Marisha Pessl: Neverworld Wake – recenzja

15 marca 2019, dodał: pinkmause

Marisha Pessl:

Neverworld Wake – recenzja

 

 

Przyjaźń, jeśli jest głęboka, sprawia, że stajesz się ślepy na resztę świata. Staje się twoim ekskluzywnym klubem o ściśle pilnowanych granicach, niesprawiedliwym rozdziale zielonych kart, bogatej kulturze niezrozumiałej dla osób z zewnątrz.”

 

Neverworld Wake to niezwykle skomplikowana, zapętlona, pełna niedopowiedzeń i sekretów opowieść Beatrice, która fascynuje i nieustannie wzbudza emocje. Genialnie zbudowana fabuła, która permanentnie zaskakuje manipulacjami, kłamstwami i brutalnym łamaniem zasad przez bohaterów. Wszystko jest grą, zawiłą i niebezpieczną podróżą w czasie.

 

Autorka prezentuje wspaniałą sprawność w posługiwaniu się językiem i umiejętne tworzy atmosferę niepokoju i niepewności, która prześladuje bohaterów, a także rzuca swój cień na czytelnika. Jednocześnie to powieść wymagająca i trudna osadzona w świecie niesamowitym. Pokazuje siłę przyjaźni w jej wszystkich aspektach, w tym uwydatniając wady i różne oblicza bohaterów, z zarazem gorszą stronę każdego człowieka, która budzi się w chwilach kryzysu czy poczuciu bezsilności, kiedy prawda okazuje się nadal towarem deficytowym. Dołączamy do śmiertelnej rozgrywki, w której stawką jest wyrwanie się z otchłani Nieświata i zbudzenie z fatalnego koszmaru.

 

Marisha Pessl konsekwentnie buduje atmosferę podszytą niedowierzaniem i sporą dawką swoistego szaleństwa, chociaż nic nie dzieje się bez powodu. Potykamy się o mroczne sekrety, anatomię straty, podglądamy ciemną druga stronę bohaterów wplątane i wpisane w wątki anomalii czasowych. Książka bez wątpienia intensywna, trzyma w napięciu, a jednocześnie odkrywa dwubiegunowość ludzkiej psychiki, słodko-gorzki smak tajemnicy oraz szczerej aż do bólu nadziei.

 

Znajdziemy tu elementy kryminału, nastrój grozy, prywatne śledztwo i chęć odkrycia prawdy dawnej tragedii utkane w popisowej odsłonie wyobraźni autorki. Odnajdziemy tu również swoistą dziwność, która na pewno ten tytuł wyróżnia, ale absolutnie nie piętnuje. Wręcz przeciwnie, nadaje cech wspaniałej oryginalności. Nowatorska i mistrzowska hybryda literacka, całkiem inna, świeża, szokująca i gwarantująca wspaniałą literacką przyjemność.

Dużo wrażeń. To książka obok której nie można przejść obojętnie, powieść, którą naprawdę warto przeczytać. Cukierek z genialnym nadzieniem polecany każdemu fanowi fantastyki.

Wydawnictwo Jaguar

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Podkreśla kontur ust. Nadaje długotrwały, profesjonalny efekt. Miękka lecz trwała kredka
Cena:
40,50 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

dj a zabawy
U mnie był https://www.djfrontman.pl/ i wszystko organizował. Doskonale "czuł" gości, potrafił zachęcić ich...
Powiększanie oraz wypełnianie ust
Zdecydowanie warto, jeśli faktycznie coś chcesz poprawić. Tylko koniecznie znajdź zaufaną osobę, która...
Jedzenie do pracy
A do pracy często zabieram risotto albo kaszotto łowicza, danie tylko do podgrzania, skład,...
Dziecko moczy się w nocy
Poza tym dziecko szybko się przyzwyczaja do alarmy i traktuje go jako coś normalnego.