Łojotokowe zapalenie skóry – czym jest i jakie są objawy tej choroby?

27 marca 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Łojotokowe zapalenie skóry to problem, na który cierpią dzieci, jak i dorośli. Swoimi objawami utrudnia życie, a także wpływa na wygląd chorej osoby. Na szczęście objawy łojotokowego zapalenia skóry są bardzo charakterystyczne i łatwo je zauważyć. Dowiedz się, czym jest ta choroba, jakie są jej objawy i kiedy warto zwrócić się do lekarza, aby rozpocząć leczenie.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry – co to takiego?

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba dermatologiczna zwana również wypryskiem łojotokowym. Pojawia się u wielu ludzi niezależnie od stylu życia, wieku czy płci. Najczęściej jednak rozpoczyna się w okresie dojrzewania, gdy hormony „buzują” i wywołują nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Objawy, które wywołuje łojotokowe zapalenie skóry, są dla chorych problemem nie tylko kosmetycznym, lecz także psychospołecznym. Wiele osób nie może poradzić sobie ze zmianami na skórze powstałymi na głowie i twarzy, co tylko zwiększa stres i nerwy, które jedynie pogłębiają rozwój choroby.

Jakie są objawy łojotokowego zapalenie skóry?

Obawy, które wywołuje łojotokowe zapalenie skóry, zależne są od wieku osoby chorej. U niemowląt pojawiają się tłuste łuski na owłosionej skórze głowy. Najczęściej mają one kolor żółty lub biały. Nazywa się je popularnie czepcem kołyskowym albo ciemieniuchą. Jednak wraz z wiekiem objawy się rozwijają. U dzieci, młodzieży i dorosłych na głowie pojawiają się tłuste plamy, które charakteryzują się mocnymi rumieńcami.

W większości przypadków objawy łojotokowego zapalenia skóry występują w okolicach twarzy i głowy. Najczęściej chowają się pod włosami, jednak chętnie rozrastają się również wokół nosa, warg, brwi czy na uszach. Czasami zmiany wywołane łojotokowym zapaleniem skóry widoczne są również w górnej części pleców oraz na klatce piersiowej.

Do objawów łojotokowego zapalenia skóry należą nie tylko widoczne zmiany na skórze. Pojawia się również dyskomfort związany ze swędzeniem, nasilenie się potliwości, nieprzyjemnego zapachu oraz widocznych pęknięć osłabionych części skóry spowodowanych drapaniem chorych. Nieleczone objawy mogą doprowadzić do erytrodermii, czyli do uogólnionego stanu zapalnego skóry, który jest niezwykle ciężki do wyleczenia.

Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry?

Ciężko określić jednoznaczne przyczyny łojotokowego zapalenia skóry. Najczęściej mówi się o nadaktywności skórnych gruczołów odpowiadających za produkcję łoju. Jednak na powstawanie zmian chorobowych wpływ mają również grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Należy także zwrócić uwagę na dietę, którą stosujemy. Nadmiar tłuszczy, słodyczy i żywności wysoko przetworzonej niesie za sobą negatywne skutki również w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.

Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, nieodpowiedni ubiór (noszenie czapki w niesprzyjających warunkach), nasilony stres, nieumiejętna pielęgnacja skóry, brak witamin (z grupy B, cynku i selenu). Unikając wyżej wymienionych rzeczy, możemy zminimalizować możliwość wystąpienia tej choroby.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz