Maluch z rozpalonym czołem | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Maluch z rozpalonym czołem

5 lipca 2022, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Podniesienie temperatury u malucha mogą wywoływać różne czynniki, które najczęściej, ale nie zawsze są wynikiem stanu chorobowego.

Mity i fakty

Niektórzy uważają, że z gorączką nie trzeba walczyć, ponieważ jest naturalną reakcją organizmu na infekcje. Prawda jest jednak taka, że długotrwała wysoka temperatura wycieńcza organizm. Gorączka powoduje bowiem większe zużycie tlenu, a przez to sprzyja niedotlenieniu komórek. Kiedy więc temperatura przekroczy 38 stopni C, niezbędne staje się podjęcie działań zmierzających do jej obniżenia. W przypadku niemowląt do 6 miesiąca życia interwencję trzeba podjąć już przy temperaturze powyżej 37, 5 stopni C. Temperatura wywołana infekcją wirusową trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni.

Jak mierzyć?


Metod mierzenia gorączki jest kilka. Każda z nich powinna być indywidualnie dostosowywana przez rodziców do wieku i ogólnego samopoczucia dziecka. Nie zawsze możliwe jest mierzenie temperatury tradycyjnie, czyli metodą „pod pachą”. Jak w takim razie mierzyć?

Pod pachą – ta metoda najwygodniejsza jest w przypadku dzieci starszych, ewentualnie cierpliwych i mało ruchliwych, termometr powinien być trzymany pod pachą nieruchomo przez czas ok. 5 minut termometrem rtęciowym, ok. 2 minut termometrem elektronicznym

– W ustach – sposób ten sprawdza się u małych i większych dzieci, ostateczny pomiar zawsze daje wynik wyższy o 0,3˚C od rzeczywistego

– W odbytnicy – ta metoda stosowana najczęściej u niemowląt z uwagi na krótki czas mierzenia, szybki wynik pomiaru. Końcowy wynik jest wyższy o 0,5˚C od rzeczywistej temperatury ciała

W aptekach dostępne są także termometry paskowe do mierzenia temperatury zwłaszcza u małych dzieci (przykłada się je na czoło), termometry cyfrowe do pomiaru temperatury w uchu oraz termometry cyfrowe do ekspresowego pomiaru temperatury po zbliżeniu aparatu do głowy dziecka

Jak walczyć z gorączką?

Jeśli przyczyną skoku temperatury jest „przegrzanie” niemowlaka, wystarczy zdjąć zbędne ubranka, a zbyt ciepłe przykrycie zamienić na lżejsze i poczekać. Jeżeli gorączka nie ustępuje, konieczna jest pomoc lekarza. Nie podaje się też środków zbijających temperaturę w wypadku niestrawności. Kiedy jednak małe dziecko ma gorączkę z powodu widocznej infekcji niezbędne staje się jej obniżenie. Jest to moment, w którym trzeba podjąć decyzję o wyborze naturalnych lub farmakologicznych środków przeciwgorączkowych.

Środki farmakologiczne

Apteki oferują szeroki asortyment dostosowanych do wieku dziecka preparatów obniżających temperaturę. Większość z nich ma przyjemny, słodkawy, owocowy smak, tak więc maluchy chętnie je zażywają.

Przy wyborze leku warto zainteresować się jego składem: środki zawierające kwas acetylosalicylowy są skuteczne, ale mogą podrażnić żołądek, preparaty z paracetamolem nie dają skutków ubocznych, ale nie działają przeciwzapalnie, leki na bazie ibuprofenu łączą w sobie działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Rodzice, którzy decydują się na podanie dziecku leków przeciwgorączkowych, powinni stosować się do kilku prostych zasad. Po pierwsze należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie podawać małym dzieciom leków dla dorosłych. Po drugie, lek przeciwgorączkowy trzeba podawać regularnie, najczęściej co 6-8 godzin. Błędem jest podawanie kolejnych dawek leku dopiero wtedy, gdy temperatura ponownie zaczyna rosnąć. Kolejna zasada dotyczy samowolnego aplikowania dzieciom przechowywanych w domu antybiotyków. Takie postępowanie jest niedopuszczalne – antybiotyki nie niszczą wirusów i nie wolno ich stosować bez zalecenia lekarskiego. Zresztą każdą decyzję o podaniu maluchowi leków – nawet tych bez recepty – najlepiej skonsultować z lekarzem.

Metody naturalne

Istnieje wile naturalnych sposobów obniżania gorączki. Najpopularniejszym jest tradycyjne „wypocenie choroby”, które polega na ułożeniu dziecka w dobrze wywietrzonym pokoju pod ciepłym przykryciem i podawaniu dużej ilości płynów. Pod głowę trzeba położyć dodatkową poduszkę, tak by wydzielina z nosa swobodnie spływała, a na stopy założyć skarpetki, gdyż małe dzieci mają tendencję do wystawiania nóg poza kołdrę. W czasie gorączki trzeba podawać choremu dużą ilość płynów. Najlepsza jest woda, letni napar z rumianku lub soki bez dodatku cukru, przy czym lepiej zrezygnować z cytrusowych, gdyż mogą drażnić żołądek. Świetnie działanie napotne mają maliny – sok z tych owoców stosowany jest od wieków.

Kolejną prostą i skuteczną metodą na zbicie temperatury są okłady, które robi się z ręczników moczonych w chłodnej, zbliżonej do temperatury ciała, wodzie. Mokry ręcznik przykłada się do czoła, karku, pod kolanami i często wymienia.

Emilia

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Maluch z rozpalonym czołem

  1. avatar kropka939 pisze:

    Małe dzieci mają tendencje do wysokiej temperatury, czasem to wygląda groźnie, a kończy się dobrze!

  2. avatar Blondie pisze:

    Gorączka to objaw walki z wirusem, byle nie za wysoka…

Dodaj komentarz