniu serwisami oraz na sprzedaży domen z naszego portfolio: www.wycenadomen.eu/nasze-domeny

Oferujemy:
– wynagrodzenie prowizyjne (20% brutto od kwoty netto, którą zapłaci kupujący)
– możliwość zdobycia cennego doświadczenia w e-marketingu oraz wiedzy na temat rynku domen.

Kontakt w celu uzyskania szczegółowych informacji: [email protected], 502 372 049

****

Szok, żal i przygnębienie – to pierwsze uczucia towarzyszące osobom, które w wyniku wypadku drogowego utraciły sprawność fizyczną. W ślad za nimi idzie dezorganizacja dotychczasowego życia. Zmierzenie się z niepełnosprawnością i dostosowanie do odmienionej rzeczywistości jest długotrwałe i wymaga wsparcia. PZU, w raporcie „Wygrać życie”1, podpowiada jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Nabyta w wyniku wypadku niepełnosprawność uniemożliwia wykonywanie w ten sam sposób dotychczasowych czynności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Może to wynikać z obiektywnych trudności w kontynuowaniu dotychczasowej pracy i prowadzonego trybu życia, ale także z problemu z adaptacją do nowej rzeczywistości. Jak zmierzyć się z trudnościami w 7 punktach radzi Agata Spała – ekspertka ds. zatrudniania osób niepełnosprawnych, współautorka raportu PZU „Wygrać życie”.

  1. Depresja to nie wstyd

Być może myślisz, że gorzej być nie może, być może wszystko Tobie zobojętniało, być może nie chcesz widzieć innych, być może chcesz tylko spać, żeby nie myśleć, żeby nie czuć… Depresja często występuje wśród osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenie, jakim jest wypadek i w jego wyniku utraciły sprawność. Nie należy wstydzić się depresji i nie można jej lekceważyć. Poszukaj pomocy psychologa lub psychoterapeuty. To chęć walki o siebie, a nie słabość!

  1. Skorzystaj z pomocy

Poszukaj wsparcia zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i instytucjach, które pomagają poszkodowanym w wypadkach. Istnieje szereg organizacji pozarządowych i fundacji, do których można się zwrócić: Fundacja Zielony Liść (www.fundacjazielonylisc.org) czy Fundacja Pomocy Osobom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Nadzieja” (www.fundacjanadzieja.com). Pomoc niosą także ubezpieczyciele. Największy z nich – PZU – powołał specjalny zespół opiekunów (www.opiekunpzu.pl), którzy aktywnie współpracują z organizacjami pożytku publicznego, wspierającymi ofiary wypadków oraz z profesjonalnymi ośrodkami medycznymi na terenie całej Polski, zapewniając dostęp do rehabilitacji na najwyższym poziomie. Skorzystanie z ich pomocy zdejmie z Ciebie ciężar związany z organizacją wsparcia i zdobywaniem informacji na jego temat. Działanie już od pierwszych dni po wypadku pomoże ograniczyć jego skutki.

  1. Szukaj informacji

Pamiętaj, że osobom niepełnosprawnym przysługują różnego rodzaju dofinansowania i uprawnienia, które mają pomóc w powrocie do aktywnego życia. Pytaj o nie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, Urzędach Pracy, Oddziałach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz organizacjach pozarządowych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością lub poszkodowanych w wypadkach. Możesz się zwrócić do Fundacji „Tacy Sami” (www.tacysami.org.pl) czy Poza Horyzonty Fundacji Jaśka Meli (www.pozahoryzonty.org). Powinieneś wiedzieć o możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, pomocy z tytułu świadczeń rentowych, zasiłków i wsparcia „bytowego” oraz zniesienia barier architektonicznych. Zapoznaj się z przysługującymi Ci ulgami i uprawnieniami z tytułu nabytej niepełnosprawności (podatkowe, komunikacyjne i inne). Informacje znajdziesz na stronach: www.pfron.org.pl, www.pcpr.pl, www.scon.waw.pl, www.cpon.org.pl.

  1. Zadbaj o rehabilitację medyczną i odpowiedni sprzęt

Ćwicz, dbaj o siebie, walcz o własną niezależność i mobilność. Odpowiednio dobrana i szybko rozpoczęta rehabilitacja pomoże ograniczyć negatywne skutki urazów. Zadbaj również o odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Jeśli w wyniku wypadku musisz poruszać się na wózku, postaraj się by był on dopasowany do Twoich potrzeb i dał możliwość poruszania się jak najbardziej samodzielnie. Jak dobrać odpowiedni wózek? Informacji szukaj w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (www.far.org.pl).

  1. Możesz wrócić do aktywności zawodowej

Nawet jeśli stan zdrowia nie pozwala Ci na wykonywanie tej samej pracy co przed wypadkiem – nie oznacza to, że już nigdy nie będziesz pracować! Spotkaj się z doradcą zawodowym. Określ własne możliwości, umiejętności i predyspozycje. Zaplanuj z doradcą, jak możesz je wykorzystać na rynku pracy i wspólnie przygotujcie indywidualny plan działania, który pomoże zaplanować i uporządkować proces powrotu do pracy. Rozwój nowych umiejętności w ramach tzw. stażu rehabilitacyjnego czy udziału w programach aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych przyniesie korzyści. Szukaj wsparcia w Urzędach Pracy oraz fundacjach i stowarzyszeniach, które zajmują się aktywizacją zawodową, np. Fundacja Aktywizacja (www.aktywizacja.org) czy Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON” (www.ekon.org.pl).

  1. Nie pozwól się wykluczyć

Skorzystaj z rehabilitacji społecznej. Najważniejszym jej celem jest przywrócenie możliwie pełnej samodzielności i niezależności. Powinna rozwijać zaradność osobistą, pobudzać do aktywności i uczyć na nowo wypełniania ról społecznych. Wsparcie obejmuje motywowanie osoby niepełnosprawnej do angażowania się w życie społeczne przez udział w różnych formach spotkań, warsztatów, grup wsparcia czy grup samopomocowych. To pomoże budować poczucie własnej wartości i zaakceptować niepełnosprawność. Będzie też okazją do spotkań z innymi ludźmi, co przeciwdziała osamotnieniu i wykluczeniu.

  1. Poszukaj swojej pasji

Nabycie czasowej lub nawet trwałej niepełnosprawności nie oznacza, że musisz zrezygnować z życia. Chcesz nurkować, skoczyć ze spadochronem, tańczyć tango, jeździć na nartach lub rowerem? To jest możliwe – innym sposobem lecz nadal możliwe. Spróbuj, szukaj możliwości i kontaktu. Odkryj swoją artystyczną duszę z Fundacją Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych (www.mazowiacy.com). Żegluj z załogą Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych (www.PZZN.pl) lub nurkuj ze Stowarzyszeniem Nautica (www.stowarzyszenie.nautica.pl). Chcesz tańczyć? Poszukaj informacji w Szkole nauki tańca na wózkach SWING (www.swing.com.pl). Kurs prawa jazdy zrealizujesz przy wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPINKA (www.spinka.org.pl). Zaangażuj się w działania wybranych organizacji i rozwijaj swoje zainteresowania.

Dodatkowe informacje:

Biuro Prasowe PZU

tel. (022) 582 58 07

faks: (022) 582 58 09

e-mail: [email protected]

1 Raport „Wygrać życie” oraz informacje na temat działalności Opiekunów PZU są dostępne na www.opiekunpzu.pl


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Niepełnosprawność po wypadku – jak zacząć życie od nowa?

  1. avatar Łukasz napisał(a):

    To smutne, ale bardzo często w takich sytuacjach dalsza egzystencja bardzo często zależy od sytuacji życiowej i możliwości finansowych osoby poszkodowanej. Czy uważasz, że odszkodowanie, które otrzymałeś jest adekwatne? Możesz to łatwo sprawdzić.

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Sukienka plażowa z falbanką
Pareo ze sklepu Lorin.eu!
Cena:
126 zł
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Kapelusz z łańcuszkiem i frędzlami
Hit na lato od Szaleo.pl!
Cena:
29,99 zł
Complete naturalny olejek CBD/CBDa z ekstrakcji CO2 10ml
Olejek 10% 10ml CO2 Z kodem rabatowym 10% KOD: „urodaizdrowie”
Cena:
229,90
Elegancki portfel skórzany
Praktyczny, z przegródkami, o wysokiej jakości wykonania - skóra licowa.
Cena:
159,00 zł
Owoce goji Berry 2000
Nazjdrowsze owoce świata!
Cena:
89 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Erotyczne gadżety
Ja uwielbiam erotyczne gadżety i mam ich mnóstwo, zwłaszcza wibratorów :) Nie mogę...
Ekologiczny dom?
Ja dużo czytałam o tego typu domach na: , wydaje mi się,...
zakupy przez internet
ostatnio zamawiałam folie ochronna na tel mezowi a dla siebie śliczne drewniane etui...
Jaki samochód dla rodziny?
mnie się np marzy BMW Touring uważam że to przestronny, bezpieczny, rodzinny samochód. Oglądalismy...
facebook