Mały miłośnik sztuki – jak wspomagać rozwój kulturalny dziecka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Mały miłośnik sztuki – jak wspomagać rozwój kulturalny dziecka?

30 października 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Niektórzy uważają, że miłość do sztuki to coś, co można wyssać wraz z mlekiem matki. Inni z kolei wskazują, że można dowolnie ją kształtować, gdy dziecko dorasta i zaczyna rozumieć otaczająca go rzeczywistość. Gdzie leży prawda? Tego dokładnie nie wiadomo, ale za to warto pamiętać o tym, że szacunek do sztuki, wpajany dziecku już od najmłodszych lat, procentuje w przyszłości.

1332397319_721504e7f5

Zaciekawienie malucha sztuką może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. W dobie komputerów, telewizji oraz kolorowych zabawek wizyta w teatrze, muzeum, filharmonii czy w galerii sztuki może wydawać się mało interesująca. Na szczęście jednak z pomocą przychodzą różne placówki kulturalne, które swoją ofertę kierują także do najmłodszych – dzięki niej wspomaganie rozwoju kulturalnego dziecka jest naprawdę znacznie prostsze.

Na szczególną uwagę zasługują teatry posiadające w swoich repertuarach specjalne spektakle dla dzieci – nawet od pierwszego roku życia. Dzisiaj teatr często przegrywa z kinem i innymi rozrywkami, ale warto także pamiętać o nim – dla dzieci ma on niebagatelne znaczenie, ponieważ nie tylko rozwija wyobraźnię, ale również uczy zrozumienia dla innych. Muzea i galerie sztuki to także świetny wybór – nie oznacza to wcale, że dziecko musi brać udział w wystawach skierowanych głównie do dorosłego. W Warszawie i w okolicy do dyspozycji jest wiele świetnych miejsc dla maluchów, na przykład Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka czy Państwowe Muzeum Etnograficzne, poza tym Muzeum Bajek oraz Baśni i Opowieści w Konstancinie-Jeziornej czy też na oddalone już Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Warto też na koniec wspomnieć o różnorodnych warsztatach kulturalnych dla dzieci. Pozwalają one na szeroki rozwój dziecka w ramach jego zainteresowań – na szczególną uwagę zasługują warsztaty teatralne dla dzieci i warsztaty muzyczne.

Zatem propozycji na „ukulturalniające” zajęcia dla dzieci jest bardzo wiele – warto jednak zawsze pamiętać, że uczestnictwo w nich powinno być przyjemnością, a nie przymusem, ponieważ wtedy mogą odnieść całkiem odwrotny skutek.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...