Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

2 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

O tym, że Święty Mikołaj to nie czerwony krasnal przynoszący prezenty i przy okazji reklamujący jeden z napojów gazowanych, nie trzeba nikogo przekonywać. Bardziej zaznajomieni z postacią świętego biskupa Czytelnicy potrafią mniej więcej umiejscowić tę postać na osi czasu i przypomnieć sobie o jego roli na soborze w Nicei, kiedy to płomiennym słowem (a podobno nawet czynem) Mikołaj przeciwstawił się heretyckiemu teologowi, Ariuszowi, który podważał boskość Chrystusa i nie uznawał prawdy o istnieniu Trójcy Świętej.

Mikołaj święty książka

Wiele wydarzeń z życia biskupa Miry ginie jednak w pomroce dziejów i wcale nie jest łatwo je odtworzyć. Większość dostępnych nam źródeł pochodzi dopiero z okresu rozkwitu średniowiecza. Zadania ułożenia istniejących przekazów w wiarygodną i spójną całość podjęła się Jolanta Sosnowska, autorka „Hetmana Chrystusa” – bestsellerowej, najobszerniejszej na świecie biografii św. Jana Pawła II. Efektem tej detektywistycznej na poły pracy jest barwna opowieść o życiu wczesnochrześcijańskiego świętego, które było znacznie ciekawsze i bardziej wartościowe niż chce to przedstawiać współczesna popkultura.

Warto udać się w tę wędrówkę prowadzącą z Azji Mniejszej poprzez Włochy aż do… współczesnej Polski, gdzie kult św. Mikołaja jest bardzo żywy, zwłaszcza w okresie Adwentu. Towarzyszy nam w niej mistrzowski obiektyw Adama Bujaka sprawiający, że przepiękne, albumowe wydanie żywotu biskupa Miry jest publikacją, do której będziemy chcieli niejednokrotnie powracać.

Polecamy wraz z Wydawnictwem Biały Kruk

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?