Medycyna naturalna – co to dokładnie jest? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Medycyna naturalna – co to dokładnie jest?

20 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Medycyna naturalna, inaczej niekonwencjonalna to zbiór naturalnych metod leczenia różnych dolegliwości natury fizycznej, a także dyskomfortu psychicznego. Alternatywna medycyna opiera się o naturalne składniki, a także metody i praktyki, które posiadają działanie lecznicze. Powinny być także zgodne z podstawową wiedzą medyczną, przyrodniczą, a także anatomiczną. Część tych praktyk ma swoje korzenie już w starożytności. Inne z kolei rozwinęły się w czasach współczesnych. Jeśli chodzi o ich zakres, obejmują przede wszystkim terapie manualne, zdrową żywność, aromaterapię, leczenie schorzeń, leczenie bólu, dietetykę naturalną, ziołolecznictwo, a także naturalną kosmetykę. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o rodzajach i metodach medycyny niekonwencjonalnej, zapraszamy do lektury naszego artykułu. W tekście znajdziesz kompendium najważniejszych informacji o medycynie naturalnej. 

medycyna naturalna

  1. Co to jest medycyna naturalna?
  2. Medycyna niekonwencjonalna – kto oferuje tego typu usługi?
  3. Rodzaje metod medycyny naturalnej 

Co to jest medycyna naturalna?

Jeśli mowa o medycynie alternatywnej, wiele osób myśli od razu o chińskiej medycynie naturalnej. Nie bez powodu, bo to właśnie z Chin wywodzi się wiele metod. To właśnie tam medycyna naturalna dawniej wiodła prym. Jednak medycyna naturalna to także popularna ajurweda. Warto pamiętać, że żadna metoda alternatywna nie zastępuje porady lekarskiej. Może jednak świetnie ją uzupełniać i wspierać. 

Medycyna niekonwencjonalna – kto oferuje tego typu usługi?

Osoba, która udziela świadczeń medycyny naturalnej często nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu ustawy. Jednak do prowadzenia tego typu praktyk potrzebne są odpowiednie certyfikaty i zaświadczenia. Do bardzo ważne, jeśli mamy na celu poprawę zdrowia. Zawsze warto pytać i sprawdzać takie kwestie. Jednak leczenie naturalne, na przykład zdrowe odżywianie, można propagować także po odpowiednich studiach. Założenia dietetyczne mogą jak najbardziej być uzupełnione o medycynę naturalną. Warto pamiętać, że decyzja dotycząca leczenia należy do pacjenta. 

Rodzaje metod medycyny naturalnej 

Leczenie metodami medycyną naturalną wpływa zarówno na ciało, jak i ducha. Obejmuje kompleksową wiedzę o zdrowiu i stanach chorobowych człowieka. Wiąże się z holistycznym zapobieganiem i leczeniem różnych schorzeń. Z tego względu praktyka powinna być przeprowadzana przez doświadczoną osobę, która posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a także uprawnienia. Najpopularniejsze metody medycyny niekonwencjonalnej to: 

  1. Akupunktura – jest metodą leczenia polegającą na nakłuwaniu igłami konkretnych punktów na ciele. Przynosi ulgę w wielu stanach chorobowych. Wprowadzenie igieł do ciała zwykle powoduje pewne odczucie, chociaż nie musi to być ból. Może to być przyjemne ciepło, a także mrowienie, swędzenie lub uczucie delikatnego rozpierania. Co ciekawe, im lepsza kondycja osoby poddającej się zabiegi, tym silniejsze odczucia. 
  2. Akupresura – to metoda medycyny naturalnej, która wywodzi się z Chin. Znana jest już od 7 tysięcy lat. Polega na uciskaniu, dotykaniu i głaskaniu, a także opukiwania określonych miejsc na ciele. Akupresura jest nieco delikatniejszą odmianą akupunktury. 
  3. Aromaterapia – wykorzystuje olejki eteryczne do łagodzenia różnych dolegliwości, przeziębienia, bezsenności, a także w celu poprawy samopoczucia. 
  4. Homeopatia – stosuje się aktywne roztwory wodne różnych substancji, zazwyczaj pochodzenia mineralnego i roślinnego. 
  5. Apiterapia – łagodzenie schorzeń i dolegliwości za pomocą produktów pochodzących od pszczół. 
  6. Irydologia – skupia się na stanie tęczówki oka, dzięki czemu diagnozuje się różne różne choroby. 
  7. Koloroterapia – to niekonwencjonalne leczenie kolorami, które mogą wpływać zarówno na stan umysłu, jak i ciała. Inaczej ta metoda nazywana jest chromoterapią. 
  8. Litoterapia – jest to jedna z metod relaksacji, która bazuje na leczniczej mocy kamieni szlachetnych i półszlachetnych. 
  9. Radiestezja – metoda, w której wykorzystuje się wahadła. 
  10. Ajurweda – jest to medycyna alternatywna wywodząca się z Indii. Co ciekawe, nazywana jest matką medycyny. Warto wiedzieć, że w roku 1979 ajurweda została uznana drogą oficjalną na jedną z koncepcji zdrowia i terapii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jest to z jednej strony sztuka leczenia, ale z drugiej wskazówki, jak zachować pierwotną równowagę organizmu. W ajurwedzie łączy się medycyna, filozofia, a także psychologia. 
  11. Refleksologia – polega na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele, tak zwanych refleksów. Znajdują się one na stopach, ale także na rękach i twarzy. Refleksy, na przykład znajdujące się na stopach, odpowiadają konkretnych organom w ciele. Podczas uciskania tych punktów można łagodzić konkretne dolegliwości. 
  12. Ziołolecznictwo – polega na wykorzystywaniu mocy ziół w leczeniu chorób, dolegliwości bólowych, a także w celu poprawy nastroju. 
  13. Ortopatia – polega na wykorzystaniu samoregenerujących się właściwości organizmu. 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz