Menopauza – jakie są jej pierwsze objawy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Menopauza – jakie są jej pierwsze objawy?

14 marca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Menopauza, inaczej nazywana przekwitaniem lub klimakterium, to naturalne zjawisko w życiu każdej kobiety. Oznacza ostatnią miesiączkę, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie menstruacyjne. Zanim jednak nastąpi całkowite ustanie miesiączkowania, organizm kobiety wysyła szereg sygnałów informujących o stopniowym przekwitaniu. U większości kobiet występują one na 5-6 lat przed właściwą menopauzą, a u niektórych mogą pojawić się one nawet na 10-12 lat przed klimakterium.

menopauza

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Zależnie od organizmu u każdej kobiety mogą występować nieco inne objawy przekwitania. Stopniowe wygaszanie czynności hormonalnej jajników zajmuje kilka lat i wiąże się z różnorodnymi sygnałami, które odczuwają kobiety po 40. roku życia. Dotyczą rozmaitych sfer życia, dlatego objawy menopauzy podzielić można na:

  • Psychiczne – wahania nastroju, bezsenność, trudności w zasypianiu, budzenie się w nocy, obniżenie nastroju i stany depresyjne, przygnębienie, płaczliwość, stany lękowe, rozdrażnienie, osłabienie koncentracji i zapamiętywania.
  • Kondycyjne – uczucie osłabienia, przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni oraz stawów, zawroty głowy, bóle stawów,
  • Hormonalne – zaburzenia cyklu menstruacyjnego (nieregularne miesiączki), uderzenia gorąca, napadowa potliwość, kołatanie serca, duszności, sarkopenia.
  • Skórne – utrata gęstości i jędrności skóry, powstawanie większej ilości zmarszczek, rumienie na skórze, uczucie pieczenia skóry, suchość cery.
  • Seksualne – zmniejszenie libido, możliwość odczuwania bólu podczas stosunku, suchość pochwy, świąd i pieczenie sromu, bolesne oddawanie moczu, częstsze zakażenia dolnych dróg moczowych.
  • Metaboliczne – łatwiejsze przybieranie na wadze, magazynowanie tkanki tłuszczowej trzewnej.

Czy to na pewno objawy menopauzy?

Wymienione wyżej dolegliwości wcale nie muszą świadczyć o przekwitaniu. Aby upewnić się, czy to na pewno menopauza, najlepiej udać się na wizytę lekarską do ginekologa. Lekarz potwierdzi pierwsze objawy menopauzy poprzez zlecenie odpowiednich badań diagnostycznych. Na ogół w tym celu wykonywane jest badanie hormonu FSH we krwi, który ma wpływ na przebieg cyklu menstruacyjnego. W niektórych przypadkach ginekolodzy zalecają także badanie poziomu estradiolu i progesteronu we krwi. Dodatkowo podczas wizyty ginekologicznej wykonywane jest badanie USG, podczas którego lekarz ocenia grubość endometrium.

Menopauza – jak złagodzić jej objawy?

Objawy menopauzy są uciążliwe i obniżają codzienną jakość życia, ale wcale nie musisz pozostawać wobec nich bezradna. W trakcie konsultacji lekarskiej możesz zasięgnąć porady, jak dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie przed i po klimakterium. Lekarz może zlecić ci stosowanie określonych suplementów diety (które znajdziesz np. tutaj) lub hormonalnej terapii zastępczej, która złagodzi dotkliwe oznaki menopauzy. Jeszcze ważniejsze jest stosowanie pełnowartościowej, zdrowej diety i codzienna aktywność fizyczna. W kwestii skóry należy wdrożyć właściwą pielęgnację, zmieniając formuły kremów, serum i kosmetyków myjących na nawilżające i przeciwstarzeniowe.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz