Mezoterapia – pytania i odpowiedzi

8 czerwca 2010, dodał: Redakcja

Pani doktor, mam wielką ochotę wybrać się na skuteczny zabieg, który poprawi wygląd mojej skóry twarzy (dobiegam 40), myślałam o mezoterapii, ponieważ słyszałam o jej skuteczności? (Małgorzata 39 l.)

Rzeczywiście mezoterapia to metoda, która we współczesnej dermatologii ma już ugruntowaną pozycję. Przez ponad 30 lat, odkąd jest wykonywana, nie straciła nic na popularności. Za sprawą coraz bardziej zaawansowanych i spersonalizowanych preparatów mezoterapia zyskuje coraz więcej entuzjastek. Doceniają ją nie tylko Polki, ale też Francuzki, Niemki i Brytyjki. Obok botoksu, wypełniaczy i peelingów  wciąż wygrywa w rankingach najczęściej rekomendowanych zabiegów odmładzających. Ponieważ działa u źródła problemu, pozwala niwelować nie tylko skutki, ale i – do pewnego stopnia – przyczyny starzenia skóry. Do tego jest dyskretna – efekt mezoterapii jest widoczny, ale bardzo naturalny.

Jak mezoterapia może poprawić wygląd mojej skóry. Czy jest wskazana do każdego rodzaju skóry? Mam cerę tłustą, dość grubą skórę czy ma to znaczenie podczas zabiegu (aby wszelkie składniki dotarły w jej najgłębsze partie)? – (Ewelina 31 l.)

Najkrócej rzecz ujmując, mezoterapia poprawia kondycję skóry – pobudza ją do odnowy, a jednocześnie dostarcza jej niezbędnego budulca, zapasu energetycznego. Koktajle witaminowe wykorzystywane podczas zabiegu są tak skomponowane, aby dostarczyć komórkom wszystkiego, co niezbędne. Zapotrzebowanie reguluje wiek, stan i problemy skóry. Rzecz jasna to, czy i jaki preparat będzie najbardziej wskazany w naszym przypadku, pozwoli określić dopiero konsultacja lekarska. Myślę, że w Pani przypadku dodatkowe substancje nawilżające mogą okazać się zbędne, nie rezygnowałabym za to z oligoelemnetów. Dobrze byłoby też przed zabiegiem mezoterapii wykonać peeling. Dzięki temu skóra lepiej przyjmie preparat.

Czy mezoterapia jest przeznaczona tylko dla cery dojrzałej, czy też bardzo młode osoby mogą z niej korzystać? (Małgorzata 39 l.)

Mezoterapia jako metoda lecznicza nie ogranicza się jedynie do profilaktyki antystarzeniowej, na dodatek tylko w okolicy twarzy. Zabieg równie skutecznie likwiduje zarówno kurze łapki wokół oczu, jak i wiotkość skóry dekoltu, ramion, ud lub dłoni. Młodym osobom mezoterapię rekomenduje się  głównie w przypadku redukcji blizn potrądzikowych, cellulitu czy rozstępów. W przypadku tych dwóch ostatnich rezultaty są tym lepsze, im wcześniej rozpocznie się terapię, najlepiej w pierwszej fazie rozwoju cellulitu lub kiedy rozstępy są jeszcze sino-czerwone. Ponadto wskazaniem do mezoterpii w każdym wieku jest wspomagające leczenie w przypadku nadmiernego wypadania włosów.

W jednym salonie dowiedziałam się, że posiadają w ofercie mezoterapię igłową i bezigłową, (polegającą na dostarczaniu skórze cennych składników ultradźwiękami), na czym polega różnica? (Ewelina 32 l.)

Pod pojęciem mezoterapii rozumiemy kilka metod terapeutycznych, które różnicuje się w zależności od sposobu podania preparatu.  Mezoterapia tradycyjna, inaczej igłowa, polega na dostarczeniu skórze substancji leczniczych za pomocą iniekcji. Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje w tym celu naturalną przepuszczalność błon komórkowych, którą podczas zabiegu dodatkowo przyspiesza się specjalnym czynnikiem: falą magnetyczną  w przypadku elektroporacji, ultradźwiękami w sonoferezie lub wykorzystując różnicę ładunków w jonoforezie.

Czy oba te zabiegi są skuteczne, jakie są plusy i minusy – czy zabieg mezoterapii igłowej jest bolesny, jak długo trwa? (Małgorzata 39 l.)

Obie metody są skuteczne, jednak nie można traktować ich  wymiennie. Podstawowa różnica pomiędzy obiema metodami jest taka, że niektórych substancji, przykładowo lekko usieciowanego kwasu hialuronowego, nie można podać inaczej, jak tylko igłowo. Mezoterapia tradycyjna daje ponadto gwarancję, że preparaty wprowadzimy na odpowiednią głębokość – igła dociera w miejsca, do których utrudniony dostęp ma głowica, wykorzystywana w mezoterapii bezigłowej. Pewnym minusem metody tradycyjnej jest to, że przez jakiś czas po iniekcji mogą występować drobne krwiaczki, siniaczki, niewielkie grudki pod skórą. Nakłuwanie igłą w porównaniu do metody bezigłowej może co prawda powodować pewien dyskomfort, ma nad nią jednak tę przewagę, że już samo w sobie silnie mobilizuje komórki skóry do odnowy. Na zabieg mezoterapii tradycyjnej zarezerwujmy około 15-20 minut, bezigłowej – około godziny.

Jakie obecnie preparaty stosuje się podczas mezoterapii? Czy są one w stanie dostać się do odpowiednich warstw skóry? (Krystyna 41 l.)

Do najpopularniejszych stosowanych aktualnie podczas mezoterapii preparatów należą te zawierające kwas hialuronowy. Stosuje się go samodzielnie lub jako składnik koktajli witaminowych. Takie ,,mieszanki”, poza kwasem hialuronowym, mogą zawierać nawet 60 innych substancji aktywnych, w tym witamin, składników mineralnych, aminokwasów, antyoksydantów, koenzymów, kwasów nukleinowych, fibroblastów. Pamiętajmy, że wszystkie preparaty zostały tak opracowane, aby aktywnie regenerować komórki, stymulować ich wzrost, naprawę i odbudowę, a ich formuły tak pomyślane, aby docierać nawet do głębokich warstw skóry.

Jakie są obecnie najlepsze i najskuteczniejsze marki preparatów do tego zabiegu, czy ma to jakieś znaczenie dla efektów mezoterapii? (Ewa 30 l.)

Pod tym względem oferta rynkowa jest niezwykle bogata, a co chwilę pojawiają się kolejne, ulepszone substancje. Z nowości na uwagę zasługuje preparat, w którym do kwasu hialuronowego dodano glicerolu. Wokół cząsteczki kwasu tworzy on coś na kształt bariery ochronnej, powodując, że jest bardziej odporny na zmiany temperatur, uszkodzenia mechaniczne i działanie enzymów. Dzięki temu kwas dużo łatwiej i skuteczniej zatrzymuje wodę. W codziennej  praktyce stawiam na sprawdzone firmy i preparaty, do których mam zaufanie, np. firm: Jalupro, Princess, Inno, Filorga,  Restylane, Revitacare, AEstetic Derma.

Czy mezoterapię igłową może wykonywać kosmetyczka? Jakie są niebezpieczeństwa z wykonywania zabiegu nie przez lekarzy tylko kosmetyczki? (Anna 29 l.)

Zabieg mezoterapii igłowej wykonuje jedynie personel medyczny – lekarz lub pielęgniarka. Aby podać preparat na odpowiednią głębokość niezbędna jest wiedza z zakresu budowy i funkcji skóry. W przypadku mezoterapii bezigłowej nie ma już tak zdecydowanych obostrzeń, mimo że i w tym przypadku konieczna jest poprzedzająca zebieg konsultacja dermatologa. Warto pamiętać, że rola lekarza nie ogranicza się jedynie do zabiegu podania preparatu. Tylko on jest w stanie właściwie ocenić kondycję naszej skóry, dobrać terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, a często rozwiązać inne problemy dermatologiczne.

Na pytania czytelniczek  odpowiadała dr Agnieszka Bliżanowska z kliniki Wellderm www.wellderm.pl

Produkty do mezoterapii można znaleźć TUTAJMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

8 komentarzy do Mezoterapia – pytania i odpowiedzi

 1. avatar ewa napisał(a):

  korzystam w celu odmłodzenia z rad Prof.bez bolu bez skotkow ubocznych efekt po 3 miesiącach piorunujący wyglądam kilka lat młodziej warunek kuracja dla Pan po 40 roku zycia a i koszt jesy ok a najważniejsze bez bolesna kuracja która pomaga na wszystko inne co ważne w organizmie!

 2. avatar ania napisał(a):

  Mezoterapię z powodzeniem wykonuje się również w gabinetach kosmetycznych, np tutaj http://www.anies.com.pl

 3. avatar koskka napisał(a):

  Polecam Wam dziewczyny odwiedzić stronkę tego sklepu http://www.kuracjeantyaging.pl/
  Znajdziecie tutaj dokładnie wszystko to co własnie jest niezbędne jesli chodzi o wszelkie zabiegi związane z mezoterapia i rollowaniem twarzy.

 4. avatar anelka napisał(a):

  a ja nie słyszałam o tym, że mezoterapie igłową wykonują tylko lekarze. U mnie w mieście co druga kosmetyczka to robi i nie ma żadnych przepisów, które by mówiły o tym, że nie można. A budowę skóry i anatomię chyba muszą mieć na studiach?..hm..

 5. avatar Lilianka napisał(a):

  Bardzo przydatny artykuł, wyjaśnia wiele kwestii związanych z mezpoterapią. Dla zainteresowanych uzupełnieniem wiedzy o tej metodzie polecam też artykuł: http://dermedicus.pl/blog/index.php/2012/05/zabiegi-mezoterapi/

 6. avatar Kasiula napisał(a):

  bardzo interesujące, też wybieram się na mezoterapię jednak ze względu na cenę korzystam w gabinecie kosmetycznym, koszt: 40 zł

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Krystalicznie czysta woda
Cena:
799,99 zł
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Powiększanie oraz wypełnianie ust
A jak szybko widać efekt końcowy? Od razu? Czy jest jakaś opuchlizna czy coś?
Fundacja WOŚP - wielka pomoc dla ch…
Myślę, że w tym roku nie będzie tego wakacyjnego festiwalu, ale za rok...
prezent na imieniny
Ja myślę, że fajnym pomysłem na prezent jest ... taki ze słodyczami!
Powiększanie oraz wypełnianie ust
Dzięki, sprawdzę :) A powiedz jak długo Ci się efekt utrzymał po zabiegu?...